صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

در روز جهانی پیشگیری از خودکشی با این آسیب اجتماعی بیشتر آشنا شوید

نوزدهم شهریور ماه از سویمجمع جهانی پیشگیری از خودکشی  و با همکاری سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای افزایش آگاهی عمومی نسبت به خودکشی و پیشگیری از آن به عنوان روز جهانی پیشگیری از خود کشی نام گذاری شده است.


دکتر مریم رحمتی مشاور مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه در گفت و گو با خبرنگارروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره خودکشی اظهار کرد: خودکشی به معنای خاتمه زندگی به دست خود فرد است و اگر کسی دست به خودکشی بزند ولی زنده بماند به این رفتار اقدام به خودکشی می گوییم.

وی با بیان اینکه خودکشی مشکلی پیچیده است که علل یا دلایل متعددی دارد، گفت: خودکشی در نتیجه تعامل عوامل متعدد زیست شناختی، ژنتیک، روانشناختی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی به وجود می‌آید و در حال حاضر این موضوع  یک مسئله مهم در بهداشت عمومی تمام کشورهاست.

رحمتی تقویت کارکنان بهداشتی برای شناسایی، ارزیابی، مدیریت و ارجاع بیمار مستعد خودکشی در جامعه را قدم مهمی در پیشگیری از خودکشی دانست و افزود: در سالهاي اخير در جهان، به ضرورت بر نامه ريزي برای پيشگيري از خودكشي بـيش از پـيش توجه شده است.

عوامل و موقعيت‌های خطر

مشاور مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه درباره عوامل و موقعیت های خطر خودکشی توضیح داد: رفتار خودكشي در شرايط خاص در بعضي از خانواده‌ها به دلايل محيطي يا ژنتیکی شايع‌تر است.

رحمتی افزود: تحليل‌ها نشان مي‌دهد، عوامل و موقعيت‌هاي خانوادگي و رخداد‌هاي دوران كودكي، ویژگی‌هاي شخصيتي، اختلالات روانپزشكي و اختلالات خلقی، سوء مصرف الكل و مواد، سابقه اقدام قبلي، بیماری جسمی مزمن و صعب الاعلاج باعث افزايش اقدام به خودكشي مي شود، اما لزوماً همه موارد در يك فرد وجود ندارد.

عوامل محافظتی و پیشگیری از خودکشی      

 ویدسترسی آسان به انواع مداخلات بالینی، ارتباطات محکم  افراد، خانواده، اجتماع و نهادهای اجتماعی و آموزش مهارت حل مسئله و حل تعارض و مهارتهای زندگی را موثرترین مراقبت های بهداشتی برای جلوگیری از اقدام به خودکشی عنوان کرد.

 

پيشگيري كلي  قبل از رخدادن هرگونه اقدام به خود كشي

مشاور مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه درباره راه های پيشگيري از رخدادن هرگونه اقدام به خود كشي، گفت: مهمترين مسئله شناسايي سريع افراد ناراحت و یا در معرض خطر بالاي خودكشي است.

رحمتی درباره مهم ترین اقدامات دانشگاه ها برای پیشگیری از رخدادن اقدام به خودکشی تاکید کرد: براي نيل به اين هدف بايد به كاركنان دانشگاه و دانشجویان توجه خاص بشود؛ بسياري از اهل فن معتقدند كه تدريس خودكشي به نوجوانان به صراحت، عاقلانه نيست و مسايل مرتبط با خودكشي باید با برنامه‌هاي مثبت بهداشت روان جايگزين شود و تدوین برنامه هایی برای توجه به عوامل و ارتقای عوامل حمایت کننده و پرکردن خلاء ها برای دانشجویان ضروری است.

 

انتهای پیام/


١٤:٥٥ - سه شنبه ١٩ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٨٢٤٤٠    /    تعداد نمایش : ٢٢٩