صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

پودر مهتابی سوخته به جای کراتین در مکمل‌های ورزشی غیرمجاز!

مهندس ساره جلویان کارشناس واحد طبیعی سنتی مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به توزیع مکمل‌های ورزشی غیرقانونی و استفاده از پودر مهتابی سوخته به جای کراتین، گفت: طبیعتاً هر محصولی که به صورت غیرقانونی و غیرمجاز تولید و توزیع شود از مواد اولیه و فرآورده‌های استانداردی استفاده نشده است.

مهندس ساره جلویان خاطرنشان کرد:  اگر محصولی از مکان مجاز تهیه شود، قطعا مراحل کیفی، قانونی و بهداشتی مورد نیاز را گذارنده است و برای مصرف کننده مشکلی به وجود نخواهد آورد چرا که یک فرآورده غیر مجاز در یک محل مجاز تولید و توزیع نمی‌شود و برای تولید محصولی  مجاز نیاز به دریافت مجوز‌های قانونی از وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو است و در صورت داشتن استاندار‌های لازم چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

وی در توضیح فرآورده ای به نام کراتین اظهار داشت: کراتین در بدن از اسیدهای آمینه ساخته شده و در گوشت و ماهی نیز یافت می شود. بافتهای ماهیچه بیشترین مصرف کننده کراتین بوده ومعمولا مقدار کراتین باتوده ماهیچه نسبتی متعادل دارد.

وی توضیح داد: کراتین در متابولیسم ماهیچه اهمیت فراوانی دارد زیرا از راه سنتز فسفوکراتین (کراتین فسفات) مولکول پرانرژی ایجاد می‌کند و در نتیجه در فعالیت ها و ورزش های سرعتی و انفجاری به کار می رود. مطالعات سالیان اخیر نشانگر آن است که مصرف مکمل کراتین می‌تواند موجب افزایش میزان و محتوای کراتین موجود در عضلات گردد و با توجه به اینکه این ماده هنوز از طرف کمیته بین‌المللی المپیک با محدودیت و یا منع مصرفی مواجه نشده است، بنابراین در بین ورزشکاران به‌عنوان یک مکمل کارافزا از جایگاه خاصی برخوردار است.

مهندس جلویانخاطرنشان کرد: مونوهیدرات کراتین یکی از معروفترین و موثرترین مکمل های بدنسازی در بازار می باشد ومهمترین عوارض جانبی مهم کراتین افزایش وزن، دهیدراسیون، مشکلات کلیوی و ... است.

کارشناس واحد طبیعی سنتی مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه در ادامه یکی از مشکلات مهم در مصرف مکمل های کراتین دار را، شباهت ظاهری پودر آن با پودر لامپ مهتابی دانست و گفت: کراتین دارای ساختار کریستالی و به رنگ سفید می باشد و این امر موجب سوء استفاده سودجویان و ساخت پودرهای مکمل تقلبی با عنوان کراتین و با محتویات پودر مهتابی شده است که تنها راه تشخیص در این زمینه روش های طیف سنجی IRو در آزمایشگاه می باشد.

وی در خاتمه تاکیدکرد: با توجه به نبود راه تشخیصی از روی ظاهر پودر، مصرف کنندگان حتماً  باید مکمل ها را از داروخانه تهیه و به وجود برچسب TTACبا شماره تماس 0216185 و شماره پیامک 20008822 بر روی محصول دقت و کد UIDو یا کد اصالت را در سایت www.ttac.ir و یا از طریق شماره های فوق الذکر کنترل کنند و از اصالت محصول اطمینان حاصل نمایند.

انتهای پیام/


١٢:٣٤ - يکشنبه ١٨ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ٦٦٨٨١    /    تعداد نمایش : ٢٩٣