صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

افزایش غلظت «ازن» در هوای تهران/ ازن چه تاثیری بر سلامت دارد؟

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مهندس مهدی کمری کارشناس بهداشت هوا معاونت امور بهداشتی، اظهار داشت: ازن با توجه به موقعیت قرار گرفتنش در اتمسفر میتواند هم خوب باشد هم بد. اگر ازن در لایه های بالایی جو (استراتوسفر) تولید شود، تشکیل یک سپر ایمنی در مقابل پرتوهای مضر خورشید مثل پرتو فرابنفش را می دهد که همه ما آن را با نام لایه ازن میشناسیم. این لایه برای سلامتی انسان بسیار حیاتی بوده و وجود آن باعث جلوگیری از ایجاد بیماریهای از قبیل سرطان های پوستی و آب مراوید میشود.
 
وی افزود: اگر همین گاز در لایه های پایینی زمین (تروپوسفر) و در محدوده تنفسی انسان تولید شود، به عنوان یک آلاینده شناخته شده و میتواند اثرات مخربی بر سلامتی انسان داشته باشد. 
 
کارشناس بهداشت هوا معاونت امور بهداشتی، با بیان این مطلب که ازن یک آلاینده تابستانه است، اظهار داشت: ازن یک اکسیدکننده بسیار قوی است و شاخص اکسیدان های فتوشیمیایی می باشد و از طریق دستگاه های تصفیه  هوا،  لامپ های UV، ماشین های فتوکپی و پرینترهای لیزری در محیط های بسته تولید و منتشر می شود اما در اتمسفر توسط واکنشهای فتوشیمیایی در حضور نور خورشید و آلاینده¬های پیش ساز نظیر اکسیدهای نیتروژن، منواکسید کربن و ترکیبات آلی فرار به وجود می آید و به عبارتی در حضور آلاینده های پیش ساز، شدت تشعشع خورشید با غلظت آلاینده ازن ارتباط مستقیم دارد و تابش خورشید در روزهای گرم باعث افزایش غلظت ازن می‌شود.
 
مهندس کمری در خصوص تاثیرات ازن بر بدن انسان، اذعان کرد: ازن میتواند تاثیرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشد. مواجهه با این آلاینده میتواند سبب تحریک سیستم تنفسی، ایجاد سرفه، تحریک گلو، درد قفسه سینه، ایجاد و تشدید آسم و آلرژی و در صورت مواجهه مکرر سبب تخریب بافت ریه شود. این عوارض در کودکان و سالمندان و افراد دارای بیماری های تنفسی عوارض بسیار جدی تری را به همراه دارد. لذا در روزهایی که هوای شهر به علت غلظت بالای این آلاینده در وضعیت ناسالم قرار میگیرد توصیه می شود که این افراد در هوای آزاد قرار نگیرند و فعالیت خود را محدود کنند.
 
وی یادآور شد: اقدامات کنترلی برای کاهش میزان ازن در سطح زمین عمدتاً بر کنترل انتشار گازهای پیش ساز ازن متمرکز است. بزرگترین منابع انتشار این گازهای پیش ساز که قابل کنترل هستند نیروگاهها، پمپ های بنزین و تردد وسایل نقلیه موتوری است.
 
انتهای پیام/


١٠:٥٩ - چهارشنبه ١٩ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٨٠٣٤٣    /    تعداد نمایش : ٢٣٣