صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انگ زدایی از بیماران کرونایی؛ باری مهم بر دوش سازمان های مردم نهاد

فرمانده عملیات فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر نهران با تاکید بر ضرورت انگ زدایی از بیماران مبتلا به کرونا، گفت: سازمان های مردم نهاد مانند اقداماتی که درباره ایدز انجام شد می توانند برای انگ زدایی از بیماران مبتلا به کرونانقش موثری ایفا کنند تا این برچسب زنی ها مانع از مراجعه افراد به مراکز بهداشتی نشود.  


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی امروز پنجشنبه، اول خرداد ماه در جلسه دیدار با نمایندگان سازمان های مردم نهاد و شبکه های ملی و تخصصی سازمان های غیردولتی کمک (کارگروه مهار کرونا) که با حضور دکتر زینب نصیری مدیر کل سلامت شهرداری تهران برگزار شد، با اشاره به نقش موثر فعالیت های تشکیلاتی سازمان های مردم نهاد در مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، جلب اعتماد عمومی و بالا بردن میزان مشارکت مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی را از مهمترین دستاوردهای این نهادها عنوان کرد.

 

وی با اشاره به نقش کاتالیزری نهادهای خیریه غیردولتی در اعتماد آفرینی، تاکید کرد: سازمان های مردم نهاد را می توان پل اعتماد آفرینی بین مردم و دولت دانست.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در صورت تداوم اپیدمی ها، ممکن است مردم به تدریج از رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین حفظ همبستگی اجتماعی خسته شوند، گفت: با بهره گیری از ظرفیت های سازمان ها و نهادهای مردم نهاد می توان از به سردی گراییدن هیجانات مثبت مردم جلوگیری کرد.

 

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به محدودیت هایی که اپیدمی کرونا در سطوح زندگی فردی و اجتماعی مردم به وجود آورده است، گفت: باید با اجرای برنامه های علمی برای حفظ امواج هیجانات مثبت مردمی تلاش کرد، زیرا در صورت عدم تمکین پذیری داوطلبانه از پروتکل های بهداشتی منطقی، اپیدمی مجدد رشد خواهد کرد.

 

دکتر زالی با اشاره به میزان بالای مرگ و میر و بستری بیماران کرونایی تهران در اسفند و اواسط فروردین ماه، سیر نزولی بیماری در زمان فعلی را نتیجه رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و همچنین ایزوله سازی افراد پرمخاطره توسط خانواده ها عنوان کرد.

 

وی با اشاره به نظرسنجی های انجام شده در هفته دوم اسفندماه اظهار کرد: 62 درصد مردم تهران در آن زمان نسبت به ابتلا به کرونا احساس خطر نمی کردند، همچنین 40 درصد مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی اعتقاد داشتند.

 

دکتر زالی ادامه داد: اما نتیجه نظرسنجی ها در اردیبهشت ماه نشان داد 85 درصد مردم تهران نسبت به بیماری کرونا احساس خطر می کنند و تنها 30 درصد اصول بهداشت فردی را رعایت نمی کنند.

 

کار به پایان نرسیده....

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران تاکید بر نقش مهم نهادهای مردم نهاد برای ارتقای آگاهی عمومی و آموزش های همگانی تصریح کرد: کار به پایان نرسیده و بحران کرونا که  «شبکه کمک» در راستای آن شکل گرفته است، هنوز پابرجاست .

 

وی در ادامه افزود: آثار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کرونا به مراتب از آثار بیولوژیک آن فراتر است و جهان شمول بودن آن مقابله با آثار مخرب آن را سخت تر می کند.

 

دکتر زالی با بیان اینکه بر خلاف  ویروس سارس، ویروس کووید 19 هنوز در طبیعت از بین نرفته است، گفت: همچنین هنوز شواهدی مبنی بر تضعیف این ویروس در دست نیست و کووید 19 هنوز می تواند افراد را بی رحمانه در معرض خطر قرار دهد و سلامت و جان آنان را تهدید کند.

هنوز کووید 19 از طبیعت شکست نخورده است

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران افزود: همچنین برخلاف تئوری هایی که احتمال می داد گرمای فصلی می تواند این ویروس را تحت تاثیر قرار دهد، هنوز به دست قهار طبیعت تغییری در کووید 19 ایجاد نشده است و شاهد شیوع بیماری حتی در نیمکره جنوبی هستیم.

 

دکتر زالی با بیان اینکه هنوز در هیچ کشوری درمان قطعی برای کرونا یافت نشده است، گفت: سطح بالای سرایت پذیری، ارتباط مستقیم با شلوغی و تردد، ناقلین بی علامت و بقای ویروس در سطوح آلوده مقابله با آن را در کلان شهری مانند تهران با پیچیدگی های فراوان همراه می کند.

 

وی با تاکید به تداوم کرونا یادآور شد: اگر چه از نظر مرگ و میر و مراجعه و بستری در مراکز بهداشتی درمانی شاهد سیر نزولی هستیم، اما این وضعیت شکننده است.

 

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا با اشاره به مفهوم «عدد مولد پایه» برای رصد اپیدمی های عفونی، درباره این اصطلاح توضیح داد: برای مثال اگر عدد مولد پایه برابر با سه باشد، به این معناست که هر فرد بیمار می تواند سه نفر دیگر را بیمار کند، هرچقدر این عدد پایین تر باشد یعنی به سمت کنترل اپیدمی حرکت می کنیم.

 

عدد مولد پایه در تهران به زیر 1 رسیده است

دکتر زالی با بیان اینکه در روزهای اول اسفند ماه عدد مولد پایه در تهران بین 2.57 تا 3.2 در نوسان بوده است، گفت: از هفته اول اردیبهشت  ماه این عدد به زیر یک رسیده است و تمام تلاش ها این است که عدد مولد پایه زیر یک باقی بماند.

 

وی با اشاره به فریبنده بودن وضعیت اپیدمی یادآور شد: اما نباید این عددهای نزولی ما را فریب بدهد، زیرا ممکن است وضعیت با یک مداخله دچا تغییر جدی شود.

 

حفظ پروتکل های بهداشتی؛ تنها راه جلوگیری از رشد مجدد اپیدمی

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به بازگشایی ها و بازگشت تدریجی شهر به ریتم قبلی، مهمترین مولفه برای حفظ شرایط فعلی اپیدمی را رعایت پروتکل های بهداشتی عنوان کرد.

 

دکتر زالی با اشاره به آثار کرونا بر ابعاد اقتصادی زندگی مردم، گفت: گاهی اوقات برخی از گروه های اجتماعی می توانند با تغییر در الگوی مصرف زندگی اقتصادی خود را پس از بحرانی مانند کرونا ریکاوری کنند.

 

وی  ادامه داد: اما چنین انعطاف و قابلیتی در همه گروه ها وجود ندارد و ممکن است با وضعیت آنان با گذشت چند ماه بیشتر از ماه های ابتدایی آسیب ببیند، به همین خاطر باید شاهد ظرفیت سازی های جدید حمایتی باشیم.

 

ضرورت ایجاد روش های حمایتی نوین با بهره گیری از ظرفیت های نهاد های مردم نهاد

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا تاکید کردک در بحران کرونا نیازمنند ایجاد روش های حمایتی نوین، در تناسب با عواقب سیاسی، اجتماعی و روانی کرونا هستیم و باید مدل های منعطف تر و چابک تری با بهره گیری از ظرفیت های نهاد های مردم نهاد به این منظور طراحی شوند.

 

تکمیل فایل های اطلاعاتی؛  مهمترین راه حمایت حداکثری از گروه های آسیب پذیر

دکتر زالی همچنین با اشاره به بروز برخی همپوشانی های حمایتی، خواستار تکمیل و جامع کردن فایل های اطلاعاتی «شبکه کمک»  برای جلوگیری از تکرار این همپوشانی ها به منظور حمایت حداکثری از تمامی گروه های آسیب پذیر شد.

 

وی با بیان اینکه گروه های فاقد شناسنامه های حمایتی باید مورد توجه بیشتری قرار گرفته و در اولویت باشند، گفت: بسیاری از این گروه ها در لایه های اجتماعی پنهان شده اند و به همین خاطر شناسایی آنان دشوار است و باید برای حمایت از این گروه ها و دسترسی آنان به مکانیسم های حمایتی برنامه ریزی های لازم انجام شود.

 

دکتر زالی همچنین با اشاره به اینکه اپیدمی ها باعث اخلال در وضعیت اقتصادی و از رونق افتادن بسیاری از کسب و کارها می شوند، به خطر افتادن حاشیه امنیت دهک ها، درهم رفتن کشویی دهک ها، تغییر در دهک های اجتماعی، کوچک شدن سفره خانوارها، بالا رفتن تورم، جا به جایی ثروت ملی و کاهش رفاه اجتماعی را از آثار اجتناب ناپذیر طولانی شدن اپیدمی عنوان کرد.

 

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران تاکید کرد: برای جلوگیری و عبور از این آسیب ها باید پروتکل ها و برنامه های راهبردی تدوین شود.

 

وی با اشاره به ضرورت تداوم همبستگی اجتماعی در شرایط استمرار اپیدمی، حمایت حداکثری اجتماعی و اقتصادی از گروه های آسیب پذیری همچون بیماران خاص را خواستار شد.

 

همبستگی دولت و مردم در مقابله با سفرهای نورزوی

دکتر زالی با اشاره به انطباق  کامل موضع فضای مجازی و فضای رسمی دولت درباره مقابله با سفرهای نوروزی گفت: در هفته آخر اسفندماه بالاترین میزان همبستگی مردمی در زمینه مقابله با سفرهای نوروزی وجود داشت.

 

وی ادامه داد: علی رغم اینکه اواخر اسفندما ه 83  درصد مردم با بازگشایی کسب و کارها مخالف بودند، اما بیش از 50 درصد مردم در اردیبهشت ماه موافق بخشی از بازگشایی ها با شرط رعایت پروتکل ها برای تامین نیازهای اقتصادی بودند.

 

دشواری نظارت بر رعایت بهداشت در کارگاه های کوچک

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران همچنین فراوانی چشمگیر مشاغل و کارگاه ها در تهران را یکی دیگر از پیچیدگی های مقابله با کرونا در این استان عنوان کرد و یادآور شد: نظارت  بر رعایت پروتکل های بهداشتی در کارگاه های کوچک به مراتب دشوار تر از کارخانجات بزرگ است.

 

دکتر زالی ادامه داد: به همین خاطر در ادامه بازگشایی مشاغل باید گروه های آسیب پذیر سناسایی و مورد حمایت قرار گیرند.

 

فعالیت های اجتماعی باید از مسیر NGO ها بگذرد

دکتر زینب نصیری مدیر کل سلامت شهرداری تهران و رییس کمیته اجتماعی ستاد مقابله با کرونای کلان شهر تهران نیز در بخش دیگری از این نشست با تاکید بر اهمیت تشکیل شبکه کمک در کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از کرونا اظهار کرد: انجام اقدامات اجتماعی در سطوح مختلف پیشگیری و جریان سازی ها و حمایت از اقشار و گروه هایی که به دلیل شیوع اپیدمی دچار آسیب شده اند، باید از مسیر NGOها و سازمان های مردم نهاد عبور کند.

 

وی تشکیل شبکه کمک را گام بسیار مهمی در مسیر فعالیت های اجتماعی برای کاهش آسیب های ناشی از کرونا عنوان کرد و افزود: با توجه به تخصصی بودن حوزه فعالیت هر یک از NGOها، قطعا هماهنگی این نهاد ها با پیچیدگی هایی نیز همراه است اما تا کنون شاهد نتایج بسیار درخشانی از فعالیت های این شبکه بوده ایم.

 

مدیر کل سلامت شهرداری تهران در پایان یادآور شد: علی رغم مواجهه با بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا، فعالیت های این شبکه این در طول این مدت نوید بخش آمادگی و تقویت آن در برابر سایر بحران ها و شرایط غیرقابل پیش بینی است.


 

در بخش دیگری از این جلسه نمایندگان سازمان های مردم نهاد و اعضای شبکه  ملی و تخصصی سازمان های غیردولتی به ارائه گزارشی از عملکرد کارگروه های این شبکه برای مقابله با بیماری کرونا و کمرنگ کردن آسیبهای اجتماعی ناشی از این بیماری پرداختند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7703م.ر

 


١٨:٥٠ - پنج شنبه ١ خرداد ١٣٩٩    /    عدد : ٩٢٣٦١    /    تعداد نمایش : ٢٦٣