صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با کتاب مبانی اقتصاد سلامت بیشتر آشنا شوید

کتاب مبانی اقتصاد سلامت (آنچه مدیران سلامت باید از اقتصاد بدانند) ترجمه و تالیف دکتر سیما مرزبان و همکاران در سال 1395 توسط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی انتشار یافت.

این کتاب توسط دکتر مرزبان استادیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و رویا رجایی و کیوان نصرا...زاده کارشناسان ارشد مدیریت بهداشتی و درمانی دانشکده بهداشت ترجمه شده و به تالیف در آمده است.

در مقدمه این کتاب آمده است؛ بخش بهداشت و درمان با خواسته ها و انتظارات فزاینده جوامع روبروست و مردم خواستار ایفای نقش دولتها در برآوردن نیاز اساسی سالم بودن وسالم زیستن خود می باشند، اما پاسخگویی به نیازهای بی شمار در مقابل منابع محدود سلامتی امکان پذیر  نیست. علم اقتصاد سلامت به اولویت گذاری و تشخیص تصمیمات بهینه کمک می کند تا ظرفیت محدود منابع را که به سختی تمام، از مذاکرات و توافقات اقتصادی دولت و مجلس با درنظر گرفتن ذخایر و رقابتهای بین بخشی برای اختصاص سهم بیشتر یا از محل پرداختهای مستقیم مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر به دست می آید؛ بهتر گردآوری، تجمیع، تخصیص و هزینه نماییم.

آموزش و فراگیری و کاربست اقتصاد سلامت در پژوهشهای نظام سلامت و رشد چشمگیر آن در کشور جای امیدورای و خرسندی دارد اما تا زمانی  که مدیران و گروههای تصمیم ساز و تصمیم گیر ارشد، ردپای پژوهشها و طرحهای توجیهی اقتصادی را در فرآیند تصمیم گیریهای کلان و خرد سلامت کشور تثبیت ننمایند و انتخاب موضوعات و نتایج این گونه پژوهشها را به وادی عمل در بخش سلامت کشور پیوند نزنند، تاثیر غایی و مطلوب این تلاشهای آموزشی و پژوهشی ابتر می ماند.

 ویژگی بارز این کتاب که مشتمل بر 5 فصل و 170 صفحه می باشد، آموزشی بودن و امکان فهم آسان مفاهیم اقتصادی برای فراگیرانی است که از رشته های مرتبط درصدد کسب اطلاعات کاربردی اقتصاد سلامت هستند.

مقدمه ای بر اقتصاد، ویژگی های اصلی خدمات مراقبت سلامت و ارتباط آن با توسعه افتصادی، ارزیابی مفاهیم هزینه و اقتصاد، تامین مالی مراقبت سلامت و نقش دولت در سلامت از عناوین فصول این مجلد می باشند.

علاقمندان به تهیه کتاب می توانند به محل انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مراجعه کنند و یا با شماره ۲۲۴۳۷۸۸۳جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.

برای مشاهده صفحات اولیه این کتاب اینجا کلیک کنید.


١٠:٣٤ - شنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٥٨٧٦٢    /    تعداد نمایش : ١١٥١