صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب آشنایی با اصطلاحات اولیه پژوهش و مراکز پژوهشی منتشر شد

کتاب آشنایی با اصطلاحات اولیه پژوهش و مراکز پژوهشی تالیف کیمیا وکیلی و همکاران زیر نظر دکتر سید علی ضیائی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کتاب حاضر توسط کیمیا وکیلی، پریناز پرهیزگار، پارسا روزرخ، محمدحسین مرادی زیر نظر دکتر سید علی ضیائی استاد گروه فارماکولوژی دانشکده پزشکی شهید بهشتی منتشر شده است.

 

در پیشگفتار کتاب مذکور آمده است: در دنیای امروز گسترش دانایی به دسترسی سریع و آسان به منابع علمی موثق وابسته است. دانسته های ما با مطالعه منابع اطلاعاتی موجود و یا براساس پژوهشهایی که خود انجام می دهیم، به دست می آید.

 

 بنابراین در واقع منبع اصلی تولید اطلاعات و دانش جدید، حاصل فعالیتهای پژوهشی است که انجام می گیرد. پژوهشگر با روشهای علمی و با نگاهی نقادانه به پیرامون خود، برای رفع مشکلات جامعه و ارایه بهترین راهکارهای عملی، اطلاعات موثقی را در اختیار متولیان امور می گذارد.

 

به این ترتیب پژوهش باید ویژگی فرایندی داشته باشد که البته وقتگیر و زمانبر است و بیش از هر چیز نیازمند صبر و شکیبایی است. در پژوهش معمولاً نقاط ضعف و قوت موضوع ارزیابی می شود و بر مبنای نتایج به دست آمده از آن پژوهش، می توان برای کارآیی بیشتر آن موضوع برنامه ریزی کرد و راهکار ارایه داد.

 

همه آنچه به عنوان پیشرفت علوم در دوره های گوناگون می شناسیم، حاصل تلاش افرادی است که در کار خود رویکردی پژوهشی داشته اند. نتایج پژوهشهای کاربردی در کوتاه مدت و برای رفع مشکلات موجود قابل استفاده است. به بیان دیگر، پژوهشهای کاربردی درحل مسایل جاری مفید هستند و از این رو با نام "کاربردی" شناخته می شوند. معمولاً نیاز به انجام پژوهشهای کاربردی زمانی احساس می شود که روشها و اطلاعاتی که در اختیار داریم، برای حل برخی از مشکلات موجود کافی نیست.

 

پژوهش به هر شکل و در هر رشته ای که انجام شود، همواره پیرو دستورالعملهای مدون و منطقی است که پژوهشگران با به کار بستن آنها می توانند ضمن کسب اطمینان بیشتر نسبت به درستی نتایج کارشان، سایر پژوهشها را نیز ارزیابی کنند.

 

یکی از عوامل اساسی پیشرفت در کشورهای توسعه یافته، توجه خاص به امر پژوهش و سرمایه گذاری در این بخش است. پژوهش می تواند جلوی بسیاری از دوباره کاریها، اتلاف وقت و بودجه را بگیرد. از همین روست که بسیاری، پژوهش را "حلقه مفقوده توسعه" یا "سنگ زیر بنای توسعه" می نامند.

 

برای انجام هر پژوهشی در وهله اول نیازمند دانستن مفاهیم و اصطلاحات مورد استفاده می باشیم. از این رو در مجموعه حاضر سعی شده است تا مفاهیم پرکاربرد و مورد نیاز هر پژوهشگری را با زبانی ساده و مختصر بیان شود.

 

دانشجویان پزشکی عضو کمیته تحقیقات پژوهشی دانشجویی دانشگاه در مجموعه پیش رو با زبانی ساده موارد پژوهشی را برای آشنایی سایر دانشجویان گردآوری و تدوین کرده اند. این مجموعه  دارای 143 صفحه و هفت فصل است که می تواند کمک موثری باشد برای افرادی باشد که می خواهند در مسیر پژوهش قدم بگذارند و با استفاده از تجربیات دیگران سریعتر در مسیر پیشرفت قرار بگیرند.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 


١٢:١٥ - يکشنبه ١٤ شهريور ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٧٧٩٤    /    تعداد نمایش : ٢٣٨