صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب مداخلات کاردرمانی در ام اس منتشر شد

 کتاب مداخلات کاردرمانی در ام اس توسط  دکتر نوید میرزاخانی استاد دانشکده علوم توانبخشی و همکاران تالیف و منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  SBMUبه نقل از دانشکده علوم توانبخشی، کتاب مذکور توسط دکتر نوید میرزاخانی استاد کاردرمانی دانشکده علوم توانبخشی، ابراهیم محمودی و طیبه پارسا دانشجویان ارشد کاردرمانی  تالیف شده است.

 

به گفته مولفان مالتیپل اسکلروزیس یا MSیک بیماری مزمن خودایمنی است که سیستم اعصاب مرکزی(CNS) را درگیر می کند.

 

این بیماری جزو اختلالات سیستم عصبی مرکزی است که به عنوان اختلالات نورون محرکه فوقانی شناخته می شود. آسیب وارده به نورون ها باعث اختلال در انتقال پیام های عصبی و در نتیجه بروز علائم می شود.

 

متاسفانه آمارها حاکی از افزایش بروز بیماری ام اس در جامعه و مراجعه به مراکز درمانی است.  ارزیابی و تشخیص زودهنگام تاثیر به سزایی در کنترل روند پیشرفت بیماری  و میزان آسیب های وارده بر افراد و جامعه دارد و البته درمان های نوین، جایگزین روش های سنتی و قدیمی تر شده اند.

 

مولفان در این مجموعه به ارایه آخرین دستاوردهای علمی درخصوص روش های ارزیابی،  انواع پروتکل درمانی و مداخلات توانبخشی که مکمل دارو درمانی است پرداختند و امیدوار هستند  گردآوری این کتاب با تأکید بر توانبخشی بتواند راهگشای مناسبی برای درمانگران باشد.

 

این کتاب دارای 107 صفحه و مشتمل بر 9 فصل است که فصل اول مقدمه مولف اختصاص دارد. در فصل دوم درخصوص تحرک، راه رفتن، خستگی، ضعف، اسپاسم و تعادل ، در فصل سوم به تجهیزات تطابقی و تسهیل کننده، فصل چهارم به جنبه های شناختی در مالتیپل اسکلروزیس توضیح داده شده است.

 

فصل پنجم به گفتار، مشکلات بلع و بهداشت دهان، فصل ششم به بهداشت و سلامتی در  MSپرداخته است و در سه فصل آخر نیز نتیجه گیری، جمع بندی مطالعات موردی و سنجش نتایج صورت گرفته است.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 

 


١٢:٠٠ - چهارشنبه ٥ آذر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٨٩٥٢    /    تعداد نمایش : ٢٦٥