صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تلاش های بی وقفه معاونت امور بهداشتی در تعطیلات نوروز/ ثبت بیش از 426هزار خدمت در سامانه سیب

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از ثبت بیش از 426هزار خدمت ارایه شده به مراجعان مراکز بهداشتی تابعه دانشگاه در سامانه سیب، در ایام نوروز خبر داد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و به نقل از معاونت امور بهداشتی، دکتر ایاد بهادری منفردضمن اعلام این خبر اظهار کرد: پرسنل حوزه معاونت امور بهداشتی دانشگاه از 29 اسفند 99تا 14فروردین 1400بیش از 426هزار خدمت ارایه شده به 123 هزار و 48 مراجعه کننده به واحدهای بهداشتی تابعه دانشگاه در سامانه سیب ثبت کردند.

 

وی ادامه داد: در این مدت 20 هزار و 340 نفر به پزشکان مراجعه و  53 هزار و 889 خدمت دریافت کردند. همچنین 87 هزار و 32 نفر به مراقبان سلامت و ماما مراجعه و 332 هزار و 326 خدمت دریافت کردند و  13 هزار و 117 نفر نیز به بهورزان مراجعه و 34هزار و 320 خدمت دریافت کردند.

 

وی با تاکید بر خدمت رسانی بی وقفه در ایام نوروز اظهار کرد: به منظور ارایه خدمات بهتر به هموطنان در ایام نوروز، تعداد 35 مرکز خدمات جامع سلامت، 41 مرکز خدمات جامع سلامت منتخب کنترل بیماری کرونا، 93 خانه بهداشت، 200 پایگاه سلامت و 75 پایگاه محله محور فعال بوده و به خدمت رسانی پرداختند.

 

دکتر بهادری افزود: در این مدت تعداد 20هزار و 952نفر به مراکز منتخب غربالگری کرونا مراجعه نموده اند، در این مراکز تعداد 13775 نفر توسط پزشکان ویزیت شده اند. تعداد 5509 نمونه PCRاخذ شده که تعداد 2141 مورد از آنها مثبت گزارش شده است.

وی افزود: 15 هزار و 490 تست رپید اخذ شده، 2484 مورد از آنها مثبت گزارش شده است. 10هزار و 536 رهگیری صورت گرفته است و تعداد 203 مورد نیز مراقبت در منزل شده اند.

 

ارایه خدمات بهداشتی به گروه‌های سنی مختلف

معاون امور بهداشتی دانشگاه گفت: در ایام نوروز 1400، تعداد 4474 مادر باردار، 12 هزار و 377 کودک زیر ۵سال، 15 هزار و 552 فرد میانسال و 8107 سالمند به مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش دانشگاه مراجعه کردند که خدمات مورد نیاز به آنان ارایه شد.  

 

انجام بیش از 20 هزاربازرسی در ایام نوروز

دکتر ایاد بهادری منفرد درخصوص اجرای برنامه سلامت نوروزی بهداشت محیط عنوان کرد: برنامه سلامت نوروزی از  25اسفندماه سال 99با به کارگیری تمام ظرفیت های نیروی انسانی و تجهیزات موجود در مراکز و شبکه‌های بهداشت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز شد.

 

وی افزود: به طور میانگین 97بازرس بهداشت محیط در این طرح در قالب 53 اکیپ بازرسی و نظارتی از ۸صبح تا ۸شب به ویژه در روزهای تعطیل مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی حساس را مورد نظارت قرار دادند.

 

دکتر بهادری با اشاره به عملکرد مطلوب گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی در پیشبرد اهداف برنامه عملیاتی تدوین شده وزارت بهداشت گفت: از آغاز برنامه تا 14فروردین ماه 1400 کارشناسان بهداشت محیط  15هزار و 984 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی، 3996امکنه عمومی  را مورد بازرسی قرار دادند.

 

به گفته وی این نظارت ها منجر به معرفی 121متخلف از قوانین بهداشتی به مراجع قضایی، تعطیلی 70صنف متخلف، کشف و معدوم سازی 5775 کیلوگرم مواد غذایی فاسد و فاقد مشخصات بهداشتی شد.

 

دکتر بهادری ادامه داد: همچنین باتوجه شرایط شیوع بیماری کرونا 62 مرکز اقامتی شامل هتل، متل، مهمانسرا و مهمانپذیر و همچنین 122 پایانه مسافربری درون شهری و برون شهری بازرسی شدند.

 

وی خاطرنشان ساخت: بازرسان بهداشت محیط در این مدت 520 مورد گشت مشترک با سایر سازمان‌های مرتبط از قبیل تعزیرات، دامپزشکی و اتاق اصناف انجام شد و به  781 شکایت واصله از سامانه ارتباطات مردمی ۱۹۰رسیدگی کردند.

 

درمان 281مورد حیوان گزیدگی

دکتر ایاد بهادری با اشاره به این نکته که خدمات درمانی هاری، خدمت اورژانسی محسوب می شوند، گفت: ۱۲مرکز پیشگیری و درمان هاری دانشگاه در ایام نوروز به صورت ۲۴ساعته به خدمت رسانی به مراجعان پرداختند. در این مدت 281 مورد حیوان گزیدگی به این مراکز مراجعه کردند که خدمات درمانی(شستشو و ضد عفونی محل گزش، تزریق واکسن هاری، تزریق سرم ضد هاری، تزریق واکسن کزاز و تجویز آنتی بیوتیک) را دریافت کردند و در مجموع 749 دوز واکسن هاری تزریق شده است.

 

اخذ 2047 نمونه پاشنه پا در خدمات غربالگری نوزادان

دکتر بهادری منفرد با اشاره به اهمیت آزمایشات غربالگری نوزادان عنوان کرد: تعدادی از مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همانند سال‌های گذشته به صورت کشیک در ایام نوروز به ارایه خدمات غربالگری نوزادان به هموطنان پرداختند. انجام به موقع آزمایشات غربالگری نوزادان برای  تشخیص و درمان زودرس بیماری‌های فنیل کتونوری، کم کاری مادرزادی تیروئید و فاویسم در روزهای سوم تا پنجم پس از تولد نوزاد امری ضروری است.

 

وی ادامه داد: در این مدت 2047نمونه پاشنه پا در مراکز نمونه گیری فعال دانشگاه اخذ و به آزمایشگاه ارسال شد. از این تعداد 1057نمونه غربالگری کم کاری تیروئید، فنیل کتونوری و فاویسم و 990نمونه مربوط به غربالگری بیماریهای متابولیک ارثی است. همچنین  30مورد نوزاد مشکوک به هیپوتیروئیدی و 25نوزاد مشکوک به فاویسم، 1مورد مشکوک به فنیل کتونوری و 1نوزاد مشکوک به بیماریهای متابولیک ارثی تشخیص داده شدند. این افراد توسط همکاران مراکز خدمات جامع سلامت مورد پیگیری و اقدامات لازم قرار گرفتند.

 

معاون امور بهداشتی دانشگاهبا اشاره به نظارت بر اجرای هرچه بهتر ارایه خدمات به هموطنان در ایام نوروز گفت: به منظور بررسی نحوه ارایه خدمات به هموطنان در تعطیلات نوروزی و پایش دقیق عملکرد مراکز خدمات جامع سلامت 16 و 24 ساعته  و پایگاه‌های محله محور تحت پوشش دانشگاه، از روز پنج شنبه ۲۸اسفندماه  تا 15فروردین ماه ۱۴۰۰این مراکز و پایگاه ها توسط کارشناسان و مدیران حوزه معاونت امور بهداشتی مورد ارزیابی و بازدید قرار گرفتند.

 

وی در پایان یادآور شد: در طی این مدت، 64 بازدید از مراکز منتخب غربالگری کرونا، 27 بازدید از پایگاه‌های محله محور صورت گرفته است.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7703م.ر

 


 


١١:١١ - سه شنبه ١٧ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٣٣٦٦    /    تعداد نمایش : ١٦٠