صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تفاهمنامه همکاری دانشگاه با فدراسیون کشتی امضا می شود/ دكتر زالی: توجه به مشکلات سلامت ورزشکاران جزو وظایف دانشگاه است

دکتر زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عصر روز سه شنبه 15 آبان ماه با علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی و اولین افسر دوپینگ ایران دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ دکتر زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، با اعلام امادگی کامل برای تحقق یک تفاهم نامه عملیاتی با فدراسیون کشتی گفت:  کشتی در فرهنگ مردم ایران جایگاه متفاوتی دارد و ذائقه مردم با کشتی عجین بوده و فتوت جوانمردی و پهلوانی که در کشتی تبلور دارد برای مردم شیرین است.
 
وی ادامه داد: در رشته کشتی افتخارات بزرگ علمی زیادی کسب کرده ایم  و جایگاه ممتازی در عرصه جهانی داریم و همه باید از این جایگاه صیانت کنند.
دکتر زالی با اشاره به اینکه دانشگاه با نگاهی ملی می خواهد در این تفاهم نامه ورود کند، افزود: این پشتیبانی همه جانبه در حوزه سلامت موجب خواهد شد در بحث قهرمان پروری و حمایت از قهرمانان ملی کوشا باشیم. همانطور که انتظار داریم کشتی گیر در صحنه بین المللی بدرخشد و ما با تلاطم فکری آن ها را رصد می کنیم ما نیز باید تمهید سلامتی را برای این ورزشکاران فراهم کنیم.
 
رییس دانشگاه، عنوان کرد: دانشگاه رسالت جامعه محور دارد و توجه به مشکلات سلامت ورزشکاران جزو وظایف دانشگاه است زیرا قهرمانان ملی اگر امروز فکر کند که یک پشتیبان سلامت دارد با جسارت بیشتری در صحنه حاضر می شود.
 
وی با بیان اینکه گروهی پویا و جوان در حوزه طب ورزشی در دانشگاه داریم با نگاهی به توسعه طب ورزشی افزود: تاکنون در تمام دانشگاه های علوم پزشکی جایگاه این رشته به خوبی درک نشده است. در عین حال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آمادگی دارد تا با ظرفیت های مختلف علوم پایه و بالینی و متخصصان کم نظیر و همچنین با تعامل فدراسیون پر افتخار کشتی، گام های اساسی برای توسعه طب ورزشی بردارد.
 
 
 رییس دانشگاه گفت: همکاری‌های علمی و پژوهشی و استفاده از نتایج تحقیقات دانشگاهی در پیشرفت این رشته بسیار حائز اهمیت است، ما  آمادگی کامل را جهت توسعه این رشته ورزشی و به حداقل رساندن فرسودگی ورزشکاران،تقویت فیزیولوژیک، تقویت دانشکده داروسازی در زمینه آزمایشگاه دوپینگ، روانشناسی بالینی ورزشکاران، توانبخشی، بازتوانی و ریکاوری ورزشکاران و غیره را داریم.
 
وی در پایان با اشاره به تلاش و همکاری همه جانبه برای توسعه این رشته، برنامه‌ریزی درازمدت و استفاده از ظرفیت‌های تمامی بخش را در توسعه و ارتقای این رشته ورزشی مهم دانست.
 
در ادامه اولین افسر دوپینگ ایران با بیان اینکه اگر آموزش فدراسیون پزشکی ورزشی کامل باشد مکمل های خوب تجویز کنند ورزشکاران به سراغ دوپینگ نمی روند، گفت: با همکاری دانشکده داروسازی در زمینه آزمایشگاه دوپینگ می توان پویایی را در این رشته ورزشی به وجود آورد.
 
علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی نیز در ادامه جلسه افزود: با توجه به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاه های دانشگاه، برخلاف آزمایشگاه های خصوصی، طیف بیشتری از داروهای دوپینگ را می توان تشخیص داد و با تعامل گروه پزشکی ورزشی و گروه داروسازی و فیزیوتراپی می توان از بسیاری از مشکلات دوپینگ در فدراسیون کشتی کاست.
 
علیرضا دبیر با بیان اینکه متاسفانه شمار کشتی گیران کشور کاهش یافته است و از یک میلیون نفر به 45 هزار نفر در کشور رسیده است گفت: آگاهی‌بخشی به کشتی‌گیران و مقابله جدی با دوپینگ در ورزش و تقویت این رشته ورزشی از لحاظ پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می توان انگیزه را در ورزشکاران تقویت کرد.
 
 
انتهای پیام/


٢٣:٤٣ - سه شنبه ١٤ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٨٤٠    /    تعداد نمایش : ٤٠٧