صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آندوسکوپی و کولونوسکوپی در اپیدمی کرونا را به تعویق نیندازید

فوق تخصص بیماریهای گوارش و کبد  بیمارستان طالقانی با اشاره به این که  کولونوسکوپی و اندوسکوپی  مهمترین راه برای تشخیص بیماری مهمی نظیر سرطان ها است  به تعویق انداختن این  اقدامات تشخیصی در بحران کرونا را باعث صدمات جبران ناپذیری دانست.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی   sbmu  به نقل از بیمارستان طالقانی ، دکتر افسانه شریفیان فوق تخصص بیماریهای گوارش و کبد درخصوص آندوسکوپی کفت: اندوسکوپی یا درون بینی، روشی است که پزشک با استفاده از ابزارهای تخصصی به نام آندوسکوپ درون برخی از احشا و اعضای بدن را مشاهده می کند.


دکتر شریفیان با بیان این که  دلایل انجام آندوسکوپی با توجه به شرایط و نوع بیماری از فردی به فرد دیگر فرق می‌کند گفت: اندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی از مری، معده و اثنی عشر با هدف تشخیصی و گاهی اوقات درمانی انجام می شود.


به گفته وی یافته های حاصل از انجام اندوسکوپی  به پزشک کمک می کند تا علت ، علایم و نشانه های گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکمی، مشکلات بلعیدن و خونریزی گوارشی را تشخیص دهد.
وی تاکید  کرد: برای انجام آندوسکوپی فوقانی باید بیمار حدود 7 تا 8 ساعت ناشتا باشند.


دکتر شریفیان کولونوسکوپی را روش دیگری عنوان کرد که برای تشخیص تغییرات و یا موارد غیر عادی در سطح روده بزرگ و رکتوم ( راست روده ) مورد استفاده قرار می گیرد.


به گفته این فوق تخصص گوارش، کولونوسکوپی بهترین روش برای تشخیص و نمونه برداری از پولیپ ها و بسیاری دیگر از ضایعات درون روده بزرگ است.


وی با تاکید بر ضرورت رعایت آمادگی های لازم برای انجام کولونوسکوپی گفت : در صورتی که اقدامات مورد نیاز برای آماده‌سازی بیمار به درستی انجام شود  و روده بزرگ کاملاً تمیز شده باشد ، کولونوسکوپی با دقت بالا و به طور کامل انجام خواهد شد.


دکتر افسانه شریفیان با اشاره به این که بیمار برای کولونوسکوپی باید مقادیر زیادی مایعات زلال و بی رنگ به همراه محلول‌های مسهل خاص بنوشد و پیاده روی کند ،  خاطرنشان کرد:  در صورت تمیز نبودن روده بزرگ ،کولونوسکوپی به خوبی و با دقت انجام نخواهد شد  و مشاهده پوشش کولون ممکن است به دلیل وجود مدفوع باقیمانده در روده امکان‌پذیر نباشد. در نتیجه احتمالاً باید دوباره تکرار شود .


این عضو هیئت علمی بیمارستان طالقانی با تاکید بر اجتناب از به تعویق انداختن کولونوسکوپی و اندوسکوپی در بحران کرونا خاطرنشان کرد: متاسفانه در همه گیری بیماری کرونا، اکثر افراد انجام آندوسکوپی و کولونوسکوپی خود را به تعویق انداخته اند در حالیکه این اقدامات مهمترین راه برای تشخیص بیماری های مهمی از جمله سرطان ها هستند و تاخیر در انجام آنها ممکن است به صدمات جبران ناپذیری بیانجامد.


دکتر افسانه شریفیان  توصیه کرد: درصورت نیاز و تشخیص پزشک، آندوسکوپی و کولونوسکوپی خود را به علت بحران کرونا به تعویق نیندازید. انجام این پروسیجرها در تشخیص اولیه و زودهنگام بسیاری از بیماری ها نقش بسیار مهمی دارند.


وی با بیان این که  این اقدامات تشخیصی  کمک می کند که بدر مراحل اولیه متوجه یماری شویم  به بیماران تاکید کرد که  تمامی  اقدامات احتیاطی و لازم  برای پیشگیری از ابتلا به کرونا  در هنگام انجام آندوسکوپی و کولونوسکوپی در بیمارستان طالقانی انجام می شود.

به گفته وی این اقدامات شامل غربالگری و تشخیص بیماران احتمالی COVID-19، استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی، تغییر فرایندها برای به حداقل رساندن تماس و اقدامات ضدعفونی کردن سطوح است.


دکتر شریفیان در  خاتمه تاکید کرد :توصیه های پزشک خود را جدی بگیرید. به خصوص اگر بیماری مزمن و زمینه ای دارید و در معرض خطر پیشرفت بیماری خود قرار دارید.


انتهای پیام
کد خبرنگار : ۷۷۰۰ س.ع


١٥:٢٣ - سه شنبه ٢٣ دی ١٣٩٩    /    عدد : ١٠٠٧١٧    /    تعداد نمایش : ١٨٣