صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نخستین گردهمایی متخصصین حوزه سلامت عمومی دانشگاه

نخستین " گردهمایی متخصصین حوزه سلامت عمومی" دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، یکشنبه و دوشنبه 24 و 25 تیرماه در تالار ابن سینای دانشکده پزشکی برگزار شد.
در این گردهمایی دکتر عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه، دکتر طبیبی رئیس دانشکده پزشکی، دکتر رمضانخانی عضو هیات علمی دانشگاه و جمعی از متخصصان و اندیشمندان حوزه سلامت عمومی حضور داشتند.
دکتر عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه ضمن بیان تاریخچه ای درخصوص خدمات سلامت عمومی در کشور اظهار داشت: درگذشته ارایه خدمات سلامت به قشر آسیب پذیر ازجمله مادران و کودکان و خدمات واکسیناسیون ازجمله اولویت های بهداشتی بود که انجام می شد، ولی پس از آن با آغاز طرح ریفرم در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بخش هایی در حوزه بهداشت توسعه یافت و خدماتی همچون بهداشت محیط حرفه ای، بهداشت خانواده، اجرای طرح تحول سلامت و توجه بیشتر به سلامت مادر و کودک به خصوص در دوران بارداری به آن اضافه شد.
وی در ادامه مهمترین مشکل موجود در نظام سلامت جامعه را نبود سیستم پیشرفته ارجاع بیماران در مراکز عنوان کرد و افزود: بیماری که وارد مرکز بهداشتی درمانی می شود باید در همان سطوح اولیه به بیماری او رسیدگی شده و سپس با ارجاع منسجم و سیستماتیک درصورت نیاز به سطوح تخصص و فوق تخصص راهنمایی شود؛ درصورتی که در حال حاضر بیمار از ابتدا با یک بیماری ساده به سطوح بالای نظام سلامت مراجعه می کند و همین موضوع هزینه های زیادی را برای نظام سلامت به دنبال خواهد داشت.
معاون امور بهداشتی دانشگاه همکاری روانشناسان بالینی و کارشناسان بهداشت روان را با معاونت بهداشتی عاملی موثر در سلامت جامعه عنوان کرد و بیان داشت: روانشناسان بالینی با رویکرد پیشگیرانه درکاهش هزینه ها کمک شایانی را به سیستم سلامت خواهند کرد. همچنین با همکاری بهزیستی و توانبخشی به صورت نیمه دولتی، خدماتی در زمینه شنوایی سنجی و بینایی سنجی ارایه می شود که درخور توجه است.
دکتر عرشی با اشاره به همکاری مستقیم معاونت بهداشتی و مراکز تحقیقاتی مانند مرکز تحقیقات گوارش، اظهار داشت: درارتباط با مرکز تحقیقات گوارش، غربالگری و ارتقای سیستم ارجاع برای کولونوسکوپی و سرطان دستگاه های گوارش که به صورت کلاسیک و منسجم تا سطوح آخر ارایه می شود، ازجمله برنامه های موفق معاونت بهداشتی بوده است. همچنین همکاری این معاونت با کلینیک های پزشکی خانواده برای افزایش سطح سواد تخصصی درحوزه بهداشت و نیز ارزیابی خدمات پزشکی عمومی در مراکز و برآورد هزینه اثربخشی، از جمله فعالیت های دیگر این حوزه به شمار می آید.
دکتر عرشی درپایان خاطرنشان کرد: تعامل متخصصان حوزه سلامت عمومی و بخش های اجرایی در داخل و خارج دانشگاه، توجه بیشتر به تله مدیسین و پزشکی از راه دور و توسعه دانش جامعه شناسی در جهت افزایش رقابت در انتقال اطلاعات در شبکه های اجتماعی می تواند به توسعه سلامت عمومی جامعه منجر شود.
در ادامه گردهمایی دکتر طبیبی رئیس دانشکده پزشکی با اشاره به اینکه دانشکده در بحث سلامت عمومی جامعه با دو گروه بهداشت و پزشکی اجتماعی و گروه پزشکی خانواده ارتباط نزدیک تری دارد، اظهار داشت: درگذشته فعالیت دانشگاه ها در زمینه بهداشت عمومی صرفا آموزشی بود؛ درحالی که در حال حاضر با تفاوت دیدگاه ها، فعالیت دانشگاه ها به سمت کاملا اکتیو و همراه با مداخله در محیط پیرامون تغییر یافته است.
وی در ادامه با اشاره به طرح ریفرم که از سال 1383 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز شده، افزود: این طرح در بعد آموزشی، دانشجویان را به دانشجویانی جامعه نگر با بینش پیشگیرانه مبدل می سازد و دروسی مانند تماس با جامعه و تماس زودرس با بیمار می تواند تئوری پیشگیری در آنها را بیش از پیش مورد توجه قرار دهد. طرح ریفرم در بعد پژوهشی باعث شد تا طرح های پژوهشی به سمت ارتقای سلامت جامعه و بهداشت عمومی پیش بروند. در بعد ارایه خدمات نیز از طریق تربیت دانشجویان و دستیاران پزشکی خانواده می تواند از یک سو به آموزش صحیح دانشجویان کمک نماید تا سطح دانش پزشکان عمومی ارتقا یابد و از سوی دیگر دانشجویان می توانند در محل های مناسب، شرایط و موقعیت های مشابه که نزدیک به شرایط واقعی جامعه است قرار گیرند و خود را در آنجا به خوبی محک بزنند.
رئیس دانشکده پزشکی درپایان خاطرنشان کرد: به بیمار نباید صرفا به عنوان یک "بیمار" نگاه کرد، بلکه اطرافیان او، همراهان و خانواده او و هرچه درجامعه اطراف او وجود دارد باید مهم تلقی گردد. آنچه مهم است اینکه نباید صبر کنیم تا مشکلی ایجاد شود و سپس به دنبال درمان آن باشیم، بلکه با اقدامات پیشگیرانه سعی در کنترل بیماری ها با هزینه کمتر داشته باشیم و این نیز به پایش و برنامه های راهبردی دقیق نیاز دارد که باید در طول زمان به آن دست یابیم.
گفتنی است در ابتدای سمینار دکتر عباچی زاده بعنوان دبیر علمی برنامه درخصوص اهداف برنامه و انتظارات از بخش سلامت عمومی توضیحاتی را ارایه داد.
 این سمینار در روز اول با پانل بیماری های غیرواگیر (گزارش جهانی بیماری های غیرواگیر، گزارش جهانی سرطان)، پانل سلامت محیط اجتماعی و مدیریت بلایا (گزارش جهانی سلامت شهری، گزارش جهانی بلایا)، پانل مدیریت اطلاعات سلامت (گزارش جهانی خطرات سلامت، گزارش جهانی اطلاعات سلامت) و پانل رفتارهای خطرزای سلامت (گزارش جهانی دخانیات، گزارش جهانی سوء مصرف الکل و سلامت) همراه بود.
همچنین در روز دوم نیز پانل سلامت روان (گزارش جهانی سلامت روان، گزارش جهانی نشاط)، پانل سلامت خانواده (گزارش جهانی سلامت مادران، گزارش جهانی خشونت علیه زنان)، پانل بیماری های واگیر (گزارش جهانی سل، گزارش جهانی ایدز) و پانل سوانح و حوادث (گزارش جهانی ایمنی جاده ای،گزارش پیشگیری از خشونت) و سخنرانی درخصوص جایگاه شبکه سازی و ارتباطات در رهبری بخش سلامت؛ برگزار شد.
 


١٣:٠٣ - دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧    /    عدد : ٦٤٦١٤    /    تعداد نمایش : ٢٤١