صفحه اصلي > اخبار > همایش ها 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی علل مرگ کودکان 1 تا 59 ماهه در مراکز درمانی

در پنجمین نشست کمیته مرگ کودکان 1 تا 59 ماهه، با بحث و بررسی پیرامون وضعیت پرونده سه مورد مرگ اطفال، راهکارهای ارتقاء فرایند های ارائه خدمات و  پیشگیری از موارد مرگ مشابه کودکان در مراکز تابعه بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به نقل از معاونت درمان دانشگاه، پنجمین کمیته مرگ کودکان 1 تا 59 ماهه در راستای اجرای نظام کشوری مراقبت مرگ کودکان با حضور دکتر محمدباقر رضایی مشاور اجرایی معاون درمان دانشگاه، فروغ مولا سرپرست مدیریت پرستاری دانشگاه، برخی از مدیران ستادی معاونت درمان و دیگر اعضای منتخب کمیته مرگ کودکان در معاونت درمان دانشگاه تشکیل شد.
 
 
سرپرست مدیریت پرستاری در حاشیه این نشست، با اشاره به آمار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر فوت 3/5 میلیون کودک زیر 5 سال در سال 2018، گفت: از جمله علل مهم مرگ در کودکان 1 تا 59 ماهه عوارض زایمان زودرس، آسفیکسی، آنومالی های مادرزادی، ابتلاء به پنومونی، اسهال و مالاریا است.  که براساس تحقیقات صورت گرفته توسط سازمان جهانی بهداشت بیش از نیمی از موارد مرگ این کودکان قابل پیشگیری و درمان است.  
 
وی افزود:  آمار مرگ کودکان زیر 5 سال در سال 2018 در کشور ایران، 4/14 مورد در هر هزار تولد زنده بوده است و تلاش های بیشماری برای کاهش این آمار در سطح مراکز درمانی کشور در حال اجرا است.
 
وی مهمترین علت برگزاری کمیته مرگ کودکان 1 تا 59 ماهه را بررسی پرونده بیماران فوت شده در مراکز تابعه و اجرای مداخلات برای جلوگیری از بروز موارد مشابه در سطح بیمارستان، شهرستان و دانشگاه عنوان کرد. 
 
دکتر رضایی نیز ضمن تاکید بر ترکیب و شرح وظایف اعضا، به نقش منحصر به فرد کمیته مذکور در ارتقاء فرایندهای ارائه خدمت به گروه آسیب پذیر اطفال اشاره کرد.
 
مدیریت به موقع درمان بیماران با توجه ازدحام و شلوغی بخش ها به ویژه در بخش اورژانس، برگزاری دوره های بازآموزی مسمومین برای پزشکان مراکز درمانی بیمارستان های تابعه دور از مرکز، برگزاری کلاس آشنایی با قوانین پزشکی قانونی ویژه پزشکان و سوپروایزرهای بالینی، تدوین دستورالعمل و ابلاغ پذیرش بیماران مراجعه کننده از مطب پزشک معالج جهت بستری در بخش های مراکز، تجویز و مصرف منطقی دارو به ویژه مصرف گلوکوکورتیکوئیدها در عفونت های ویرال، ضرورت حضور پرستار با تجربه (با سابقه کاری بالای 5 سال) در واحد تریاژ  بخش اورژانس مراکز و ایجاد شرایط ایمن جهت اعزام و انتقال بیمار به سایر مراکز از جمله موارد مورد بحث در این کمیته بود.
 
انتهای پیام/
کد خبرنگار: 7702 ی.ق
 


١٥:١٣ - يکشنبه ٢٢ دی ١٣٩٨    /    عدد : ٨٧٥٤٠    /    تعداد نمایش : ٢٥٧