صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اهمیت غربالگری در تشخیص به موقع سه بیماری مهم در نوزادان

برنامه غربالگری سه بیماری مهم در نوزادان از دهه گذشته در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز به کار کرده و به دنبال آن در طی این سال ها از بروز عوارض جبران ناپذیری در صدها نوزاد متولد شده جلوگیری به عمل آمده است.
دکتر فربخش رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه 2319 نوزاد تازه متولد شده در ایام نوروز مورد آزمایشات غربالگری برای کشف و تشخیص زودرس سه بیماری کم کاری تیروئید نوزادان، فنیل کتونوری و نقص آنزیم G6PD قرار گرفتند، گفت: در همین راستا 114 نوزاد مشکوک به کم کاری تیروئید نوزادان تشخیص داده شده و جهت انجام آزمایشات تکمیلی و تأیید تشخیص به صورت اورژانسی ارجاع شدند.
وی ادامه داد: همچنین در طی آزمایشات انجام شده یک مورد مشکوک به بیماری فنیل کتونوری تشخیص داده شد که بعد از ارجاع به آزمایشگاه متابولیک ارثی، بیماری نوزاد مورد تأیید قرار گرفت.
دکتر فربخش با اشاره ه اینکه نوزاد بیمار جهت دریافت خدمات درمانی اورژانسی به بیمارستان کودکان مفید ارجاع شد، افزود: از طرفی در این مدت 62 مورد نوزاد مشکوک به نقص آنزیم G6PD شناسایی و اقدامات لازم برای ایشان انجام شد.
دکتر فربخش با اشاره به این نکته که تشخیص و درمان 3 بیماری کم کاری تیروئید، فاویسم و فنیل کتونوری در نوزادان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، اذعان کرد: زمان مطلوب برای شروع درمان در نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید نوزادی تا 28 روزگی است و چنان چه درمان به موقع برای نوزاد مبتلا انجام نشود، عوارض بیماری نظیر اختلالات رشد، کم شنوایی و کاهش ضریب هوشی و عقب ماندگی ذهنی آشکار خواهد شد.
وی با اشاره به این مطلب که بیماری فنیل کتونوری از بیماری های متابولیک ارثی محسوب می شود، گفت: شروع اقدامات درمانی به موقع تا قبل از 22 روزگی بسیار حائز اهمیت است، زیرا عوارض بیماری در این نوزادان به سرعت نمایان شده و با شروع حملات عصبی از جمله تشنج صدمات برگشت ناپذیر مغزی پدیدار می شود. در صورت ادامه این عوارض و عدم درمان اختلالات تکامل و عقب ماندگی های شدید ذهنی در کودک ایجاد خواهد شد.
رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت امور بهداشتی در خصوص بیماری فاویسم، تصریح کرد: نوزادان مشکوک به نقص آنزیم G6PD در صورت ابتلا به بیماری فاویسم در مواجهه با مواد اکسیدان موجود در برخی داروها و مواد غذایی، دچار همولیز گلبول های قرمز شده و در صورت ادامه این وضعیت ممکن است جان خود را از دست دهند. در صورت تشخیص زودرس لیستی از مواد خوراکی و دارویی غیرمجاز در اختیار والدین قرار داده می شود تا با حذف این موارد از بروز عوارض بیماری در نوزاد جلوگیری شود.
گفتنی است برنامه غربالگری کم کاری تیروئید نوزادان از سال 1384 و برنامه غربالگری فنیل کتونوری و نقص آنزیم G6PD از سال 1386 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز به کار کرده و در طی این سال ها از بروز عوارض جبران ناپذیر این بیماری ها در صدها نوزاد متولد شده جلوگیری به عمل آمده است.
 


٠٩:٣٠ - چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٢٨٠    /    تعداد نمایش : ٤١٠