صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تب مالت شایعترین بیماری مشترک بین انسان و حیوان است

دکتر مسعود مردانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ ایران را یکی از مناطق آندمیک بروز بیماری تب مالت (شایعترین زئونوز قابل گزارش) در دنیا عنوان کرد.
عضو هیأت موسس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه همزمان با روز جهانی بیماریهای مشترک انسان و حیوان گفت: تب مالت (بروسلوز)، هاری، تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو، سیاه زخم و لپتوسپيروز از بیماری های مشترک انسان و حیوان محسوب می شوند. اما تب مالت (بروسلوز) شایعترین زئونوز قابل گزارش است و ایران یکی از مناطق آندمیک بروز این بیماری در دنیا محسوب می شود.
وی با اشاره به این که بروز بیماری بروسلوز در اقصی نقاط کشور گزارش شده افزود:  اخیراً به دلیل ایجاد خلل در پوشش واکسیناسیون دامی شاهد افزایش بروز این بیماری در استانهای غربی شامل همدان، زنجان، آذربایجان شرقی و غربی هستیم. همچنین با توجه به استقبال ساکنان شهرهای بزرگ از جمله تهران در سالهای اخیر برای استفاده از مواد لبنی بومی و ارگانیگ، موارد بروز بیماری رو به گسترش است.
علائم بیماری تب مالت:
این استاد گروه عفونی دانشگاه درخصوص علایم و نشانه های این بیماری گفت: بروسلوز یا تب مالت با علایمی نظیر تب، ضعف، بیحالی، عرق ریزش، دردهای عضلانی و استخوانی بروز می کند، به نحوی که فرد مبتلا بعد از چند هفته قادر به حرکت و راه رفتن نبوده و با لرزش پا و درگیری مفصل ساکروایلیاک به پزشک مراجعه خواهد کرد.
عوامل ایجاد کننده بیماری:
به گفته وی استفاده از مواد لبنی غیر پاستوریزه نظیر شیر، سرشیر، خامه، بستی و کشک آلوده به میکروب بروسلوز علت عمده ابتلا به بیماری بروسلوز است.
دکتر مردانی در ادامه خاطرنشان کرد: ماست برخلاف مواد لبنی دیگر عامل انتقال بیماری بروسلوز نیست. زیرا  جوشاندن شیر در طی مراحل تهیه ماست باعث از بین رفتن عوامل بیماری زا و در نتیجه عدم ابتلا به بیماری تب مالت می شود. به همین دلیل یکی از مهمترین استراتژیهای پیشگیری و کنترل این بیماری، جوشاندن شیر، استفاده از مواد لبنی پاستوریزه و استفاده از شیر جوشیده شده برای تهیه فرآورده های لبنی است.
پیشگیری و کنترل بیماری:
وی برای پیشگیری از ابتلا به بروسلوز که مهمترین بیماری زئونوز دنیا محسوب می شود رعایت نکات زیر را به هموطنان توصیه کرد: از مصرف مواد لبنی غیرپاستوریزه باید اکیدا خودداری شود. با شروع فصل گرما که مصرف بستنی افزایش می یابد، حتماً باید از بستنی های پاستوریزه استفاده کرد. کشک قبل از استفاده خوب جوشانده شود. گوشت در مراحل پخت و کباب شدن با درجه حرارت بالا طبخ شده و از مصرف جگر آبدار و خوب پخته نشده و گوشت کاملا پخته نشده جدداً خودداری شود.
تشخیص و درمان بیماری:
دکتر مردانی درخصوص نحوه تشخیص و درمان این بیماری اظهار داشت: این بیماری با آزمایش سرولوژی رایت و کومبس رایت تشخیص داده می شود و برای درمان مناسب آن، فرد مبتلا باید بین 8-6 هفته از داروهای ضد بروسلوز؛ کوتریموکسازول، ریفامپیسین و داکسی سیکلین استفاده کند.
وی در ادامه تاکید کرد: این بیماری به ندرت منجر به مرگ و میر خواهد شد و عمده موارد مرگ و بیمار به دنبال ابتلای دریچه قلب به بیماری بروسلوز و بروز آندوکاردیت اتفاق می افتد. ولی مهمترین نقش بیماری تب مالت در ایجاد موربیدیتی و عدم کارائی فرد برای انجام کارها به ویژه در سنین جوانی است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درخصوص طول درمان بیماری بروسلوز گفت: مدت زمان درمان بین 8-6 هفته است و درمان کوتاه مدت منجر به عود زودرس بیماری می شود.
وی تاکید کرد: ریشه کنی بیماری در جامعه دامی باید به جدیت پیگیری شود. زیرا ریشه کنی بیماری در انسان بدون ریشه کنی بیماری در دام امکان پذیر نیست.
دکتر مردانی درخاتمه خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی هر 2 سال یک بار اقدام به برگزاری کنگره بین المللی بروسلوز می کند که هدف آن آشنایی پزشکان، حرف وابسته پزشکی و دامپزشکان با تازه های پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری است. در پایان کنگره نیز دستورالعمل اجرایی تب مالت تدوین و برای مقامات بهداشتی و سایر سازمانهای ذینفع برای بهره برداری ارسال می شود.
 


١٣:٥٧ - شنبه ١٦ تير ١٣٩٧    /    عدد : ٦٤٢١٤    /    تعداد نمایش : ٢٧٤