صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا چه هنگامی است؟

 دکتر مسعود مردانی استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیه کرد: بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا اواخر مهر ماه تا اوایل آبان ماه است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری، دکتر مردانی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا از حدود اواخر مهر ماه تا اوایل آبان توصیه شده است اما در افرادی که در معرض خطر بیماری آنفلوآنزا و عوارض ناشی از آن هستند، تزریق واکسن باید هر چه سریعتر در فصول سرد پاییز و زمستان انجام شود.

به گفته دکتر مردانی افراد بالای 65 سال، بیماران قلبی عروقی، کودکان 6 ماهه تا 5 ساله، زنان باردار، کادر  پزشکی، افراد چاق و مبتلایان به بیماریهای صعب العلاج (دیابت، بیماریهای مزمن کلیوی، سرطان و بیماران پیوندی) جزو گروههای در معرض خطر بیماری آنفلوآنزا و عوارض ناشی از آن قرار دارند.

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با بیان این مطلب که افراد مذکور در صورت ابتلا به آنفلوآنزا متاسفانه دچار عوارض جبران ناپذیر وحتی ممکن است مرگ شوند، تاکید کرد: تمام این افراد  باید نسبت به تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند.

استاد گروه عفونی دانشگاه ضمن تاکید بر اهمیت رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی به زایران بازگشته از مراسم معنوی و حماسی راهپیمایی اربعین توصیه کرد؛ درصورت بروز علایمی نظیر تب، بدن درد، دردهای استخوانی عضلانی، سرفه و آبریزش بینی از دست دادن، بوسیدن و در آغوش کشیدن بستگان خویش خودداری کنند.

وی با اشاره به اهمیت شستشوی مرتب دستها در کاهش ابتلا به بیماری اظهار داشت: براساس نتایج مطالعات صورت گرفته در ژاپن؛ حتی شستشوی دست به مدت 30 ثانبه با آب لوله کشی معمولی باعث از بین رفتن اثر بیماریزایی ویروس آنفلوآنزا و مانع انتقال بیماری از بیمار به دیگران می شود.

دکتر مردانی در خاتمه سخنان خود به تمامی زایران عزیز توصیه کرد: در صورتی که تب، لرز و علایم بیماری آنها بیش از 3 روز به طول انجامید، حتما به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند تا داروی ضد ویروسی اختصاصی برای آنها تجویز شود.

انتهای پیام/


١٠:٤٨ - يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤١٣٦    /    تعداد نمایش : ٩٩٤