صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گفتمان مشترک دستگاهها و خلوتی شهر، کرونا را کنترل می کند

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با تاکید براین که کنترل ویروس کرونا نیازمند تعطیلی سراسری و رسیدن به گفتمان واحد و مشترک تمامی دستگاههاست، گفت: ردیابی موفق و بیماریابی مستلزم کاهش تردد ها و خلوتی شهر است.


 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی در جلسه صبح امروز 28 آبان ماه در جلسه ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا که با حضور اعضای ستاد برگزار شد، از شیب ملایم و رو به کاهش آمار مبتلایان به کرونا در تهران خبر داد.

 

 

وی با اشاره به کاهش آمار 10 درصدی بیماران بستری با تشخیص کووید19 در مقایسه با هفته گذشته از مشارکت های بخش های مختلف و دستگاهها برای کاهش زنجیره کنترل کرونا قدردانی کرد.

 

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با تاکید براین که کنترل ویروس کرونا نیازمند تعطیلی سراسری و رسیدن به گفتمان واحد و مشترک تمامی دستگاهها است، گفت: ردیابی موفق و بیماریابی مستلزم کاهش تردد ها و خلوتی شهر است.

 

دکتر زالی شاخص تهران را به لحاظ شیوع کرونا قرمز توصیف کرد و توضیح داد: گروه مشاغل یک به 15 رسته تقسیم می شوند که این تنوع بالا با اصل تعطیلی کامل در تناقض است همچنین حضور حداقلی کارکنان بخش دولتی و در ادامه مراجعه ارباب رجوع و افزایش تراکم می تواند این طرح را با مشکلاتی روبه رو کند.

 

وی  در ادامه با اشاره به اجرای طرح شهیدسلیمانی خاطرنشان کرد: این طرح  در منطقه 18، اسلامشهر و بخشی از منطقه 4 به صورت پایلوت اجرا شده است. طرح شهیدسلیمانی در تهران با 400 تیم عملیاتی متشکل از پزشک، مراقب سلامت، بهورز، پرستار و کارشناس بهداشت حرفه ای انجام خواهد شد.

 

دکترزالی افزود:  بیماریابی، غربالگری، ایجاد فضای قرنطینه سازی و ایزوله در محیط های مراقبتی و در قالب کمک های مومنانه توسط دانشگاههای علوم پزشکی و بسیج با مشارکت نهادهای حمایتی و خیرین در طرح شهیدسلیمانی دردستور کار است.

 

وی یادآور شد: طرح شهیدسلیمانی در شهر و استان تهران با مشارکت دستگاههای مختلف و به صورت محله محور اجرا خواهد شد. ردیابی به موقع بیماران، بیماریابی، تسهیل شرایط غربالگری، اجرای بی کم و کاست قرنطینه خانگی از جمله اهداف این طرح خواهد بود.

 

تفکیک گزارش های مردمی که در سامانه تلفنی ثبت شده برای شناسایی عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در نقاط مختلف تهران از دیگر مواردی بود که  فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران برای مهار کرونا بررسی آن را مورد توجه قرار داد.

 

وی در ادامه با اشاره به اعمال محدودیت های بیشتر دوهفته ای تهران با هدف کاهش گسترش کرونا تاکید کرد: برای رفع مشکلات معیشتی و تامین برخی اقلام ضروری برای افرادی که دچار خسارت های مالی شدید می شوند و مشاغل شناوری که جنبه های فصلی دارند، تدابیر حمایتی ار سوی دولت اعمال خواهد شد.

 

دکتر زالی گفت: در اسرع وقت سازوکار توزیع بسته های حمایتی برای اقشار محروم و فرودست در دستورکار است.

 

دکتر زالی با بیان این که طبق آمار آلودگی و نقاط داغ کرونا بیشتر مربوط به نقاط محروم، کم برخوردارو حاشیه تهران است، تامین زیرساخت ها بهداشتی و توزیع بسته های معیشتی، را برای کاهش موارد ابتلا و مرگ و میر ضروری ذکر کرد.

 

ارائه خدمات به سالمندان با استفاده ازظرفیت های بسیج و محلات از دیگر مواردی بود که دکتر زالی خبر از اجرای آن داد و تاکید کرد: در مناطق 22 گانه تهران مدل سازی مدون اجرای طرح های حمایتی انجام می شود.

 

وی با اشاره به نگرانی برخی از صاحبان مشاغل از اعمال محدودیت ها دوهفته ای در تهران، ایجاد سازوکارهایی برای تسهیل شرایط، مشاغل را ضروری ذکر کرد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علو پزشکی شهیدبهشتی در جلسه ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا که با حضور مقامات انتظامی و سپاه و نمایندگان دستگاههای نظارتی و بهداشتی تهران، شهرداری و شورای شهر تهران برگزار شد، مواردی نظیر ضرورت تامین اقلام ضروری به خانواده هایی که درگیر بیماری کرونا شده اند، نحوه توزیع بسته های معیشتی، شناسایی روش های کنترل بحران، توجه به بخش معیشتی اقشارآسیب پذیر، استفاده از ظرفیت ها کمک های مردمی، تقویت دولت الکترونیک و  ضرورت اجرای قوانین بازدارنده و جدی تر برای مهار کرونا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار: 7701س.ق

 

 

 

 

 

  


١٢:٢٠ - چهارشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٩    /    عدد : ٩٨٧١٦    /    تعداد نمایش : ١١٧