صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز ملی فرهنگ عمومی/ نقش پررنگ رسانه ها در ایجاد فرهنگ تغذیه سالم

عضو هیئت علمی  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به نقش پررنگ رسانه ها در فرهنگ سازی تغذیه سالم، گفت: در این زمینه آموزش به طور صرف کفایت نمی کند؛ رسانه ها از طرق مختلف می توانند در تعیین فرهنگ غذایی و سبک زندگی افراد سهیم باشند.


ترانه استکی دکتری تخصصی تغذیه و عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی به مناسبت 14 آبان که در تقویم روز ملی فرهنگ عمومی نام گذاری شده است، در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی تغذیه سالم در جامعه بر سلامت افراد، گفت: کمبود این فرهنگ در جامعه به شدت احساس می شود.

 

وی با بیان اینکه تغذیه رکن اصلی سلامت جسمی و روانی افراد است، یادآور شد: آمار بیماری های مرتبط با تغذیه ناسالم به سرعت در حال افزایش است.

 

دکتر استکی با بیان اینکه تغذیه می تواند عامل بروز ناهنجاری های رفتاری نیز باشد، یادآور شد: پیروی از رژیم غذایی سالم نقش پررنگی بر تامین سلامت روان افراد دارد، به طوری که یکی از عوامل بروز ناهنجاری هایی همچون پرخاشگری، تغذیه ناسالم است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تمام مراکز درمانی، آموزشی و رسانه ها را دخیل در این موضوع دانست و ادامه داد: از زمان تولد نوزاد و در دوران شیردهی، فرهنگ سازی تغذیه ای برای افراد آغاز می شود و این روند در مدارس و دانشگاه ها نیز ادامه پیدا می کند.

 

وی افزود: البته آموزش به طور صرف در مراکز کفایت نمی کند؛ رسانه ها از طرق مختلف می توانند در تعیین فرهنگ غذایی و سبک زندگی افراد سهیم باشند.

 

دکتر استکی با مفید دانستن برخی برنامه های صدا و سیما، افزود: شبکه های تلویزیونی برنامه های مناسبی در زمینه مصرف مواد غذایی سالم تولید می کنند، اما در پخش برخی از تبلیغات، به ویژه تبلیغات مرتبط با کودکان باید با دقت بیشتری عمل و از کمرنگ شدن اهمیت سلامت در مقابل تجارت جلوگیری کرد.

 

وی در پایان بر لزوم انجام پایش و اعمال نظارت بر تبلیغات کالاهای سلامت محور تاکید کرد و گفت: دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، به اهمیت تغذیه بر سلامت جسمی و روانی فرد توجه ویژه دارد و اقدامات موثری در این زمینه انجام داده است، اما هیچ ارگانی همچون صدا و سیما نمی تواند بر عادات زندگی مردم تاثیر داشته باشد.

 

انتهای پیام/


١٢:٠١ - سه شنبه ١٤ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٨١١    /    تعداد نمایش : ٢٤٢