صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رادیولوژی؛ انقلابی بزرگ در علم پزشکی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ بدن هایی که نه از جنس سرب، به بهای بقای بشر در چاردیواری سربی زیر بار کشفی124 ساله با ایکس محاصره می شوند ؛ اشعه ای که ذاتش مجهول بود اما کارش معلوم کردن اجزای نامعلوم.

ویلهلم کنراد رونتگن زاده لنپ آلمان و تحصیل کرده سوییس، در سال 1895، در شب هشتم نوامبر در حال آزمایش انتقال برق از طریق گازهای کم فشار با استفاده از یک سیم‌پیچ انتقالی و یک لوله شیشه‌ای نیمه خالی بود که به طور تصادفی پرتویی مرموز که قادر به روشن کردن صفحه نمایش فلورسنتی در چندمتر دورتر بود را کشف کرد.

 

وقتی که او دستش را در بین پرتو و صفحه نمایش حائل کرد، سایه‌ای از استخوان‌های دست خود را دید. سپس با همین روش تصویری از دست همسر خود تهیه کرد و به اروپا فرستاد.

چند هفته پس از اعلام رونتگن، جراحان اروپایی شروع به استفاده از اشعه ایکس برای پیدا کردن گلوله و دیگر اشیای خارجی در بدن انسان‌ها کردند. یکی از نخستین تشخیص‌ها، پیدا کردن سوزنی در دست یک زن توسط یک پزشک انگلیسی بود.

به همین ترتیب اشعه مجهول وسیله ای شد برای درمان سل، کشف ساختارDNA و حتی درمان سرطان.

در همین حین دانشگاه ها به تربیت افرادی متخصص در این زمینه مشغول شدند. رادیولوژیست هایی که از همان ابتدا در اثر کار با این اشعه با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کردند و حال نیز گاهی با وجود رعایت همه نکات ایمنی، ممکن است در معرض اشعه قرار می گیرند؛ موضوعی که سلامتشان را به خطر می اندازد.

گاهی آسیب های ناخواسته، ناباروری و ایستادن های طولانی مدت در طول روز که منجر به بروز آسیب های مفصلی می شود، ارمغان این کشف انقلابی برای متخصصان این حوزه است.

دکتر عباس ارجمند شبستری متخصص رادیولوژی و عضو هیئت علمی مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهید مدرس، ضمن تبریک روز جهانی رادیولوژی، گفت: 124 سال قبل در چنین روزی برای اولین بار اشعه ایکس کشف شد که از آن  پس در بررسی بیماری های انسان به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: علم رادیولوژی در طول سال های گذشته تغییرات بسیار شگرفی کرده و در مقایسه با بسیاری از علوم دیگر سرعت پیشرفت آن بیش از حد تصور بوده است.

دکتر ارجمند شبستری در تایید این موضوع که رادیولوژی نه تنها در تشخیص بیماری ها، بلکه در درمان بسیار کمک کننده است، افزود:  ساختارهای متفاوتی برای علم رادیولوژی در حوزه تشخیصی تعریف می شود که مهمترین آنها رادیوگرافی ها، عکس های ساده، سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه، اظهار کرد: متخصصان رادیولوژی که در دانشگاه ها تخصص می گیرند در تمام این قسمت ها تبحر پیدا کرده و برای اقدامات تشخیصی و درمانی از این روش های تصویربرداری استفاده می کنند.

از طرفی این تکنولوژی به پزشکان این امکان را می دهد که با کمترین عارضه راه ورود به بدن بیمار را پیدا کنند.  اگر این روش ابداع نمی شد تنها راه، باز کردن بدن بیمار و بررسی آن بود.

انتهای پیام/

 


١٢:٤٠ - پنج شنبه ١٦ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٨٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٤٨