صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین مجمع سلامت شهرستان پیشوا برگزار شد

نخستین مجمع سلامت شهرستان پیشوا، با مهندس محمدی حضور فرماندار، آقای ملایری بخشدار، دکتر زینی وند سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان پیشوا، 20 خردادماه در محل سالن اجتماعات فرمانداری پیشوا برگزار شد.
هدف از برگزاری این مجمع، اجتماعی شدن مقوله سلامت و جلب مشارکت سازمان دهی شده تمام آحاد مردم برای ارتقای سلامت با حضور روسای ادارات دولتی، غیردولتی، خیرین، سمن ها و روحانیون شهرستان است.
در ابتدای جلسه، دکتر زینی وند، سرپرست شبکه بهداشت و درمان پیشوا بیان کرد: نقش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تامین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه تنها 25 درصد و 75 درصد آن خارج از توان متولیان بهداشت و درمان است و این مجامع می توانند در تسهیل این امر نقش موثری ایفا کنند. 
وی با بیان ابعاد مختلف سلامت شامل بعد جسمی، روانی، عاطفی، معنوی و اجتماعی اذعان کرد: بعد اجتماعی سلامت در این سال ها مغفول  و مورد بی توجهی قرار گرفته بود که در این راستا و به دستور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اجتماعی شدن مقوله سلامت برای دانشگاه ها تعریف و معاونت اجتماعی شکل گرفت.
وی با ارائه آمار مرگ و میر مربوط به بیماری های غیر واگیر در سطح کشور و شهرستان ادامه داد: ارتقای آگاهی و افزایش سطح سواد سلامت از طریق ترویج برنامه ملی خودمراقبتی و تربیت سفیران سلامت خانوار، سفیران سلامت دانش آموزی و سفیران سلامت جوان در این سال ها مورد توجه قرار گرفته است و بر نقش تغذیه، تحرک و فعالیت بدنی در کاهش فاکتور های خطر ابتلا به بیماری های غیرواگیر و ارتقای سلامت عمومی  تاکید می شود.
دکتر زینی وند همچنین از وجود کانون های سلامت در محلات خبر داد و گفت: مردم می توانند از طریق این کانون ها مشکلات مربوط به سلامت خود را به گوش مسئولان برسانند.
در این جلسه، روسای ادارات شهرستان نیز در ارتباط با مشکلات و راه حل های موجود در راستای حل مسائل سلامت شهرستان نظرات خود را ارائه دادند.
مهندس کرم محمدی فرماندار شهرستان پیشوا نیز به عنوان رئیس مجمع در این جلسه اظهار داشتند:  
شاید خیرین سلامت شهرستان قدرت مالی چندانی نداشته باشند اما سرمایه ای به عنوان آبرو در اختیار دارند و امروز از آن به عنوان سرمایه اجتماعی یاد می کنیم. مردم هرجا ورود پیدا کردند زیباترین صحنه ها را خلق کردند و اگر در مباحث مختلف مانند بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و ... ورود پیدا کنند بی تردید اتفاقات خوبی خواهد افتاد.
 

 


١٣:٥٣ - چهارشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٣٣٢١    /    تعداد نمایش : ٣١٨