صفحه اصلي > اخبار > همایش ها 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه آموزش نگارش مقاله در بیمارستان مسیح برگزار شد

 

 کارگاه آموزشی نگارش مقالات معتبر علمی با رویکرد چاپ در نشریات بین المللی، توسط پژوهشگران پژوهشکده سل و بیماری های ریوی مراکز تحقیقاتی بیماری های نای و  پیوند ریه برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی SBMUبه نقل از بیمارستان مسیح دانشوری، در این کارگاه سه روزه  که ۲۰نفر از مخترعان کشور حضور داشتند،  دکتر شادی شفقی و دکتر فریبا قربانی دانش آموختگان دکترای تخصصی پژوهش محور  درخصوص مراحل مختلف نحوه نگارش مقاله از نوشتن عنوان تا پاسخ به داوری مقالات به ارایه آموزش های لازم پرداختند .

در اولین روز کارگاه درخصوص اهمیت پژوهش در چرخه علم و نحوه انتخاب عنوان مقاله، انواع طرح های تحقیقاتی و مقالات پژوهشی، بحث علم سنجی و واژگان تخصصی مرتبط با پژوهش، اصول صحیح جستجو در بانک های اطلاعاتی مختلف، نرم افزارهای مدیریت منابع و ساخت کتابخانه دیجیتال توضیحات لازم ارایه شد.

 

در روز دوم کارگاه نیز نحوه نگارش مقاله در قالبIMRaD گام به گام توضیح داده شد و با کار عملی شرکت کنندگان نگارش مقاله از عناوین انتخاب شده  را تمرین کرده و ضمن کسب تجربه، اشکالات خود  را برطرف کردند.

 

در سومین روز این کارگاه آموزشی نیز اساتید به بیان توضیحاتی در خصوص نحوه انتخاب ژورنال مناسب برای ارسال مقاله و چگونگی سابمیت مقاله در ژورنال های مختلف پرداختند.

 

در ادامه اصول مهمی که در زمان پاسخ به داوری مقالات باید مد نظر قرار گیرد به طور کامل تبیین شد.

 

در انتهای کارگاه، سایت اکواتورEQUATOR  که برای دسترسی به استانداردهای نگارشی و ارایه گزارشات حاصل از طرح‌های تحقیقاتی به کار می‌رود به شرکت کنندگان معرفی شد. سپس با توجه به این که برخی از نوآوری های این محققان در  قالب پروژه های مهندسی پزشکی در خصوص مباحث  درمانی بود، چک لیستARRIVE که برای نگارش نتایج مطالعات تجربی روی حیوان استفاده می شود به‌عنوان نمونه توضیح داده شد.

 

در پایان کارگاه، با تشکیل گروه های تحقیقاتی در نرم افزار مندلی، نگارش مقالات وارد مرحله اجرایی شد.

دکتر مسعود شفقی، مدیر برنامه ریزی استراتژیک و اجرایی فدراسیون جهانی مخترعان در این کارگاه گفت: در حال حاضر تعداد کمی از پتنت های ثبت شده محققان ایرانی، توسط مقالات تخصصی مورد ارجاع قرار می گیرد.

 

به گفته وی مجمع جهانی اقتصاد تاکید دارد حمایت یک کشور از مالکیت فکری با رقابت پذیری آن رابطه بسیار نزدیک دارد و به عبارتی مولفه ای است مبنی بر سلامت عمومی یک اقتصاد. بنابراین هم اندیشی پژوهشگران با مخترعان، امکان حمایت دانشگاهی برای کاربردی سازی اختراعات و ایجاد رقابت را افزایش خواهد داد

.

دکتر شفقی ابراز امیدواری کرد تمام عناوین تحقیقاتی مطرح شده در این دوره آموزشی به زودی به صورت مقالات علمی ارایه شود.

 

وی علاوه بر توانمندسازی مخترعان کشور در خصوص نگارش مقالات با کیفیت، نزدیک شدن دیدگاه پژوهشگران و مخترعان به یکدیگر را از دیگر دستاوردهای این کارگاه برشمرد.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٤:١٢ - سه شنبه ٥ اسفند ١٣٩٩    /    عدد : ١٠٢٢٤٠    /    تعداد نمایش : ٤٨