صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تاکید دکتر زالی بر ضرورت گسترش تعاملات کشورهای فارسی زبان برای ارتقای سواد سلامت

رییس دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شباهت وضعیت بهداشتی و درمانی کشورهای فارسی زبان بر ضرورت گسترش تعامل و همکاری های علمی بین این کشورها برای ارتقای سطح سواد سلامت جامعه تاکید کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی امروز پنجشنبه در وبینار بین المللی سواد، آموزش و سلامت در کشورهای فارسی زبان، با اظهار امیدواری نسبت به اشتراک گذاری تجربیات کشورها در حوزه سلامت، برای میزبانی از پژوهش های مشترک کشورهای فارسی زبان در این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام آمادگی کرد.

 

 

وی با بیان اینکه اشتراکات فرهنگی و زبانی کشورهای فارسی زبان می تواند اثر مرزهای جغرافیایی را کمرنگ کند، گفت: شرایط بهداشتی و درمای کشورهای فارسی زبان مشابهت زیادی با یکدیگر دارد.

 

دکتر زالی با تاکید بر اهمیت همکاری های علمی بین کشورها گفت: پاندمی کرونا در سال 2019 این درس بزرگ تاریخی را به همراه داشت که کنترل بیماری بدون همکاری بین کشورها محقق نمی شود.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه بیش از 75 درصد عوامل موثر بر سلامت، خارج از محدوده وزارت بهداری و بهداشت کشورهاست، بر نقش عوامل اجتماعی در سلامت افراد جامعه تاکید کرد.

 

دکتر زالی با بیان اینکه بین کیفیت زندگی، سطح سلامت و وضعیت اقتصادی و اجتماعی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، یادآور شد: امروزه خود مراقبتی یکی از اصول اساسی سلامت شهروندان به شمار می رود.

 

وی در ادامه تاکید کرد: وجود مسائلی همچون مصرف مواد دخانی، رژیم های غذایی نامناسب و شیوع بیماری هایی همچون ایدز نشان دهنده این است که بسته های آموزشی مرتبط با سلامت باید از سنین پایین به شهروندان ارایه شود.

 

رد پای اقتصاد در بیماری های واگیر و غیرواگیر

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: نتایج مطالعات نشان می دهد که بالاترین سطح بیماری های واگیر و غیرواگیر در مناطقی است که وضعیت اقتصادی در آنجا ضعیف تر است.

 

دکتر زالی همچنین با بیان اینکه بیشترین قربانیان حوادث ترافیکی درون شهری را موتور سیکلت سواران تشکیل می دهند، گفت: مطالعات نشان می دهد که بین بروز تصادفات و سواد ارتباط مشخصی وجود دارد.

 

وی با اشاره به غربالگری پرفشاری خون در سال گذشته توضیح داد: در این طرح 38 میلیون نفر موردغربالگری قرار گرفتند و نتایج این طرح نشان داد بین عدم اندازه گیری منظم فشار خون، مراجعه به پزشک، مصرف منظم داروهای کنترل فشارخون و سطح سواد افراد ارتباط وجود دارد.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با بیان اینکه در شهر تهران در ازای هر 2500 نفر یک مراقب سلامت و در روستاها در ازای هر 250 نفر یک بهورز وجود دارد،19 هزار خانه بهداشت و 32 هزار بهورز مراقب سلامت در کشور نشان دهنده وجود زیرساخت های مناسب در حوزه بهداشت است.

 

دکتر زالی با اشاره به اجرای طرح های هرخانه یک پایگاه سلامت و هر دانش آموز یک سفیر سلامت، این برنامه ها را دارای ظرفیت مناسبی برای ارتقای سطح سوادسلامت جامعه عنوان کرد.

 

در ادامه این وبینار دکتر مجتبی زینیوند رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد:  در جهان امروز سلامت به عنوان یک حق و ارزش فردی و اجتماعی نزد همه مکتب ها به ویژه اسلام از مهم ترین حقوق انساني تلقی شده و بخشی از اهداف اجتماعی بلند مدت همه دولتها در ایران اسلامی بوده است.

 

وی با تاکید بر اهمیت جایگاه دانش آموزان درارتقای سلامت جامعه، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران دارای اسناد متعددی در حوزه آموزش و پرورش است و یکی از مهمترین این اسناد، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که تمامی راهبردها و خط مشی های آموزشی و اجرایی نظام تعليم و تربیت کشور معطوف به سند مذکور است.

 

دکتر زینیوند افزود: در حوزه سلامت نیز اهداف، راهکارها و برنامه های عملیاتی مشخصی پیش بینی شده است که در حال اقدام و اجراست.

 

وی از جمله مهمترین اقدامات آموزش و پرورش در حوزه سلامت، به اجرای طرح مکمل یاری قرص آهن و ویتامین دی در مدارس، طرح وارنیش فلوراید، آموزش 2 دو میلیون و 100 هزار دانش آموز به عنوان سفیر سلامت و کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم اشاره کرد.

 

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش تعداد جمعیت دانش آموزان کشور را بیش از 15 میلیون و 809 هزار نفر عنوان کرد و گفت: از این میزان 8 میلیون و 159 هزار دانش آموز را پسران و 7 میلیون و 650 هزار دانش آموز را دختران تشکیل می دهند.

 

تحصیل بیش از نیم میلیون دانش آموز تبعه افغانستان در کشور

وی افزود: همچنین تعداد دانش آموزان اتباع خارجی در کشور حدود 507 هزار نفر است که 477 هزار نفر آنان را اتباع افغانستان تشکیل می دهند.

 

دکتر زینیوند افزود: اموزش و پرورش ایران جایگاه بسیار مهمی برای سلامت و تندرستی در اسناد بالادستی خود در نظر گرفته است که تمامی فعالیت های معطوف به سلامت و تندرستی معلمان، دانش اموزان و والدین را در همه ابعاد در بر می گیرد.

 

وی یادآور شد: بر این اساس طی چهار دهه اخیر دستاوردهای قابل توجهی در حوزه سلامت جسم و روان حاصل شده است و تمامی دوره ها و سطوح آموزشی مربوط به بیش از ۱۵میلیون دانش آموز تحت پوشش قرار گرفته است.

 

دکتر زینیوند تاکید کرد: تا در دوران بروز همه گیری كووید- ۱۹نیز اقدامات این حوزه استمرار داشته و اقدامات موثری برای اطلاع رسانی، پیشگیری و کنترل بیماری با مشارکت تمامی ذینفعان انجام شده است

 

وی یادآور شد: در این میان جمعیت نیم میلیونی دانش آموزان اتباع خارجی نیز همواره تحت حمایت های بهداشتی و رصد مستمر قرار گرفته اند.

 

در ادامه این وبینار دکتر نسترن کشاورز دبیر کمیته علمی کرسی آموزش و سلامت یونسکو و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: ایران یکی از بزرگترین کشورهای آسیاست که سه چهارم جمعیت آن در شهر زندگی می کنند و وضعیت سواد جمعیت بالای شش سال آن در دهه های گذشته ارتقا یافته و به 87.5 درصد رسیده است.

 

دکتر کشاورز با بیان اینکه امید به زندگی مردم ایران در دهه های اخیر افزایش یافته است، گفت: در ایران نیز مشابه الگوی جهانی افزایش امید به زندگی در زنان بیش از مردان بوده است.

 

وی با اشاره به کاهش مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در کشور، افزود: البته همه مناطق از این پیشرفت به یک اندازه سود نبرده اند.

 

دکتر کشاورز با اشاره به ارتباط تنگاتنگ بین سلامت و سواد، گفت: از سال 2005 ثابت شد که عوامل اجتماعی مثل سواد و اشتغال نقش مهمی در سلامت افراد دارد.

 

بی سوادی احتمال مرگ و میر مادران باردار را افزایش می دهد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: مطالعات در ایران نشان داد بی سوادی باعث کاهش امید به زندگی در افراد و همچنین افزایش احتمال مرگ و میر مادران باردار می شود.

 

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین عوامل در کاهش مرگ و میر کودکان زیر یک سال بی سوادی مادر است، بر اهمیت کاهش بی سوادی و کم سوادی مادران تاکید کرد.

 

دکتر کشاورز تاکید کرد: در افراد کم سواد و بی سواد احتمال ابتلا به بیماری هایی همچون مشکلات قلبی و عروقی بیشتر است؛ همچنین در این افراد پرفشاری خون بیشتر دیده می شود و شانس ابتلای آنان به چاقی، پوکی استخوان و اختلالات شنوایی و بینایی بیشتر است.

 

وی با بیان اینکه این افراد رفتارهای بهداشتی ضعیف تری نیز دارند، گفت: فعالیت فیزیکی افراد کم سواد و بی سواد کمتر از افراد باسواد است و میزان خود مراقبتی در آنان کمرنگ تر است.

 

 دبیر کمیته علمی کرسی آموزش و سلامت یونسکو تاکید کرد: نتایج تحقیقات انجام گرفته در این حوزه حاکی از آن است که باید در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های حوزه های آموزش، سلامت و توسعه بر تاثیر سواد بر روی سلامت توجه بیشتری انجام شود.

 

در ادامه این وبینار دکتر عبدل جلال از افغانستان و دکتر نزیرا سوداتسایروا از تاجیکستان با شرح وضعیت سلامت و سواد در این دو کشور و ارایه نتایج بررسی های انجام شده در این کشورها به بررسی چالش ها و ظرفیت های موجود برای ارتقای سطح سلامت و سواد پرداختند.

در افتتاحیه این وبینار بین المللی که با هدف بررسی میزان درک ارتباط بین سلامت، سواد و آموزش در سیاست گذاری ها، تحقیقات و اقدامات زمینه ای سلامت برگزار شد، پروفسور دیدیر جردن از فرانسه نیز به سخنرانی پرداخت.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7703م.ر

 


١٤:٣٠ - پنج شنبه ١٣ آذر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٩١٦٣    /    تعداد نمایش : ٢٧٣