صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر زالی: ناوگان حمل و نقل عمومی بیشترین مرکز تجمع جمعیت در تهران است

 

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به افزایش تراکم جمعیت و خطر شیوع کرونا درناوگان حمل و نقل عموی گفت: مشخصا بیشترین مرکز تجمعی در شهر تهران مربوط  مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی است.


 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی در گفت و گوی امروز شبکه خبر با اشاره به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر اجباری شدن استفاده از ماسک در تجمعات اظهار داشت: در کلان شهر تهران مراکز تجمع  متناسب با تردد ها و حضور فیزیکی افراد قابلیت تعریف دارد.

 

 

وی با اشاره به افزایش تراکم جمعیت و خطر شیوع کرونا درناوگان حمل و نقل عموی افزود: مشخصا بیشترین بخش تجمعی در شهر تهران مربوط  مترو و به طور کلی ناوگان حمل و نقل عمومی می شود.

 

دکتر زالی مراکز خرید، فروشگاههای بزرگ، اداره جات و مراکزی که فعالیت های فرهنگی و اجتماعی انجام می دهند را از دیگر مراکز پرتردد و پرتجمع تهران دانست و خاطرنشان کرد: به طورکلی شاخص مدت زمان حضور افراد، میزان تراکم و فضای محیط می تواند خطر انتقال ویروس کرونا را به صورت تصاعدی از فردی به فرد دیگر افزایش دهد.

 

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که طبق آخرین مطالعات جهانی استفاده از ماسک می تواند به شکل قابل توجهی از انتقال کرونا بکاهد گفت: آمار بیانگر این مطلب است که استفاده از ماسک می تواند حتی در عدد مولد پایه که شاخص رصد وضعیت  اپیدمی در جامعه است اثرگذار باشد.

 

وی با اشاره به این که تجمع چه تعداد از افراد کلونی جمعیتی تلقی می شوند نیز توضیح داد: دراین باره هنوز اجماع جهانی وجود ندارد، در برخی کشورها  بر اساس شیوه نامه عدد 3، برخی5 و در برخی کشورها این عدد به سقف 20 نفر نیز می رسد.

 

دکترزالی با بیان این که در کشور ما با کمک از اساتید همه گیر شناسی می توانیم به عدد پایه استاندارد تجمعی دست یابیم تاکید کرد: این عدد درمورد فضاهایی که شرایط مواج  دارند ، تجمعات خطر آفرین حدود 20 نفر است. وی افزود: در برخی کشورها با توجه به شرایط بحرانی این عدد به صورت سختگیرانه تر اعمال می شود و دربرخی موارد حتی به عدد سه نفر نیز می رسد.

 

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به آخرین مبتلایان کرونا طی 24 ساعت گذشته گفت: تهران در ساعاتی که گذشت شرایط متفاوت تری را تجربه کرده است و بالغ بر 399 بیمار در بخش های عادی بستری شده اند. وی افزود: این آمار بیانگر فاصله معنای دار این رقم در مقایسه با روزهای گذشته است.

 

دکتر زالی ادامه داد: 122 بیمار مبتلا به کرونا در بخش های مراقبت های ویژه بستری شده اند که در طول دو هفته گذشته این آمار  جدید بسیار افزایش یافته است.

 

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران افزود: 8.6 دهم درصد بیماران مبتلا به کرونا که به بخش های سرپایی بهداشت و درمان مراجعه کرده اند نیز نیاز به بستری در بخش های بیمارستانی داشته اند.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار: 7701س.ق

 

  

 

 

 

  

  

 

 


٢٠:٥٠ - يکشنبه ٨ تير ١٣٩٩    /    عدد : ٩٣٧٢٥    /    تعداد نمایش : ١١٢