صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی و مساجد با اجرای مداخلات محله محور در مقابله با کرونا

دکتر زالی در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی و مساجد با انجام اقدامات مداخله ای محله محور در مقابله با کرونا تاکید کرد.

 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، نشست هماهنگی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت مبارزه با کرونا در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری باحضور دکتر علیرضا زالی و سایر اعضا یکشنبه 4 آبان ماه برگزار شد.

دکتر زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت در این نشست با اشاره به  بیانات مقام معظم رهبری در جلسه حضوری اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا در روز گذشته خاطرنشان کرد: تحول جدیدی در عرصه خدمت رسانی و مقابله با کرونا فراهم شده است.

 وی با اشاره به  فراخوان جوانان جهادگر و داوطلب  برای نبرد با کرونا از سوی مقام معظم رهبری؛ نحوه ایجاد یک خیزش و حرکت نوین جهادگونه و رشادت آمیز برای اقبال جوانان برومند ایران زمین در کسوت نیروهای جهادی را یک مساله فنی برشمرد.

به گفته دکتر زالی در تهران یک هویت جمعی و جغرافیایی  به نام محله جود دارد که صرفا به یک هویت فیزیکی منحصر نیست و ساکنان هر محله علاوه بر مجاورت فیزیکی معمولا از یک زیست بوم مشترک برخوردارهستند.

وی نحوه ارایه خدمات شهری، مدنی، بهداشتی و درمانی در طول سالهای اخیر در کلانشهر تهران را در تطابق با ساختار محله ای دانست و تصریح کرد: هر محله دارای یک مختصات تفصیلی جداگانه است که ضرورتا در انطباق با میزان تسهیلات ارایه خدمات از جمله خدمات بهداشتی درمانی قرار دارد.

محلات کانون های بالقوه خوشه ای بیماری کرونا هستند

دکتر زالی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر شکل گیری اقدامات محله محور در مقابله با کرونا گفت: از دیدگاه همه گیرشناسی محلات می توانند کانون های بالقوه خوشه ای بیماری باشند . زیرا فعالیت و حضور افراد عمدتا محله محور است و بالاترین سطح چگالی مراودات اجتماعی را در محلات شاهد هستیم. همانطور که معمولا افراد برای تهیه مایحتاج عمومی خود نزدیک ترین شعاع محل زندگی خود را انتخاب می کنند.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت در تهران 354 محله وجود دارد که از نظر وضعیت بهداشتی درمانی، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کاملا با هم متفاوت و ناهمگون هستند. قبل از هر اقدامی شناخت ابتدایی و نقشه اولیه مختصات محله از نظر  وضعیت بهداشتی درمانی ، اقتصادی ، اجتماعی و  فرهنگی الزامی است و در این راستا کمک نیروهای بسیجی مساجد بسیار موثر است.

 

مسجد؛ کانون تپنده ترویج  مسایل بهداشتی و ریشه کن سازی محیطی و عملیاتی کرونا

وی با اشاره به جایگاه ارزنده و عرق مردم به مساجد در هر محله برلزوم بازتعریف نقش جدید مساجد تاکید کرد و گفت: مساجد کانون تپنده ترویج  مسایل بهداشتی و ریشه کن سازی محیطی و عملیاتی در حوزه کرونا هستند. در این دوران ما عملکردهای جدیدی را برای مساجد شاهد خواهیم بود که به خوبی عملیاتی می شود.

 

آموزش همگانی و اقناع افکار عمومی دو استراتژی جدید محله محور در مقابله با کرونا

دکتر زالی براساس بیانات مقام معظم رهبری؛ دو استراتژی جدید آموزش همگانی و اقناع افکار عمومی را در رویکرد به مردم مطرح کرد و گفت: آموزش همگانی کماکان یک راهبرد موثر در مقابله با بیماری است و هنوز هم یکی از تاکیدات سازمان بهداشت جهانی محسوب می شود.

به گفته وی آموزش همگانی اصول کلی بهداشتی و حفاظتی می تواند از طریق مساجد محله اعمال شود و این آموزش بسته به سلیقه ، قدرت ابتکار و خلاقیت در هر محله می تواند صورت گیرد. این آموزش باید به فرم جذاب و مناسب، موجز،  قابل فهم و در تناسب با ادراک حداقلی مخاطبان انجام شود.

دکتر زالی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی براین که اقدامات بازدارنده و سلبی از این پس شکل متفاوتی خواهد داشت، افزود: اقناع افکار عمومی برای این محدودیت ها نیز باید شکل گیرد که مساجد نیز می توانند در این عرصه ورود پیدا کنند. اما باید تدبیری اندیشیده شود که این اقناع همراه با بالابردن سطح تاب آوری اجتماعی عمومی باشد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت با اشاره به تحقیقات صورت گرفته و شناسایی محلات و نقاط داغ بیماری در تهران تاکید کرد:  بخش مهمی از برنامه ها و مداخلات ما باید معطوف به نقاط داغ اولیه باشد و این نقاط دارای اولویت هستند.

 

شناسایی دقیق بیماران؛ درمان به موقع و کاهش مرگ و میر

وی در ادامه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر ردیابی دقیق بیماران و در نتیجه تشخیص به موقع و درمان زودرس بیماری اشاره کرد و  گفت : متاسفانه بیماران تهرانی در بدترین و وخیم ترین شرایط به مراکز درمانی مراجعه می کنند. بنابراین با کمک معاونان بهداشتی و نظارت مراقبان سلامت باید در هر محله لیست افراد تست مثبت، بیماران ترخیص شده از بیمارستان و ناقلان در اختیار نهادهای فرهنگی یا اعضای بسیج محلات قرار گیرد تا بر رعایت کامل الزامات قرنطینه خانگی نظارت کافی صورت گیرد.

 

شناسایی خانواده های آسیب پذیر و افراد در معرض خطر در محلات

دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بضاعت مالی اقشار فرودست جامعه که درصورت قرنطینه شدن دچار مشکلات معیشتی می شوند بر لزوم شناسایی  خانواده های آسیب پذیر در محلات تاکید کرد تا درصورت قرنطینه شدن از بسته های حمایتی معیشتی و تغذیه ای اهدایی از سوی خیرین، سپاه، بسیج و یا نهادها و سازمان های مختلف بهره مند شوند.

به گفته وی بسته های حمایتی و کمک های خیرین باید به گروههای هدفمند معطوف شود و بازتوزیع  امکانات سوبسیدی، خیرین و رفاهی را متناسب با نقشه ای دانست که از طریق مساجد و نهادهای فرهنگی محلی و شهرداری به دست می آید. همچنین شناسایی  افراد در معرض خطر، سالمندان، مبتلایان به بیماری های زمینه ای شدید در محلات را الزامی دانست تا مورد حمایت و نظارت قرار گیرند.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به ضرورت تحلیل وضعیت بیماری کرونا در محلات بصورت هفتگی تاکید کرد: برای برنامه ریزی های دقیق و اعمال مداخلات لازم ؛ داشتن یک شناسنامه تفصیلی از وضعیت ابتلا، فوت و ترخیص از بیمارستان در هر محله در انتهای هر هفته الزامی است.

 

تغییر رویکرد غربالگری به صورت فعالانه

وی خوداظهاری، تماس با 4030 یا بصورت حضوری و تست pcrرا از جمله روش های غربالگری در تهران برشمرد و به  بازشناسایی مجدد مراکز مراقبت سلامت به عنوان کانون و مرکز ثقل غربالگری در محلات اشاره کرد.  

دکتر زالی با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد غربالگری یادآور شد با آموزش نیروهای جهادی می توان با هماهنگی و ردیابی مراقبان سلامت تست غربالگری را بصورت فعالانه انجام داد . به این معنا که  به صورت هدفمند از افراد مشکوک ، در معرض خطر ، سالمند یا دارای بیماری های زمینه ای با رعایت تمامی چهارچوب های امنیتی درب منزل آنها تست گرفته شود.

 

دکتر زالی با اشاره به استفاده از کمک سلامتیاران در بیمارستانها؛ همراهان بیماران کرونایی را به واسطه عدم رعایت اصول و نکات بهداشتی و محافظتی  یکی از کانون های به شدت انتقال دهنده بیماری برشمرد که با حضور سلامتیاران جهادی آموزش دیده  به صورت هدفمند و منطقی در  بیمارستان می توان این زنجیره را قطع کرد.

 

تاکید دکتر زالی بر تشکیل بانک اطلاعاتی نیروهای داوطلب جهادی

وی با اشاره به شکل خیل گسترده ای از نیروهای جهادی در پی فراخوان مقام معظم رهبری؛ استفاده بهینه و حداکثر بهره برداری از این نیروها را منتج به داشتن اطلاعات تفصیلی دانست و افزود: براساس تخصص، مهارت و تجربه می توان از ظرفیت این نیروها  استفاده بهینه کرد .

دکتر زالی کاری که تشکیلاتی و منظم نباشد را ابتر خواندو تشکیل بانک اطلاعاتی از مشخصات نیروهای داوطلب جهادی را یک اقدام کاربردی و موثر برشمرد که در تمامی بحران ها و شرایط اضطراری می تواند مثمر ثمر واقع شود. مانند تیم های اضطراری پزشکی که دردوران دفاع مقدس فعالیت می کردند.

وی در خاتمه سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با همکاری و مشارکت حاضران، نیروهای سپاه، بسیج، نهادهای فرهنگی ، شهرداری و سایر سازمان های مربوطه و نیروهای مردمی هر چه سریعتر شاهد ریشه کنی این بیماری باشیم.

 

در ادامه سردار یزدی  فرمانده سپاه تهران از شروع طرحی با عنوان سربازان مهدی یاوران مردم  و آماده سازی گروه های جهادی پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری در روز گذشته خبر داد و به تشریح اقدامات و برنامه های آتی  این ارگان پرداخت.

استفاده از نیروهای بسیجی آموزش دیده برای  کمک به انجام  آزمایش کرونا در محلات و شناسایی افراد ناقل، کمک به ضدعفونی اماکن عمومی و ناوگان حمل و نقل، توزیع ماسک صلواتی و ارزان قیمت، گشت های سه جانبه نهی از منکر مسایل بهداشت، توزیع مواد غذایی برای بیماران و کادر درمان، کمک های مومنانه هوشمند به اقشار آسیب پذیر، فعال کردن 110 ارگان سایبری در تهران برای اقناع سازی افکار عمومی، آماده سازی سلامتیاران ، فعالیت نقاهتگاهها برخی از این برنامه ها و اقدامات بود.

وی  ضمن اعلام آمادگی  برای هرگونه همکاری و مشارکت در راستای مقابله با کرونا اظهار امیدواری کرد با یک اقدام همه جانبه بتوان جلوی این بیماری را گرفته و درراستای اجرای منویات مقام معظم رهبری گام موثری برداشته شود.

 

دکتر زرگر از معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه نیز با اشاره به این که بیش از 50 مدل کار جهادی می توان انجام داد یادآور شد هر داوطلب گروههای جهادی می تواند بسته به مهارت و سلیقه و تجربه خود در یکی از این گروهها خدمت کند.

 

در ادامه جلسه نوری از مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران با اشاره به وجود 1800 مسجد در شهر تهران و 3550 مسجد در استان تهران تاکید کرد که ائمه جماعات را برای این همکاری به خط خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد که فراخوان ویژه و توجیه و آموزش و فعالسازی مساجد را در محله های پرخطر می توان انجام داد یادآور شد که حدود 100 مسجد دارای درمانگاه و کلینیک در سطح تهران هستند که می توانند در شناسایی و درمان و غربالگری بیماران کمک کنند.

 وی مساجد را پایگاه و محملی در راستای اقدامات لازم برای مقابله با کرونا برشمرد و برای همکاری و مشارکت در این راستا با تمام ظرفیت و امکانات مساجد اعلام آمادگی کرد.

 

دانایی از قرارگاه خاتم الاوصیاء و جبهه مردمی انقلاب اسلامی نیز در این نشست با اشاره به این که این قرارگاه از مدتها پیش در حال سازماندهی و اقدامات محله محور بوده است  و به تشریح اقدامات صورت گرفته پرداخت و آمادگی این قرارگاه برای همکاری با ستاد کرونای تهران را در راستای نبرد با کرونا اعلام کرد.

 

انجام سه مرحله غربالگری در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی/سلامت 91 درصدی جمعیت غربالگری شده  

در ادامه نشست دکتر بهادری معاون امور بهداشتی دانشگاه ردیابی بیماران و درمان زودرس آنها را در کاهش آمار ابتلا و فوتی ها بسیار موثر دانست و گفت: در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی جمعیتی حدود هفت میلیون و 500 هزار نفر در سه مرحله  مورد غربالگری قرار گرفتند که 91 درصد آنان بدون مشکل بودند.7 درصد این جمعیت علایم بیماری را داشتند که  توصیه به قرنطینه خانگی شدند و 2 درصد آنها نیز به مراکز غربالگری کرونا 16 و 24 ساعته ارجاع داده شدند.

به گفته دکتر بهادری 70 درصد مراجعان به مراکز غربالگری کرونا فاقد مشکل بوده و نیازی به هیچ اقدامی نداشتند.  25 درصد آنان توصیه به قرنطینه خانگی بدون نیاز به درمان شدند. 2 درصد درمان دارویی گرفته و 3 درصد آنان نیز به مراکز درمانی و بیمارستانی ارجاع شدند.

وی غربالگری را در کاهش آمار مرگ و میر بسیار مهم دانست و گفت: در کل استان تهران 309 مرکز جامع خدمات سلامت ، 637 پایگاه سلامت و 222 خانه بهداشت وجود دارد  که توسط 2779  مراقب سلامت و  472 بهورز اداره می شوند و  به ازای هر مرکز 1.5 پزشک داریم.

معاون امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به کارامدی و پای کار بودن بسیج بر لزوم وجود هماهنگی و ارتباط مستقیم بین بین روسای مراکز جامع سلامت و ستادهای مقاومت بسیج تاکید کرد تا هماهنگی های لازم صورت گرفته و بتوان این اقدامات را محله محور کر.

دکتر بهادری همکاری مساجد دارای درمانگاه را کمک کننده و منزله افزایش مراکز جامع خدمات سلامت برشمرد که می توانند در غربالگری و ارجاع افراد بیمار موثر باشند.  

معاون بهداشتی دانشگاه برای آموزش افراد و نیروهای جهادی در مساجد اعلام آمادگی کرد تا گام موثری در راستای محله محوری  باشد و خاطرنشان کردکه  آموزش ها براساس شرایط هر محله صورت می گیرد و مختص هر محله خواهد بود.

غربالگری و ردیابی بیماران، ضدعفونی مرتب و مکرر پایانه های اتوبوسزانی و مترو، ضدعفونی مناطق داغ از دیگر موضوعات مطرح شده توسط وی بود.

 

دکتر ماهر معاون درمان ستاد مقابله با کرونای پایتخت نیز در این نشست ضمن ارایه گزارشی به تحلیل آماری و نقشه روند تغییر ابتلا و فوت بیماری در تهران پرداخت .

وی در این گزارش با اشاره به بررسی  50 محله تهران به نقاط داغ ، مناطق پرتردد، مناطق پرسکونت مبتلایان کرونایی، مناطق بیشترین تردد بیماران کرونایی، مناطق بیشترین تراکم بیماران،  مناطق بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از کرونا پرداخت و توضیحاتی در این خصوص بیان کرد.

  

انتهای پیام/

 کدخبرنگار: 7700 س.ع


٢١:٠٨ - يکشنبه ٤ آبان ١٣٩٩    /    عدد : ٩٧٨٩٠    /    تعداد نمایش : ٤٦٧