صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اولین بسته آموزشی بیماری سیلیاک در کشورمنتشر شد

اولین بسته آموزشی بیماری سیلیاک ویژه متخصصان داخلی و گوارش به همت اساتید پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی منتشر شد.

این کتاب با مقدمه ای از پروفسور محمد رضا زالی رئیس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد، توسط دکتر محمد رستمی نژاد و دکتر امیر صادقی اعضای هیات علمی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه به رشته تحریر در آمده است.

دکتر رستمی نژاد درخصوص اهمیت چاپ و انتشار این کتاب گفت: بیماری سیلیاک شیوع کمتری نسبت به سایر بیماری های گوارشی در کشور دارد (حدود یک درصد) اما با توجه به صدمات جبران ناپذیری که این بیماری به علت عدم تشخیص و درمان به موقع در فرد به جای می گذارد، کم اهمیت تر از دیگر بیماری های گوارشی نیست. از سوی دیگر عدم تشخیص و درمان به موقع این بیماری می تواند مشکلات فراوانی برای بیماران به وجود آورده و بار اقتصادی نیز بر خانواده های آنها تحمیل کند.

وی با اشاره به این که تشخیص و درمان بیماری سیلیاک می تواند امر پیچیده ای باشد،ً توجه و هوشیاری جامعه پزشکی را در تشخیص و شروع سریع درمان مؤثر برشمرد و گفت: به علت پیچیدگی تشخیص بیماری که بر اساس شرایط بیمار می تواند متنوع باشد، بنابراین آموزش مناسب پزشکان متخصص علاوه بر کاهش رنج بیماران می تواند باعث کاهش عوارض شده و از بروز بسیاری از پیامدهای ناگوار نیز جلوگیری کند.

دکتر رستمی نژاد خاطرنشان کرد: در این نوشته سعی شده است کلیه اطلاعات مورد نیاز پزشکان حتی به صورت معرفی مورد و پرسش و پاسخ ارائه شود. امید است با مطالعه و به کارگیری موارد ذکر شده، نیاز علمی و عملی متخصصان مرتفع شده و شاهد افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران مبتلا باشیم.

به گفته وی بیماری سیلیاک (Celiac Disease) یک اختلال خود ایمنی با زمینه ژنتیکی است که بیماران مبتلا به آن اگر پروتئینی از دسته گلوتن را مصرف کنند، دچار علائم عدم تحمل آن می شوند. بیماری سیلیاک موجب التهاب روده ای شده و در نتیجه میزان جذب روده را کاهش می دهد. علائم بالینی این بیماری از بدون علامت تا سندرم سوء جذب حاد متغیر است. تحلیل پرزهای روده ای طیفی از علائم را به دلیل سوء جذب و پاسخ سیستم ایمنی ایجاد می کند. از طرفی بیماری سیلیاک می تواند با تظاهرات و علایم غیر روده ای مانند ناباروری و بارداری نامطلوب نیز همراه باشد.

علاقمندان بمنظور تهیه این کتاب می توانند به پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی مراجعه نمایند.


١١:٣٥ - چهارشنبه ٢ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٨٥١٨    /    تعداد نمایش : ٢٠٥٥