صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اجرای طرح مکان یابی و برآورد اندازه جمعیت اعتیاد تزریقی در دانشگاه

برنامه مکان یابی جغرافیایی یا MAPPINGو برآورد اندازه جمعیت سوء مصرف تزریقی مواد در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اجرا می شود.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی SBMU به نقل از معاونت امور بهداشتی، دکتر غفارزاده رزاقی مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت ضمن اعلام این خبر گفت: این برنامه از مردادماه 99 در پنج منطقه شرق، شمال، شمیرانات، قرچک و پردیس تحت پوشش این دانشگاه در حال اجرا است.

دکتر غفارزاده رزاقی با اشاره به گزارش برنامه کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحدUNODCگفت: در سال 2015 در سراسر جهان247 میلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر بودند که 29 میلیون نفر آنان از سوء مصرف مواد مخدر آسیب دیدند و فقط یک ششم آنان تحت درمان یا مراقبت های درمانی قرار گرفتند.

به گفته وی طبق این گزارش 12 میلیون نفر در جهان اعتیاد تزریقی دارند که شش میلیون و 100 نفر آنان آلوده به ویروس  HIVو شش میلیون نفر نیز آلوده به ویروس هپاتیت C هستند.

ناظر اجرایی و فنی برنامه مکان یابی جغرافیایی یادآور شد: اعتیاد علاوه بر ایجاد آسیب های شدید و عمیق جسمی و روانی در فرد مصرف کننده باعث بروز  آسیب های اجتماعی مانند طلاق، بزهکاری و بیکاری نیز می شود.

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت با اشاره به آمارهای ثبت شده، تزریق مشترک را اصلی ترین راه انتقال HIV از زمان شناسایی آن در کشور برشمرد و افزود: مصرف کنندگان تزریقی مواد تقریبا مسئول انتقال دو سوم این عفونت هستند که بسیاری از آنان در لایه های زیرین جامعه پنهان شدند.

به گفته وی تعداد زیادی از مصرف کنندگان مواد تزریقی و محل های مصرف یا پاتوق مخفی آنان در سطح شهر دور از نگاه و نظارت کارشناسان بهداشتی قرار دارد که این موضوع باعث محروم ماندن این گروه از دریافت تسهیلات و خدمات کاهش آسیب و در نتیجه افزایش رفتارهای پرخطر و توسعه بیماری می شود.

ناظر اجرایی و فنی برنامه مکان یابی جغرافیایی با اشاره به طراحی و اجرای برنامه مکان یابی جغرافیایی دانشگاه  و اقدامات صورت گرفته در این راستا گفت: با همراهی 10 تیم متخصص پرسشگری  425 پاتوق در سطح مناطق مذکور شناسایی و در نرم افزار مربوطه ثبت شدند.

وی شناسایی پاتوق یا مکان­های مهم تجمع مصرف­کنندگان تزریقی مواد، تصمیم­گیری برای محل های برپایی مراکز ارائه ­دهنده خدمات به این افراد و برآورد اندازه جمعیت مصرف­کنندگان تزریقی مواد با استفاده از روش مکان­یابی در سطح مناطق تحت پوشش دانشگاه را از مهمترین اهداف این برنامه برشمرد.

دکتر غفارزاده رزاقی با اشاره به مراحل اجرایی برنامه مذکور گفت: در فاز اول برنامه بررسی تکوینی و تهیه اطلاعات اولیه و زمینه ای ، و در فاز دوم  تهیه فهرست مرجع و نهایی سازی پاتوق ها انجام می گیرد.

به گفته وی در فاز سوم  تیم های میدانی تشکیل و توانمندسازی تیم ها و هماهنگی های اجرایی انجام شده و در فاز چهارم بازدید و بررسی مجدد پاتوق ها Cross Checking  صورت می گیرد. فاز پنجم به نظارت از فیلد و پاتوق ها و فاز ششم برنامه به برگزاری جلسات با ذینفعان و مرور نتایج  اختصاص دارد.

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی خاطرنشان کرد: این برنامه با حمایت و نظارت وزارت کشور ، سازمان امور اجتماعی، دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران، دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ، اداره کنترل ایدز و عفونت های آمیزشی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزات بهداشت ، مرکز تحقیقات مراقبت اچ آی وی و عفونت های آمیزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و مرکز آموزشی،پژوهشی و درمانی اختلالات مصرف مواد و رفتارهای اعتیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام می شود.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 

 


١١:٤٩ - شنبه ١ آذر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٨٧٩١    /    تعداد نمایش : ١٣٢