صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اولین نشست کمیته تعالی توسعه سلامت پایدار برگزار شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اولین نشست کمیته تعالی توسعه سلامت پایدار گفت: توسعه پایدار سلامت کشور در گروی کار گروهی و ملی، بر مبنای توجه به منافع مردم است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 19 آبان ماه اولین نشست کمیته تعالی توسعه سلامت پایدار با حضور دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه، دکتر حمید سوری رئیس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌های دانشگاه، دکتر اکبر فتوحی رئیس موسسه تحقیقات سلامت کشور، دکتر علی پویامدیر منطقه‌ای کرسی یونسکو، دکتر فاطمه اعتماد سعید مدیر شبکه رادیو سلامت و دکتر علی دل پیشه دبیر شورای عالی سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

 

دکتر زالی در این نشست تأکید کرد: نگاه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خصوصاً در حوزه سلامت نگاهی ملی، بر مبنای توجه به منافع مردم است.

 

وی با اشاره به جایگاه ممتاز مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌های دانشگاه و شورای عالی سلامت در کشور، اظهار امیدواری کرد که با تعامل دوطرفه این دو نهاد، طراحی شاخص‌ها و مداخلات ملی، کشور به جایگاه مناسبی در عرصه توسعه پایدار با تمرکز بر حوزه سلامت دست یابد.

 

رئیس دانشگاه ترسیم اهداف بلندتر در مسیرهای مترقی‌تر را ضرورت توسعه کشورها دانست و گفت: امروز موضوعات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در توسعه کشورها و مؤلفه‌های ایمنی و سلامت نقش اساسی و شگرفی دارند.

 

به گفته زالی: اگر چنانچه برای موضوعاتی نظیر فقرزدایی، افزایش رفاه عمومی، سکونت‌های غیررسمی و حرکت به سمت صنعتی شدن برنامه‌ای نداشته باشیم، در آینده با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهیم شد که هزینه سنگینی را به‌نظام سلامت تحمیل می‌کند.

 

رئیس دانشگاه مدل‌سازی، فعالیت بین بخشی و همگرایی را یکی از راهکارهای دست‌یابی به توسعه پایدار در کشور دانست و هدف‌گذاری برای این مهم را ضرورتی انکارناپذیر توصیف کرد.

 

وی با اشاره به این که انسان سالم، محور توسعه پایدار است، توضیح داد: در سلامت انسان‌ها جنبه‌های سلامت در حوزه‌های مختلف روانی، اجتماعی، معنوی  و از همه مهم‌تر توانمندسازی و خلاق بود افراد مدنظر است.

 

دکتر زالی تأکید کرد: باید با توجه به شرایط کشور، چالش‌های که پیشرفت توسعه پایدار را تهدید می‌کند شناسایی و بررسی کنیم.

 

رئیس دانشگاه ترسیم نقشه راهی متمرکز با توجه به همسان‌سازی نهادها، همگرایی و جهت‌دهی اهداف سلامت، بهره‌مندی از ظرفیت‌های بین‌المللی و برنامه‌ریزی با محوریت سیستماتیک و پیوسته را راهکار مناسبی برای دستیابی به توسعه پایدار کشور ذکر کرد.

 

وی طراحی پیوست‌های سلامت پایدار را یک الزام غیرقابل‌اجتناب دانست و گفت: خوشبختانه جایگاه  کشور در منطقه و در حوزه  سلامت پایدار جایگاه مناسب و رو به رشدی است، باید تلاش کنیم ضمن حفظ این جایگاه و الگویابی از کشورهای پیشرو حرکت روبه‌جلوی کشور را با شتاب بیشتری ادامه دهیم.

 

دکتر زالی حفظ جایگاه فعلی و ارتقاء شاخص‌های توسعه پایدار را ضروری دانست و از اجرای موفق طرح‌های حوزه بهداشت و درمان نظیر واکسیناسیون، کاهش مرگ‌ومیر در زایمان و ایدز، کنترل سل و مالاریا و انتقال آب شرب سالم خبر داد.

 

وی برنامه‌ریزی درباره کاهش حوادث ترافیکی، کنترل آلودگی هوا، ترویج سبک زندگی سالم‌تر، پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیر، افزایش سطح سواد سلامت و آموزش‌های خود مراقبتی را راهکاری مؤثر برای ارتقای شاخص‌های توسعه پایدار کشور دانست.

 

در ادامه این نشست دکتر حمید سوری رئیس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌های دانشگاه با اشاره به شاخص‌های حوزه سلامت در توسعه پایدار، از وضعیت مطلوب کشور در این حوزه خبر داد.

 

وی توجه بیش‌ازپیش به شاخص‌هایی نظیر سوانح ترافیکی، سرانه مصرف دخانیات و الکل و تلاش برای کاهش صدمات ناشی از بلایای طبیعی را راهکاری مؤثر در پیشبرد اهداف توسعه پایدار کشور دانست.

 

دکتر سوری یکی از مهم‌ترین اهداف نشست کمیته تعالی توسعه سلامت پایدار را ارتقا شاخص‌های سلامت در توسعه پایدار کشور  با رویکرد ملی و فرا دانشگاهی عنوان کرد.

 

در بخش دیگری از این نشست دکتر علی پویا مدیر منطقه‌ای کرسی یونسکو نیز با اشاره به اهداف توسعه پایدار در کشور توضیحاتی درباره محورهای توسعه پایدار در حوزه سلامت، مفاهیم اقتصاد در توسعه پایدار و تاب‌آوری شهری مواردی را مطرح کرد.

 

ارتقای کیفیت سلامت، برنامه‌ریزی و اجرای اهداف سلامت، ساختار قطب سلامت پایدار و تعاملات بین بخشی و بین‌المللی ازجمله موضوعاتی بود که مدیر منطقه‌ای کرسی یونسکو به آن اشاره کرد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بررسی شاخص‌های سازمان بهداشت جهانی در حوزه توسعه پایدار سلامت، اجرای پروژه‌های شهر سالم، افزایش همکاری‌های بین بخشی خصوصاً درزمینهٔ کاهش آلودگی‌های محیط‌زیست، ارتقا فرهنگ بهره‌مندی از پتانسیل‌های بالای رسانه‌ها در راستای آگاهی بخشی و افزایش سطح سواد سلامت جامعه و ارتقای شاخص‌های توسعه پایدار سلامت ازجمله مواردی بود که در این نشست درباره آن بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.

 

انتهای پیام/  

 

  


١٨:٥١ - يکشنبه ١٩ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٩٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٣٤