صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آماده سازی و تجهیز دو بیمارستان به عنوان مراکز تخصصی تشخیص و غربالگری سرطان

مدیران و کارشناسان معاونت های درمان و بهداشت دانشگاه در نشستی مشترک به بررسی اقداماتی برای اجرای موفق برنامه پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پرداختند.
دکتر نوربخش رئیس اداره امور بیماری های معاونت درمان، با بیان اینکه پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، گفت: بیماری سرطان علاوه بر ایجاد مشکلاتی از نظر جسمی، روحی و مالی برای بیماران و خانواده ها، چالش هایی را برای مراجع فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور خصوصا وزارت بهداشت ایجاد می کند که با توجه به شرایط زندگی شهری و بروز بیماریهای غیرواگیر، دانشگاه های علوم پزشکی به ویژه حوزه درمان و بهداشت بعنوان متولیان اجرایی آن باید از امروز به فکر باشند.
وی با اشاره به نقش مهم حوزه بهداشت در شناسایی و آموزش های اولیه به افراد و تاثیر آن بر بهینه سازی تامین و توزیع تجهیزات و کادر درمانی خبره، عنوان کرد: در سال های گذشته معاونت درمان نیز همانند حوزه بهداشت اقداماتی برای درمان بیماران شناسایی شده در بیمارستان های شهداء تجریش، امام حسین (ع)، طالقانی، مفتح ورامین و کودکان مفید انجام داده است، ولی با همکاری بهداشت و درمان و ایجاد زیرساخت های مناسب به ویژه مرکز تحقیقات سرطان بیمارستان امام حسین (ع) به زودی شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود. 
دکتر نوربخش یادآور شد: همکاری در کنترل بیماری های غیرواگیردار بویژه سرطان و تشخیص به موقع آن در سطح جامعه، نقش مهمی در افزایش رضایتمندی بیماران از نحوه خدمت رسانی و بهبود روند تصمیم گیری در سطح دانشگاهی و کشوری دارد و از اتلاف هزینه های درمان به عنوان یک مجموعه پرهزینه جلوگیری کند. 
در این نشست پس از بحث و بررسی های لازم، مقرر شد معاونت درمان به عنوان متولی آماده سازی و تجهیز مراکز تشخیصی و غربالگری، بیمارستان های امام حسین (ع) و شهداء تجریش را به عنوان مرکز تیپ یک، تجهیز و کادر درمانی خبره در این زمینه را پس از گذراندن دوره های آموزشی لازم در مراکز درمانی مذکور مستقر کند.
همچنین مقرر شد با انتخاب یکی از شهرستان های تابعه دانشگاه به صورت آزمایشی، اقدامات شناسایی و آموزشی توسط معاونت امور بهداشتی آغاز و با معرفی به مراکز درمانی تعیین شده، مراحل درمان بیماران با یک فرآیند صحیح انجام شود.
گفتنی است نشست مذکور با حضور دکتر محمدی نیا معاون فنی معاونت امور بهداشت دانشگاه، دکتر نوربخش رئیس اداره امور بیماری های معاونت درمان، دکتر عظیمی مدیریت پرستاری دانشگاه، عقیقی رئیس اداره مامایی، دکتر سربازی مدیرگروه بیماری ها و دکتر شاهزاده فاضلی مدیرگروه گسترش و جمعی از کارشناسان مسئول معاونت بهداشت و درمان در روز دوشنبه 20 فروردین ماه در معاونت درمان تشکیل شد.

 


١١:٥٤ - چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٣٠٠    /    تعداد نمایش : ٥٤٠