صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سومین جلسه ستاد بحران حوادث در خوابگاه ها/ نقشه راه ایمن سازی خوابگاه‌ها تدوین می شود

راهکار علمی ایمن سازی خوابگاه ها در سومین جلسه ستاد بحران حوادث در خوابگاه ها گفت: نقشه راه  ایمن سازی خوابگاه‌ها تدوین می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سومین  جلسه ستاد بحران حوادث  مرتبط با خوابگاهها با حضور دکتر کدخدازاده معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، دکتر اسلامی رئیس دانشکده بهداشت و ایمنی، دکتر رضا غلام نیا و دکتر داوود خراسانی از اساتید حوزه ایمنی و بلایا به میزبانی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تشکیل شد.
 
در ابتدای این نشست دکتر کدخدازاده ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین بر عملیاتی بودن این جلسات تأکید کرد و افزود: ما قصد نداریم مصوبات این جلسات فقط بر روی کاغذ بماند بلکه رسالت تدوین شناسنامه ایمنی مکان ها، استاندارد سازی سازه ها و رفتارها برای این کمیته ترسیم شده است.
 
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه اذعان داشت:  ما خواستار  تدوین نقشه راه برای دانشگاه و تسری حرکت علمی در کل دانشگاه ها هستیم و توان و استعداد سکانداری ایمنی اماکن آموزشی و خوابگاهی دانشگاه ها را داریم و به یاری خداوند متعال گام های محکم مبتنی بر علم در این راستا برمی داریم.
 
 
 دکتر کدخدازاده در ادامه ضمن تأکید بر پویایی اساتید دانشکده بهداشت و ایمنی، از تشکیل کنفرانس یک روزه با عنوان  اولین کمیتهHSE  در اماکن خوابگاهی در بهار 98 در سطح معاونین و مدیران دانشجویی و فرهنگی با همکاری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی خبرداد و افزود: این سمینار منشاء حرکت علمی در راستای مقابله با مخاطرات طبیعی و انسانی است.
 
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تأکید بر اهمیت آموزش در همه سطوح تصریح کرد: رسالت ما این است که این آموزش ها را از سطح دبستان و حتی پایین تر آز آن با تهیه انیمیشن های آموزشی با محتوای جذاب جهت انتشار در فضاهای آموزشی به آموزش و پرورش ارائه نماییم.
 
 در بخش دیگری از این جلسه دکتر اسلامی ضمن اعلام رسالت این دانشکده در راستای آموزش و مدیریت در بهداشت و حوادث غیر مترقبه طبیعی و انسان ساخته، اذعان داشت: در رسیدن به اهداف کمیته ایمن سازی اماکن خوابگاهی همه توان و دانش خود را بکار می گیریم تا با  تشکیل تیم های اضطراری به بهترین و علمی ترین شکل عمل نماییم. 
 
وی با اشاره به ضعف سیستماتیک سازمان ها در شناسنامه دار کردن اطلاعات، افزود: بهترین فرآیند بدست آوردن کلیه اطلاعات از طریق بازدیدها و چک لیست ها است که به واسطه آن می توان تصمیمات درست و به هنگام اتخاذکرد. 
 
دکتر غلام نیا در این نشست با تأکید بر اتمام زمان علت یابی نیازها و اهمیت تشکیل کمیته اظطرار گفت: از این لحظه باید در وادی عمل گام برداریم و با  تدوین مگاپروژه  قدم به قدم به سمت عملی کردن مباحث مطرح شده در جلسات گام برداریم و تا آخر فرودین ماه پروپوزال طرح با کمک اساتید  تدوین و ارائه می شود.
 
دکتر خراسانی از دیگر اساتید حاضر در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از توجه مدیران ارشد به مسئله ایمنی اماکن بیان کرد: نخستین  قدم در فرایند ایمنی تشکیل کار گروه سلامت در بلایا در دانشگاه ها با ریاست رئیس دانشگاه بالاترین مقام هر دانشگاه است. گام دوم صدور حکم برای اعضای تیم که به منزله  تقسیم و تفویض مسئولیت است و تعیین کننده نقش افراد در مواقع بحران و قدم سوم اندازه گیری با ابزار استاندارد و ملی برای وضعیت موجود خوابگاهها و اماکن دانشجویی است. 
 
دکتر خراسانی گام بعدی را فاز پیشگیری و کاهش خطر عنوان کرد و اظهار داشت: باید مشخص گردد چه افرادی چه کاری باید انجام دهند و افسران ایمنی چه کسانی هستند و چه رسالتی برعهده دارند. 
 
انتهای پیام/


١١:٢٥ - دوشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٧٥٦٢١    /    تعداد نمایش : ١٧٤