صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

درمان «هموپتزی» به روش امبولیزاسیون در بیمارستان امام حسین (ع)

دکتر سید علی اکبرمهدوی  متخصص رادیولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه از درمان بیمار مبتلا به هموپتزیmassive در  کلینیک رادیولوژی مداخله ای و درمانهای کم تهاجمی  بیمارستان امام حسین(ع) خبر داد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، به نقل از بیمارستان امام حسین(ع)، دکتر مهدوی متخصص رادیولوژی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: بیمار مبتلا به هموپتزیmassive در بیمارستان امام حسین (ع) در کلینیک "رادیولوژی مداخله ای و درمانهای کم تهاجمی" تحت درمان قرار گرفت .

 

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این مطلب که خلط خونی یا هموپتزی به دفع خون از مجاری تنفسی گفته می شود، اظهار داشت: خون موجود در خلط ممکن است در حد رگه های خونی یا در حجم بسیار زیاد مشاهده شود. اگر حجم خون در هر بار تخلیه خلط بیش از ۱۰۰سی سی و یا بیشتر از ۶۰۰سی سی در شبانه روز باشد، خطرناک است و مشکل جدی محسوب می شود.

 

به گفته وی گاهی خون همراه با خلط، منشا تنفسی نداشته و به دنبال خونریزی از سیستم گوارشی رخ می دهد که در این حالت به آن هماتمز ( بالا آوردن خون از سیستم گوارشی) می گویند و افتراق و تشخیص این دو بسیار اهمیت دارد.

 

دکتر مهدوی خاطرنشان کرد: درصورتی که منشا خون از ریه باشد به رنگ قرمز روشن، کف آلود و گاهی همراه با مخاط است که می تواند پس از سرفه مداوم یا عفونت ریوی ایجاد شده باشد. اما درصورتی که منشا خون دفع شده از دستگاه گوارش باشد به رنگ قرمز تیره بوده و با علائمی مانند تهوع و استفراغ یا دفع مدفوع تیره و قیری رنگ همراه است. همچنین ممکن است بیمار شرح حالی از مصرف زیاد الکل یا بیماری کبدی بدهد که این بیماران معمولا از سوء هاضمه نیز شکایت می کنند.

 

این عضو هیئت علمی با اشاره به این مطلب که خلط خونی می تواند به دنبال علل متعددی ایجاد شود، افزود: خلط خونی ممکن است همراه با علایمی از قبیل درد قفسه سینه ، تنگی نفس(حتی در فعالیت معمول)، تهوع و استفراغ ، افزایش ضربان قلب و تب دیده شود. خون همراه با خلط ممکن است نشانه یک مشکل جدی باشد.

 

به گفته وی عفونت، سرطان، آسیب به رگ های خونی و بیماری های ریوی می توانند موجب بروز خلط خونی شوند. غالبا خلط خونی نیاز به ارزیابی دارد مگر این که به دنبال برونشیت (التهاب راه های هوایی) ایجاد شده باشد که در این حالت بیمار خود به خود بهبود می یابد.

 

این متخصص رادیولوژی با اشاره به روشهای درمانی گفت: هدف از درمان بیمارانی که با خلط خونی مراجعه می کنند در ابتدا قطع خونریزی و بعد از آن درمان بیماری زمینه ای است.  درمان با توجه به علت آن متفاوت بوده و شامل آمبولیزاسیون شریان ریوی، برونکوسکوپی، شیمی درمانی و اشعه درمانی، جراحی و درمان دارویی باشد.

 


دکتر مهدوی، آمبولیزاسیون شریان ریوی را یکی از روشهای درمانی این بیماری برشمرد و گفت: در این روش پزشک با کمک یک کاتتر وارد یکی از سرخرگ های ران شده و با تزریق ماده حاجب، عروق ریوی را از طریق یک صفحه نمایش مشاهده کند. پزشک با این روش می تواند محل خونریزی را پیدا و  با کمک فنرهای فلزی مسدود کند که معمولا خونریزی متوقف می شود.

 

وی با اشاره به سایر روشهای درمانی هموپتزی گفت: برونکوسکوپی نیز روشی است که علاوه بر تشخیص می تواند برای درمان برخی علل خلط خونی به کار رود . با جراحی نیز در صورتی که خونریزی شدید و تهدید کننده حیات باشد می توان بخش  آسیب دیده را برداشت که به این روش پنومونکتومی می گویند.شیمی درمانی و اشعه درمانی نیز روشی است که برای درمان سرطان ریه انجام می شود.

 

دکتر مهدوی خاطرنشان کرد: در درمان دارویی نیز از آنتی بیوتیک (درمان پنومونی و سل) و استروئید در درمان بیماری های التهابی استفاده می شود. همچنین افرادی که به دنبال مصرف دارو دچار خلط خونی شدید شده اند ممکن است نیاز به دریافت خون یا مصرف داروهای دیگر برای جلوگیری از خونریزی داشته باشند.

 

نحوه درمان بیمار مبتلا به هموپتزیmassive هموپتزیبه روش امبولیزاسیون در بیمارستان امام حسین (ع)

این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه سخنان خود اظهار داشت: بیماری که با این روش در این مرکز مورد درمان قرار گرفت آقای 25 ساله ای بود که به دنبال هموپتزی وسیع از یک هفته پیش به اورژانس بیمارستان امام حسین(ع) مراجعه کرده بود. این بیمار با احتمال خونریزی گوارشی تحت اندوسکوپی قرار گرفت که مشخص شد منشا خونریزی دستگاه گوارش نیست بلکه خونریزی از ناحیه دستگاه تنفسی است.

 

وی افزود: در ادامه روند درمان این بیمار در CT scanضایعه کاویتری در ریه چپ ( با نمای رادیولوژیم بسیار مطرح کننده TBفعال ریوی ) رویت شدکه به دلیل ادامه خونریزی و افت هموگلوبین، بیمار تحت آنژیوگرافی اورژانسی قرار گرفت. در آنژيوگرافي انجام شده تورتوزيتي و ديلاتاسيون يكي از شريانهاي برونكيال سمت چپ ديده شد كه به ضايعه كاويتري مذکور خونرساني کرده  و احتمالاً منشا هموپتزي بيمار بود.

 

دکتر مهدوی خاطرنشان کرد: سپس با كمك ميكروكاتتر شريان برونكيال چپ در حد امكان كاتتريزه شد و با Gelfoamآمبوليزه شد و خوشبختانه هموپتزي بيمار قطع شد.

 

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: بيمار مذکور با شرايط stableبه ICUانتقال یافت و پیگیری تشخيصي به جهت درمان سل شروع شد.این روش به اختصار امبولیزاسیون شریان برونکیال گفته می شود که روشی بسیار موثر در درمان هموپتزیهای massiveمی باشد که برای اولین بار در بیمارستان امام حسین (ع) در درمان بیماران مورد استفاده قرار گرفت .

 

انتهای پیام/

 


١٤:٠٨ - شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٦٤٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٣٣