صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

شعار امسال روز جهانی بهداشت:"ساخت جهانی عالانه‌تر و سالم‌تر برای همه"

هر ساله ۷ آوریل، روز جهانی بهداشت با هدف ایجاد آگاهی از یک موضوع ویژه‌ سلامت محور برای برجسته کردن بحرانی نگران‌کننده که برای سازمان بهداشت جهانی اولویت دارد، گرامی داشته می شود.

به گزارش گروه ترجمه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هر ساله ۷ آوریل بزرگداشت روز جهانی بهداشت است. از بدو بنیان‌گذاری نخستین مجمع بهداشت در ۱۹۴۸ و از زمان اجرایی شدن آن در ۱۹۵۰، هدف این بزرگداشت، ایجاد آگاهی از یک موضوع ویژه‌ بهداشتی برای برجسته کردن یک زمینه نگران‌کننده دارای اولویت برای سازمان بهداشت جهانی است.
 
 
طی ۵۰ سال گذشته، به بهانه این بزرگداشت، به مسائل مهم بهداشتی مانند بهداشت روان، مراقبت مادر و کودک و تغییرهای آب و هوایی پرداخته می شود و به عنوان فرصتی برای جلب توجه جهانیان به این جنبه‌های مهم بهداشت جهانی عمل می‌کند.
 
 
در سال‌های اخیر، کشورهای غرب اقیانوس آرام رشد سریع اقتصادی، مهاجرت و شهرنشینی را تجربه کرده‌اند. این تغییر، فرصت را برای زندگی بهتر بسیاری افراد ایجاد کرد، اما در مقابل خیلی ها از این فرصت جا ماندند.
 
 
همه‌گیری کووید-۱۹ دستاوردهای بهداشتی اخیر را کم‌ارزش کرده و افراد بیشتری را به سمت فقر و نبود امنیت غذایی سوق داده و نابرابری‌های جنسیتی، اجتماعی و بهداشتی را تقویت کرده است.
 
 
از سوی سازمان بهداشت جهانی، شعار روز جهانی بهداشت ۲۰۲۱، "ساخت جهانی عالانه‌تر و سالم‌تر برای همه" اعلام شده است.
 
 
این سازمان در روز جهانی بهداشت به عنوان بخشی از یک کارزار جهانی یکساله در این بحران کرونا، خواستار اقدام برای از بین بردن نابرابری‌های بهداشتی هستیم تا مردم را برای ساخت جهانی عادل‌تر، سالم‌تر به گرد هم آوریم.
 
 
این کارزار، اصل قانون اساسی سازمان بهداشت جهانی را برجسته می‌کند که برخورداری از بالاترین استاندارد بهداشتی یکی از حقوق اساسی هر انسانی بدون تمایز نژاد، مذهب، باورهای سیاسی، شرایط اقتصادی یا اجتماعی است.
 
 
منبع: WHO
 
 
انتهای پیام/
کد خبرنگار: 7702 ی.ق


١٢:٣٦ - چهارشنبه ١٨ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٣٤٠٤    /    تعداد نمایش : ١٥٤