صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

عمل جراحی کاتاراکت در نوزاد پنجاه روزه با مشکلات متعدد مادرزادی

دکتر نادر نصیری "فلوشیپ قرنیه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی" بیان کرد: نوزاد پنجاه روزه ای به دنبال ابتلای مادر به CMV (سیتومگالوویروس) در دوران بارداری و انتقال به نوزاد در دوران جنینی با عوارض مادرزادی متعددی از جمله مشکلات قلبی و عروقی ، ناهنجاری های مغزی ، میکروسفالی (کوچکی جمجمه) ، بزرگی قلب و کبد ، آب مروارید و ... متولد می گردد.
وی ادامه داد: به دلیل شرایط ویژه سیستمیک این نوزاد، جراحی کاتاراکت می بایست در مرکزی که تجهیزات  نوزادان ،تجهیزات مجهز چشم و تجهیزات بیهوشی باتجربه در زمینه بیهوشی نوزادان را دارا می باشد صورت گیرد . بدین ترتیب این عمل در هیچ یک از مراکز مجهز چشم پزشکی امکان پذیر نبود و در صورت انجام ، می بایست سایر امکانات و تجهیزات مورد نیاز از سایر مراکز جنرال اعزام می گردید و یا بیمار بین مراکز جابجا می شد که تمامی این اعمال مستلزم صرف وقت و هزینه های زیادی بود. 
دکتر شهرام صیادی "متخصص بیهوشی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی"  عنوان کرد: این نوزاد بی سرپرست نیز از بهزیستی به بیمارستان مفید که از مراکز مجهز اطفال می باشد منتقل می گردد و پس از انجام مشاوره با متخصصین این مرکز ، به بیمارستان امام حسین (ع) انتقال می یابد ، نوزاد به مدت یک هفته در NICU بستری و شرایط سیستمیک توسط متخصصین اطفال مورد بررسی قرار گرفت و نوزاد تا حد زیادی Stable شد. سپس مشاوره با متخصصین بیهوشی صورت گرفت و نوزاد مهیای عمل شد. از انجا که این نوزاد دارای شرایط سیستمیک ویژه ای بود ، بیهوشی نیز با مخاطرات زیادی همراه بود که به لطف الهی و همکاری پزشکان و پرسنل با موفقیت صورت گرفت .
دکتر منصور شهریاری " متخصص چشم و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی"  افزود: چندی پیش نیز نوزاد دیگری در این مرکز تحت جراحی کاتاراکت دو طرفه مادرزادی قرار گرفت که به دلیل مشکلات مادرزادی قلبی ، سایر مراکز ریسک جراحی را نپذیرفته و بیان داشتند که این نوزاد سرانجام نابینا می گردد . نوزاد در این مرکز مورد بررسی و عمل جراحی قرار گرفت و با چشمانی بینا از این مرکز مرخص شد . خوشبختانه در  setting جدیدی که در بخش چشم ایجاد گردیده است ، تمام بیماران پرخطری که تحت تدابیر ویژه بودند و مراکز دیگر قادر به درمان انها نبوده ، مورد عمل جراحی قرار گرفتند و تاکنون عوارضی در انها مشاهده نشده است.
وی ابراز داشت : به لطف الهی ، این نوزاد مابقی سالهای زندگی را با چشمانی بینا می گذراند و حتی اگر به دید مادی نگاه کنیم هزینه های نگهداری کودک هم کاهش پیدا می کند .
وی افزود : با افتخار می توان گفت از انجا که بیمارستان امام حسین دارای تمامی تخصصها از جمله چشم ، جراحی زنان ، جراحی اعصاب ، ارتوپدی ، جراحی قلب ، جراحی فک و صورت و ...، دارای بخشهای ویژه مجهز CCU ، ICU  ، NICU و سانتر ترومای شرق تهران می باشد، در درمان بیماران خاص در این حوزه کاملا منحصر به فرد است و به جرات می توان گفت تنها چند بیمارستان در سطح کشور وجود دارند از این لحاظ با بیمارستان امام حسین برابری می کنند.
علاوه بر تعداد بالای اعمال جراحی روتین که در این مرکز صورت می گیرد و می بایست در جهت افزایش خدمت رسانی به بیماران  باز هم افزایش یابد ، اعمال جراحی خاص و منحصر به فردی نیز در این مرکز صورت می گیرد که نشان از عزم جزم مدیران ، پزشکان و پرسنل این مرکز در جهت کاهش الام بیماران می باشد.
انتهای پیام/


١٢:١٨ - دوشنبه ١٦ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٨٣٣٤    /    تعداد نمایش : ٣٢٤