صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

درمان مناسب و منظم سل منجر به بهبودی بالای ٩٠درصد می شود


هر سال 24 مارس  برابر با چهارم فروردین به علت كشف ميكروب سل توسط رابرت كخ ، پزشک آلمانی به عنوان"روزجهاني مبارزه با سل" نامگذاری شده است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از بیمارستان دکتر مسیح دانشوری،دکتر "مجید مرجانی" متخصص بیماریهای عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه در این خصوص گفت: این کشف گام نخست در تشخیص و درمان بیماری بود که بی رحمانه جان انسان ها را می گرفت.

وی افزود: سالهاست بیماری سل درمان دارویی دارد و در صورت تشخیص به موقع و درمان مناسب و منظم منجر به بهبودی بالای نود درصدی بیماران می شود. بنابراین شیوع بیماری نسبت به دهه های گذشته کاهش محسوسی را نشان می دهد. تلاش های بین المللی طی هجده سال گذشته منجر به نجات جان حدود ۴۵ میلیون نفر از بیماران مبتلا به سل شده است. اما این امر بسیار دردناک است که هنوز روزانه نزدیک به 30 هزار نفر در جهان به این بیماری مبتلا و حدود ۴۵۰۰ نفر در روز از این بیماری جان می سپارند.

این متخصص بیماریهای عفونی در خصوص شیوع بیماری سل در ایران گفت: در ایران با تلاش های وزارت بهداشت و دست اندرکاران  سلامت جامعه طی چند دهه اخیرشیوع سل روند نزولی داشته ولی هنوز این بیمارییکی  از معضلات سیستم سلامت کشوربشمار می رود.
 
دکتر مرجانی تصریح کرد:  هنوز اطلاعات عمومی در مورد سل ناکافی است و تشخیص بسیاری از بیماران با تاخیر فراوان صورت می گیرد. با توجه به ارتباط دو طرفه سل با ناهنجاری های اجتماعی خصوصا با فقر و سو‌‌ء تغذیه توجه همه دست اندرکاران به این نکته ضروری است که کنترل سل صرفا با اقدامات پیشگیرانه دارویی و درمانی میسر نیست و برنامه ریزی همه جانبه ای را می طلبد که شاید یکی از مهمترین این اقدامات حمایت از بیماران مسلول از نظر اقتصادی و اجتماعی است.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اذعان داشت: خوشبختانه امروزه با برنامه ریزی های صورت گرفته  در راستای  کنترل کامل و حذف بیماری سل در جامعه، فعالیت های دست اندرکاران  از یافتن و درمان به موقع و مناسب بیماران مسلول فراتر رفته و افراد در معرض تماس و در معرض خطر را نیز در بر می گیرد تا از بروز بیماری در آنها به صورت مقتضی جلوگیری کند .
 
متخصص بیماریهای عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری تاکید کرد: لازم به یادآوری است که سل مانند هر بیماری قابل انتقال دیگری این توانایی را دارد که در صورت بی توجهی به اقدامات کنترلی مجددا  در سطح جامعه شیوع فزاینده ای داشته باشد.
 
وی افزود: بروز انواع سل مقاوم، سل همراه با ویروس اچ آی وی و سل در جمعیت های آسیب دیده همچون افراد زندانی و بی خانمان یادآوری می کند که با حریفی قدرتمند و موذی به نام میکروب سل مواجهیم و ما هنوز در نیمه راه هستیم.
 
 
دکتر مرجانی در خاتمه گفت: رسیدن به شرایط فعلی مدیون تلاش بی دریغ کسانی است که سلامتی خود را ایثار گونه به خطر انداخته اند تا به بیماران مسلول خدمت رسانی کنند.
انتهای پیام /


١٢:١١ - يکشنبه ٤ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٥٧٦٥    /    تعداد نمایش : ١٤٧