صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار نخستین مقاله سارکوم های زنان در ایران در مجله بین المللی تحقیقات زنان و زایمان

مقاله استادیار پژوهشی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه به عنوان اولین مقاله منتشره در زمینه سارکوم های زنان در ایران برای نخستین بار در شرق مدیترانه در مجله بین المللی  تحقیقات زنان و زایمان با IF1.79 به چاپ رسیده است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی (SBMU)، مقاله الگوهای بروز سارکوم های زنان در ایران براساس آنالیز داده های ثبت ملی سرطان بین سال های 2009 و ؛ 2014 ؛ نخستین مقاله علمی کشور در زمینه سارکوم های زنان است که توسط دکتر عطیه اکبری استادیار پژوهشی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه نوشته شده و در مجله بین المللی  Obstetrics and Gynecology Research   منتشر شد.

 دکتر عطیه اکبری در گفت وگویی با ما در این خصوص گفت: این مطالعه برای اولین بار در خاور میانه براساس اطلاعات و داده های ملی که از اداره ثبت سرطان وزارت بهداشت اخذ شد انجام پذیرفت.

وی با اشاره به این که تحقیق مذکور توسط مرکز تحقیقات سرطان با راهنمایی استاد محمد اسماعیل اکبری صورت گرفت افزود: در این مطالعه سارکوم های  1174 زن مبتلا به سارکوم دستگاه تناسلی در بین سال های 2014-2009 مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر عطیه اکبری با بیان این که در این تحقیق میزان بروز بیماری براساس سن و توزیع جغرافیایی بیماران بررسی شد گفت:  نتایج حاصل از بررسی ها نشان داد که 2.5 درصد کل سرطان ها را سارکوم ها تشکیل می دهند و براساس دیتاهای ملی 10 درصد مبتلایان به این سارکومها زنان بوده و بیشترین سن بروز بیماری نیز در انان بین 64-60 سال بوده است.

این استادیار پژوهشی با توجه به نتایج این مطالعه  میزان بروز استاندارد سارکوم زنان در ایران را 6.3 در یک میلیون نفر زن ذکر کرد که 77 درصد موارد به سارکوم رحم مبتلا بودند و شایع ترین پاتولوژی آنان نیز لیومیوسارکوم بوده است.

وی سارکوم زنان را یکی از سرطان های نادر دستگاه تناسلی زنان برشمرد که می تواند رحم، تخمدان، سرویکس و واژن را درگیر کند. این سرطان گرچه می تواند تومور حجیم  و بزرگی داشته باشد اما از نظر بهبودی معمولا شرایط بهتری از سایر سرطان ها دارد.

به گفته دکتر عطیه اکبری سارکوم ها بیشتر رحم را درگیر کرده  و علایم آن با خونریزی های غیرطبیعی، حجیم و بزرگ شدن رحم همراه است.

استادیار پژوهشی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه افزود: تشخیص این بیماری معمولا براساس علایم بالینی صورت می گیرد و درمان اصلی آن نیز جراحی است و درمان های کمکی نظیرشیمی درمانی و رادیوتراپی در آن کمتر تاثیرگذار است.

عنوان مقاله :

 Incidence Patterns of Gynecological Sarcomas in IranAnalysis of National Cancer Registry Databetween 2009and 2014   

عنوان مجله :

 The journal of Obstetrics and Gynecology Research

لینک دسترسی به مقاله:

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jog.14514

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٤:٥٧ - شنبه ٣ آبان ١٣٩٩    /    عدد : ٩٧٨٧٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٠