صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با کتاب " اسپلينت‌های دست و اندام فوقانی طراحي و روش ساخت" آشنا شوید

کتاب "اسپلينت هاي دست و اندام فوقاني طراحي و روش ساخت" باتلاش دكتر مينو كلانتري، طاهره علي خان رباز و دكتر فرشاد اخوتيان به رشته تحریر درآمده و توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1395 منتشر شده است.


کتاب حاضر با رویکردی آموزشی سعی در معرفی "اسپلینت ها" برای تخفیف یا تصحیح صدماتی است که به دست انسان وارد می شود، دارد. انتخاب و ساخت اسپلينت نيازمند درك كامل پاتولوژي بيماري است، اما پيامد يك برنامه موفقيت آميز اين است كه هدف از تجويز اسپلينت تامين شود و بيمار آن را بپذيرد و بپوشد. لذا درمانگر براي رسيدن به اين نتايج بايد منتقدانه و خلاقانه بيانديشد.
دست انسان مهم ترين ابزار مغز براي كشف و تسلط بر دنيا است. مهارت دست ها باعث تسلط بر محيط و استقلال مي شود. با اين كه فعاليت هاي بيشماري را به كمك دست ها انجام مي دهيم، اما تنها وقتي به ارزش آن ها پي مي بريم كه كارايي خود را از دست مي دهند و مثل گذشته عمل نمي كنند. ثبات و كنترل شانه، آرنج و مچ براي وضعيت دهي صحيح دست در فضا ضروري است و هرگونه اختلالي در مسير مغز تا انگشتان ممكن است باعث صدمه به عملكرد دست شود.


اسپلينت ابزاري است كه درمانگران براي تخفيف يا تصحيح صدمات و بازگرداندن عملكرد دركنار ساير مداخلات به كار مي برند. هنر و علم درمانگر در ساخت اسپلينت به وضوح مشهود است. در طراحي و ساخت اسپلينت درمانگر بايد دانش آناتومي و بيومكانيك دست را ادغام كند و اصول مكانيكي در ساخت اسپلينت را به خوبي درك كند. اسپلينتي كه طراحي ضعيفي داشته باشد مي تواند باعث ناراحتي بيمار و اختلال بيشتر در عملكرد دست شود. نقش درمانگر ارزيابي نيازهاي باليني و عملكردي بيمار، انتخاب مناسب ترين اسپلينت، ساخت يا تهيه اسپلينت، ارزيابي تطابق آن و آموزش بيمار يا مراقبان او درمورد هدف از تجويز اسپلينت و نحوه مراقبت و استفاده از آن است. در اين رابطه فصل هاي كتاب حاضر به نحوي ارایه شده است كه خواننده بتواند با اصول مكانيكي، طراحي، ساخت و تطابق اسپلينت ها آشنا شود و نقش خود را به عنوان درمانگر ايفا كند.


کتاب مذکور مشتمل بر 9 فصل است که بخش اول کتاب به تاریخچه و اصول ساخت اختصاص دارد، فصل اول به طبقه بندي اسپلينت ها، فصل دوم اصول مكانيكي، فصل سوم اصول كاربرد outrigger و اجزاي كمك حركتي، فصل چهارم اصول طراحي، فصل پنجم اصول ساخت، فصل ششم اصول تطابق، بخش دوم اسپلينت هاي مفصلي و غيرمفصلي، فصل هفتم اسپلينت هاي بي حركت كننده، فصل هشتم اسپلينت هاي حركت دهنده و فصل نهم اسپلينت هاي محدود كننده حركت، می پردازد.


علاقمندان به تهیه کتاب می توانند به محل انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک-جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کنند و یا با شماره ۲۲۴۳۷۸۸۳ جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.


برای مشاهده صفحات اول کتاب اینجا را کلیک کنید.

 انتهای پیام/


١٢:٤١ - چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٥١٥    /    تعداد نمایش : ١٨٣