صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بازگشت «مانی» به زندگی / مروری بر تلاش کادر درمانی بیمارستان امام حسین(ع)

«حالا می توانم دوباره بازی کنم» این جمله «مانی»، کودک 9ساله تهرانی است که پس از چهار ماه تحمل روزهای سخت شیمی درمانی، چند روزی است سلامتی خود را به کمک پرستاران و پزشکان بیمارستان امام حسین(ع) به دست آورده و لبخند و امید را مهمان خانه و خانواده اش کرده است.
سال 96 آخرین روزهای خود را سپری می کند که خانواده «بخشایی»، متوجه تشنج و اختلال تعادل «مانی» می شوند. آنها او را در حالی به بیمارستان امام حسین(ع) می رسانند که سطح هوشیاری اش به کمترین میزان ممکن رسیده است. دکتر خلیل کملاخ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از اولین کسانی است که کار درمان «مانی» را به عهده می گیرد. این متخصص جراحی مغز و اعصاب درباره وضعیت «مانی» در نخستین روزهای بستری شدنش در بیمارستان امام حسین(ع) می گوید: «این کودک پس از انجام اقدامات تشخیصی با تشخیص تومور مدولوبلاستوم همراه با هیدروسفالی تحت درمان قرار می گیرد. در مرحله اول درمان به دلیل نامساعد بودن حال عمومی کودک، درناژ اکسترنال شد و در مرحله بعدی تحت عمل جراحی قرار گرفت. پس از عمل جراحی حال عمومی و سطح هوشیاری کودک بهتر شد و به دلیل هیدروسفالی باقیمانده تحت عمل شنت گذاری قرار گرفت. در بررسی های مجدد متوجه رشد سریع تومور در ناحیه بطن سوم و درگیری کل نخاع شدیم که بلافاصله مراقبت های ویژه از کودک در ICU آغاز شد.»
دکتر سارا سالاریان، فلوشیپ  ICUو مراقبت های ویژه نیز درباره روند درمان «مانی» توضیح می دهد: «به دنبال انتقال کودک به ICU، تحت مراقبت های ویژه قرار گرفت. پس از مشاوره با پزشکان رادیوتراپی و جراحی اعصاب، رادیوتراپی شروع شد و خوشبختانه سطح هوشیاری کودک افزایش یافت.»
به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، «برای «مانی» 21 جلسه رادیوتراپی تجویز و پس از آن شیمیدرمانی شروع و کودک به بخش اطفال منتقل می شود. در بخش اطفال روند شیمیدرمانی ادامه می یابد، NGT خارج و تغذیه دهانی آغاز می شود. با انجام فیزیوتراپی این کودک کم کم شروع به راه رفتن می کند، افزایش وزن می یابد و هوشیاری کامل پیدا می کند. پس از آن MRI کنترل انجام می شود که نتایج  MRIاز عدم وجود توده در مغز و نخاع گزارش می دهد.»
روند درمان «مانی» در حدود 120روز به گونه ای پیش می رود که سرانجام این کودک هفتم تیرماه 97 با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص می شود تا بقیه مراحل درمانی را به صورت سرپایی پیگیری کند.
«مانی بخشایی» این روزها که حال مساعدی دارد درباره اقدامات پرستاران و پزشکان بیمارستان امام حسین(ع) می گوید: «در سرزمین خاطرهها آنها که خوبند همیشه سبزند، آنها که کمک می کنند همیشه در خاطر و خاطره ها خواهند ماند. پرستاران مهربان و پزشکان خوبم! به حد پرستیدن شما را می ستایم که قلب کوچکم را شاد کردید و دوباره می توانم بازی و شادی کنم، می توانم کودکی کنم و زندگی»
گفتنی است، خانواده «مانی» نیز به نشانه تقدیر از زحمات پزشکان و کارکنان بخش ICU، جراحی اعصاب، اطفال و رادیوتراپی اقدام به نصب بنر در بیمارستان امام حسین(ع) کرده اند.

 


١٢:٠٢ - شنبه ١٦ تير ١٣٩٧    /    عدد : ٦٤١٧٩    /    تعداد نمایش : ١١٦٩