صفحه اصلي > اخبار > همایش ها 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اجرای شیوه نامه نظارتی وقوع وقایع ناخواسته درمانی در بیمارستانهای تابعه دانشگاه بررسی شد

نخستین نشست با محوریت آنکال وقایع ناخواسته با حضور مسوولان فنی بیمارستان های دولتی تابعه دانشگاه چهارشنبه 9 مردادماه در معاونت درمان دانشگاه تشکیل شد.

هدف از برگزاری این نشست توسط واحد ایمنی بیمار معاونت درمان دانشگاه ، نهادینه سازی استانداردهای الزامی ایمنی بیمار و کاهش خطاهای 28 گانه بیمارستانی ( Never Event) بود.

در ابتدای نشست مذکور دکتر نوربخش مدیر خدمات تعالی بالینی و بیمارستانی معاونت درمان دانشگاه ضمن تقدیر از توجه مدیران بیمارستان به مقوله پر اهمیت ایمنی بیمار مطالبی درخصوص برخی خطاهای پزشکی رخ داده در بیمارستان ها و راهکارهای این معاونت برای پیشگیری از این وقایع بیان کرد.

در ادامه وحیدی مسوول واحد ایمنی بیمار معاونت درمان به بیان توضیحاتی درخصوص شیوه نامه نظارتی موارد 28 گانه خطاهای پزشکی پرداخت و گزارشی از اقدامات صورت گرفته در معاونت و بیمارستان ها ارایه داد.

در نهایت مقرر شد بیمارستان ها ضمن تشکیل کمیته مرگ و میر یا تحلیل خطاها با نظارت مستقیم مسوول فنی بیمارستان،  نسبت به اجرای صحیح شیوه نامه مذکور اقدام کنند. همچنین با استفاده از چک لیست استاندارد الزامی و 9 راه حل ایمنی بیمار، بخش های بستری، پاراکلینیک و سرپایی را به تفکیک ارزیابی کرده و براساس آنها برنامه بهبود را برای نهادینه شدن استاندارد مصوب کنند.

همچنین مقرر شد وقایع پیش آمده بلافاصله پس از شناسایی به معاونت درمان دانشگاه اطلاع داده شود و مسوولیت اطلاع رسانی این گونه رویدادها به بیمار و همراهان وی برعهده مسوول فنی بیمارستان و پزشک معالج است.

گفتنی است بخشنامه شیوه نامه نظارتی وقوع وقایع ناخواسته درمانی با هدفصیانت از حقوق گیرندگان خدمت، افزایش ایمنی بیمار، آسان کردن کنترل و ثبت موارد خطاهای پزشکی از ابتدای سال جاری به کلیه موسسات پزشکی و درمانی ابلاغ شده و به صورت جدی در دستور کار مدیران حوزه درمان قرار دارد.


١١:٥٣ - يکشنبه ١٤ مرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٥٤٠٨    /    تعداد نمایش : ١٣١