صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تهران گرانیگاه کنترل بیماری کووید 19 است/ اجراي طرح هوشمند اعمال محدودیت های کرونایی به صورت هفتگي

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در پایتخت گفت: تهران گرانیگاه کنترل بیماری کووید 19 است و کنترل این بیماری در کشور بدون مهار و جلوگیری از طغیان آن در تهران امکان پذیر نمی شود.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با حضور دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت  بیماری کرونای پایتخت،دکتر حسین ذوالفقاری رییس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا ، دکتر محسنی بندپی استاندار تهران، روسای دانشگاههای علوم پزشکی و  سایر اعضا صبح چهارشنبه 12 آذرماه در تالار شهیدبهشتی برگزار شد.

 

 طرح هوشمند جامع محدودیت های کرونایی  از این به بعد به صورت یک هفته ای اعمال می شود

دکتر حسین ذوالفقاری رییس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا در این نشست درخصوص تصمیم سازی ها گفت: تصمیم گیری های پراکنده و جزیره ای باعث صرف هزینه و عدم حصول نتیجه مطلوب است.

به گفته وی رعایت هر یک از اصول فاصله گذاری، اجرای پروتکل ها وتقویت بهداشت یا درمان، محدودیت و مدیریت هوشمند را به تنهایی کافی نیست و یک طرح جامع مدیریت هوشمند لازم است. همچنین برنامه ها باید قابل اجرا، اثر بخش و کم هزینه باشند و وجود یک همبستگی کامل بین مجریان، تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان الزامی است.

دکتر ذوالفقاری با اشاره به طرح هوشمند اعمال محدودیت های کرونایی گفت: در این طرح وضعیت استان ها براساس شاخص های تعیین شده از سوی وزارت بهداشت در هر هفتهارزیابی می شود و محدودیت ها با توجه به وضعیت آنها به صورت هفتگی تعیین می شود یعنی اگر استانی از وضعیت قرمز به شرایط نارنجی رسید اعمال محدودیت ها در آن استان کاهش می یابد اما اگر هفته آینده به وضعیت قرمز بازکشت اعمال محدودیت ها افزایش می یابد.

رییس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا درخصوص تعیین شهرهای نارنجی، قرمز و زرد گفت: وضعیت شهرها براساس تعداد بستری شدگان نسبت به 100 هزار نفرجمعیت در روز تعیین می شود یعنی اگر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت 4 مورد بستری در روز باشند وضعیت شهر زرد، اگر شش نفر بستری باشند وضعیت شهر نارنجی و اگر  10 نفر بستری باشند وضعیت شهر قرمز است.

وی افزود: اگر یکباره محدودیت ها را برداریم ممکن است بیماری برگردد و اعمال محدودیت های مجدد هزینه بسیار بالایی دارد. محدودیت ها یکی از هفت برنامه برای کنترل بیماری کروناست، طرح شهید سلیمانی، طرح مشارکت مردم، طرح  تست گسترده، طرح  آموزش و رعایت پروتکل های بهداشتی از دیگر برنامه ها هستند که باید ببینم کدام برنامه اثربخش تر است.

دکتر ذوالفقاری لازمه کاهش محدودیت ها یعنی فاصله گذاری اجتماعی را همکاری مسئولان و مردم هر شهر و کل کشورعنوان کرد و خاطرنشان کرد: اگر پروتکل های بهداشتی رعایت می شد امروز شاهد چنین آمار مرگ و میر نبودیم.

به گفته وی طرح هوشمند جامع محدودیت های کرونایی  از این به بعد به صورت یک هفته ای اعمال می شود. یعنی آخر هر هفته وضعیت تهران بررسی و ارزیابی می شود وبراساس شاخص ها تصمیم گیری می شود.

رییس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا  در ادامه آمادگی کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا برای برگزاری جلسه ویژه بررسی وضعیت پایتخت و اعمال محدودیت ها را اعلام کرد و یادآور شد که تهران به لحاظ گستردگی جمعیتی و بیماری دارای اهمیت بالایی است و در سطح کشور نیز الگو پذیری بالایی دارد.

وی در خاتمه سخنان خودخاطرنشان کرد:  امروز اولویت اول سلامت است اما این بدان معنی نیست که به سایر موضوعات اجتماعی و اقتصادی توجهی نداشته باشیم. واقعیت این است که اول سلامت بعد دیگر ضرورت ها مورد توجه قرار گیرد. امیدورایم با یک برنامه کامل بتوانیم وضعیت بیماری را ساماندهی کرده و محدودیت ها و مشکلات مردم را کاهش دهیم.

 

تهران گرانیگاه کنترل بیماری کووید 19 است /کنترل  کرونا در کشور بدون مهار و جلوگیری از طغیان آن در تهران امکان پذیر نیست 

 در ابتدای این نشست دکتر زالی با اشاره به ساختار ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونای پایتخت به ارایه گزارشی درخصوص وضعیت بیماری کرونا در تهران و آمار مبتلایان و بستری شدگان پرداخت و گفت: خوشبختانه آمار حدود 10 تا 12 درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است.

وی عدد مولد پایه در تهران را 1.3 اعلام کرد و افزود: شرایط تهران هنوز شکننده و ناپایدار است وبازگشایی های شتابزده می تواند باعث افزایش شیوع بیماری و تکرار تجربه تلخ اردیبهشت ماه شود.

دکتر زالی عدم فاصله گذاری اجتماعی و حمل و نقل عمومی را دو عامل خطر مهم در افزایش شیوع و انتقال کووید 19 برشمرد و یادآور شد: فضاهای مسقف و بدون تهویه مناسب با حضور بیش از 15 نفر از جمله کانون های خطر بیماری محسوب می شوند.

وی به عنوان یکی از مداخلات مهمی که هرچه سریعتر باید انجام پذیرد به افزایش ناوگان اتوبوسرانی و واگن های مترو اشاره کرد که می تواند به طور چشمگیری میزان سرایت بیماری را کاهش دهد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در پایتخت در ادامه گفت: از شنبه شرایط تهران به عنوان شهر نارنجی تلقی می شود اما باید توجه داشت که برخی از محدودیت ها مثل حضور حداکثر 50 درصد کارکنان، تعطیلی برخی مشاغل گروه سه و چهارم، عدم اجرای مراسم و برنامه های تجمعی آیینی کماکان پابرجاست.   

دکتر زالی خواستار نگاه ویژه ستاد ملی کرونا به تهران شد و گفت: تهران گرانیگاه کنترل بیماری کووید 19 است و بی تردید کنترل این بیماری در کشور بدون مهار و جلوگیری از طغیان آن در تهران امکان پذیر نمی شود.

وی در ادامه بر لزوم اجرای برنامه های راهبردی برای کنترل بیماری نظیر عدم حضور افراد در مجامع غیرضروری، ارایه خدمات مدنی و شهری به صورت الکترونیکی تاکید کرد و یادآور شد: اجرای طرح شهید سلیمانی در تهران به منظور شناسایی و ردیابی سریع بیماری، درمان سریع تر و قرنطینه سازی و ایزولاسیون اولیه و هوشمند انجام می شود.

دکتر زالی در ادامه خواستار رفع چالش های استان تهران در حوزه زیرساخت های بهداشتی و درمانی  شد و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال شاهد افزایش بیش از 2500 تخت بیمارستانی برای درمان بیماران  و همچنین تکمیل و فعال سازی بخشی از  270 پروژه بهداشتی مغفول مانده در تهران برای ارتقای ارایه خدمات بهداشتی باشیم.

 

 مترو و اتوبوس ؛ دو گلوگاه اصلی شیوع بیماری در تهران

دکتر انوشیروان محسنی بند پی استاندار تهران نیز در این نشست با اشاره به تفاوت وضعیت تهران با سایر استان های کشوراز نظر تراکم جمعیتی و زیرساخت های بهداشتی و درمانی یادآور شد:  مدیریت بیماری کرونا صرفا مربوط به وزارت بهداشت نیست بلکه یک تعهد برای تمام ارکان نظام است.

وی با اشاره به مشارکت 25 سازمان و نهاد مختلف در ستاد مقابله با کرونای پایتخت خاطرنشان کرد که تمام ابزار و توان را برای کنترل و مهار بیماری به کار گرفتیم.

استاندار تهران با اشاره به مطالعات انجام شده؛ مترو و اتوبوس را دو گلوگاه اصلی شیوع بیماری در تهران عنوان کرد و افزود:  اگر حمل و نقل عمومی در تهران به نحوی باشد که فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

 

 مشارکت بسیج و سپاه در اجرای طرح شهید سلیمانی

سردار حسن حسن زاده فرمانده سپاه محمدرسول الله(ص) تهران نیز ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته به تشریح نحوه مشارکت این نهاد در اجرای طرح شهید سلیمانی پرداخت.

به گفته وی نیروهای بسیجی در قالب دو تیم (تیم های مراقبتی مشترک با وزارت بهداشت، تیم های حمایتی بسیجیان آموزش دیده) در این طرح مشارکت دارند. آموزش پیشگیری و مراقبت از بیمار، ارایه مواد ضدعفونی کننده و ماسک رایگان، ارایه بسته های معیشتی و حمایتی برخی از اقدامات این تیم ها بود.

وی در خاتمه سخنان خود پیشنهاد کرد که محدودیت ها لایه به لایه برداشته شود تا بتوانیم شرایط را کنترل کنیم.

 

سردار احمد ذوالقدر فرمانده سپاه سیدالشهدا(ع) استان تهران نیز با اشاره به که جمع کثیری از کارمندان تهرانی ساکنان شهرستان های اطراف هستند درخصوص ظرفیت های بهداشتی و درمانی این مناطق مطالبی را بیان کرد .

وی در ادامه به ارایه گزارشی درخصوص اقدمات صورت گرفته در شهرستان های اطراف تهران توسط سپاه و بسیج پرداخت و تاکید کرد: با تمام توان در اجرای طرح شهید سلیمانی همراهی و مشارکت خواهیم کرد. اولین اولویت ما اجرای طرح شهیدسلیمانی است و امیدواریم با مشارکت سایر دستگاهها نتایج خوبی را شاهد باشیم.

 

محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران نیز در این نشست درخصوص بیماریابی وتست غربالگری، نتایج محدودیت های دو هفته ای در تهران سخنانی بیان کرد و پینشهاد تداوم تعطیلی تهران و اصناف با محدودیت های جدید را ارایه داد.

 فراهانی رییس اتاق اصناف تهران نیز با اشاره به رعایت محدودیت ها از سوی اصناف به چالش ها و مشکلات برخی صنوف اشاره کرد  و خواستار تدوین پروتکل هایی برای آنان شد.

اقدامات پلیس تهران در دو هفته اخیر

سردارپرویز یعقوبی معاون عملیات فرماندهی انتظامی پلیس تهران نیز در این نشست محدودیت های دوهفته ای اخیر را موفق ترین طرح اجرا شده در ابعاد و مولفه های مختلف برشمرد و به ارایه گزارشی از اقدامات پلیس در همکاری برای اجرای این طرح پرداخت.

به گفته وی در طی 10 روز اخیر 145000 بازدید از اصناف، 8000 اعمال قانون رانندگان بدون ماسک و 1800 جریمه خودروی غیر بومی توسط پلیس صورت گرفته است. میزان ترافیک تهران 60 درصد و ترافیک شبانه 80 درصد کاهش داشته است. همچنین 90 درصد اصناف محدودیت ها را رعایت کرده و 99 درصد مردم نیز در مترو از ماسک استفاده کرده اند.

 انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 


١٤:٠٧ - چهارشنبه ١٢ آذر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٩١٥٣    /    تعداد نمایش : ٤٧٨