صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رشد و بالندگی کودکان، نشانه‎ توان جامعه/ «آینده را باید ساخت»

مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه وضعیت زندگی، رشد و بالندگی کودکان را روشن‎ترین نشانه‎ توان هر جامعه ای عنوان کرد .


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از معاونت امور بهداشتی، دکتر اهدایی وند مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به نامگذاری 19-13 مهرماه به عنوان هفته ملی کودک اظهار داشت: امسال این هفته ملی با شعار  "آینده را باید ساخت" در سراسر کشور برگزار می شود.

وی در ادامه گفت:وضعیت زندگی، رشد و بالندگی کودکان روشن‎ترین نشانه‎ توان هر جامعه ای محسوب می ‎شود و بدون تردید حرکت از موقعیت فعلی به شرایط مطلوب که شایسته‎ کودکان باشد، بدون برنامه ‎ای دقیق و علمی میسر نیست.

به گفته دکتر اهدایی وند، این جریان همانند تمامی حرکت‎ های فکری، فرآیندی متکی بر کار فکری مداوم، افزایش همکاری و کسب دانش و مهارت‎ های نوین برای تمامی افراد مرتبط با کودکان و دغدعه کمال یافتگی آنها است.

وی با توجه به اهمیت دوران کودکی و حساسیت‌ های موجود در راستای تامین و برآورده کردن نیازهای گسترده‎ فردی، اجتماعی، روانی، بهداشتی و امنیتی این قشر از جامعه؛ هماهنگی و هم سویی مجموعه‎ عوامل ذیربط در این زمینه را ضروری دانست.

دلبرپور احمدی رئیس گروه سلامت نوزادان، کودکان و شیر مادر معاونت امور بهداشتی دانشگاه نیز ضمن بیان سخنانی به تبیین اهداف مشترک برگزاری برنامه ها در این ایام پرداخت که برجسته‌سازی اهمیت دوران کودکی و ویژگی‌ها، نیازها و خواسته‌های کودکان امروز،  هم‌افزایی فعالیت‌های دستگاه‌ها و نهادهای متولی کودک در سراسر کشور، ارتقای آگاهی جامعه نسبت به حقوق کودکان به ویژه کودکان با نیازهای ویژه برخی از این اهداف بود.

از دیگر اهداف مشترک می توان به ایجاد فضای با نشاط با مشارکت کودکان، معرفی سازمانهای فعال در حوزه‎ کودک و ظرفیت‌ های آنها به جامعه به ویژه «خانواده‌ها و اولیای تربیتی»، توجه به هویت ملی و بهرهگیری از آموزه های دین مبین اسلام در رابطه با حقوق کودک اشاره کرد.

احمدی با اشاره به تقارن هفته‌ ملی کودک و ایام ماه صفر برگزاری برنامه های ویژه با رویکرد ترویج فرهنگ انسان ساز عاشورا و جهاد در راه خدا را توصیه کرد و توجه به  مسایل زیست ‌محیطی، بحران آب و انرژی، حق آموزش و تحصیل همگانی، صرفه‌ جویی و مساله رونق تولید ملی، توجه به کودکان با نیاز های ویژه و ایجاد فرصت ‌های برابر برای آنها، اهمیت دادن به حوزه فضای مجازی و فن ‌آوری ‌های نوین را از سایر رویکرد های مهم برنامه امسال در این هفته برشمرد.

وی با تاکید بر توجه به کودکان مناطق کم برخوردار، کودکان بستری در بیمارستان ‌ها، کودکان کار و بزهکار کانون‌ های اصلاح و تربیت؛  استفاده از ظرفیت ‌سازمان ‌ها و کانون پرورش فکری کودکان به ‌ویژه تقویت برنامه کتابخانه ‌های سیار شهری و روستایی را در این مناطق توصیه کرد.

احمدی با اشاره به  اهمیت نقش کودکان در ساخت آینده ای بهتر خاطرنشان کرد: توجه به آموزه‎ های دین مبین اسلام در حوزه‎ کودک، توجه به آداب، رسوم و سنن بومی و محلی استانها در اجرای مراسمو آیین‎‎ها بسیار حایز اهمیت است.

انتهای پیام/


١٣:١٦ - دوشنبه ١٥ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٣٦٠٩    /    تعداد نمایش : ٢١٤