صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


پودر مهتابی سوخته به جای کراتین در مکمل‌های ورزشی غیرمجاز!

پودر مهتابی سوخته به جای کراتین در مکمل‌های ورزشی غیرمجاز!

مهندس ساره جلویان کارشناس واحد طبیعی سنتی مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به توزیع مکمل‌های ورزشی غیرقانونی و استفاده از پودر مهتابی سوخته به جای کراتین، گفت: طبیعتاً هر محصولی که به صورت غیرقانونی و غیرمجاز تولید و توزیع شود از مواد اولیه و فرآورده‌های استانداردی استفاده نشده است.

مهندس ساره جلویان خاطرنشان کرد:  اگر محصولی از مکان مجاز تهیه شود، قطعا مراحل کیفی، قانونی و بهداشتی مورد نیاز را گذارنده است و برای مصرف کننده مشکلی به وجود نخواهد آورد چرا که یک فرآورده غیر مجاز در یک محل مجاز تولید و توزیع نمی‌شود و برای تولید محصولی  مجاز نیاز به دریافت مجوز‌های قانونی از وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو است و در صورت داشتن استاندار‌های لازم چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

وی در توضیح فرآورده ای به نام کراتین اظهار داشت: کراتین در بدن از اسیدهای آمینه ساخته شده و در گوشت و ماهی نیز یافت می شود. بافتهای ماهیچه بیشترین مصرف کننده کراتین بوده ومعمولا مقدار کراتین باتوده ماهیچه نسبتی متعادل دارد.

وی توضیح داد: کراتین در متابولیسم ماهیچه اهمیت فراوانی دارد زیرا از راه سنتز فسفوکراتین (کراتین فسفات) مولکول پرانرژی ایجاد می‌کند و در نتیجه در فعالیت ها و ورزش های سرعتی و انفجاری به کار می رود. مطالعات سالیان اخیر نشانگر آن است که مصرف مکمل کراتین می‌تواند موجب افزایش میزان و محتوای کراتین موجود در عضلات گردد و با توجه به اینکه این ماده هنوز از طرف کمیته بین‌المللی المپیک با محدودیت و یا منع مصرفی مواجه نشده است، بنابراین در بین ورزشکاران به‌عنوان یک مکمل کارافزا از جایگاه خاصی برخوردار است.

مهندس جلویانخاطرنشان کرد: مونوهیدرات کراتین یکی از معروفترین و موثرترین مکمل های بدنسازی در بازار می باشد ومهمترین عوارض جانبی مهم کراتین افزایش وزن، دهیدراسیون، مشکلات کلیوی و ... است.

کارشناس واحد طبیعی سنتی مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه در ادامه یکی از مشکلات مهم در مصرف مکمل های کراتین دار را، شباهت ظاهری پودر آن با پودر لامپ مهتابی دانست و گفت: کراتین دارای ساختار کریستالی و به رنگ سفید می باشد و این امر موجب سوء استفاده سودجویان و ساخت پودرهای مکمل تقلبی با عنوان کراتین و با محتویات پودر مهتابی شده است که تنها راه تشخیص در این زمینه روش های طیف سنجی IRو در آزمایشگاه می باشد.

وی در خاتمه تاکیدکرد: با توجه به نبود راه تشخیصی از روی ظاهر پودر، مصرف کنندگان حتماً  باید مکمل ها را از داروخانه تهیه و به وجود برچسب TTACبا شماره تماس 0216185 و شماره پیامک 20008822 بر روی محصول دقت و کد UIDو یا کد اصالت را در سایت www.ttac.ir و یا از طریق شماره های فوق الذکر کنترل کنند و از اصالت محصول اطمینان حاصل نمایند.

انتهای پیام/