صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های کتاب/ با کتاب مایکوباکتریوم توبرکلوزیس آشنا شوید

کتاب مایکوباکتریوم توبرکلوزیس به قلم دکتر مهدی گودرزی و محمد جواد نصیری توسط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در سال 1394 انتشار یافته است.

این کتاب با نگرشی بر پاتوژنز و روشهای نوین تشخیصی و درمانی، توسط محمد جوادنصیری دانشجوی دکتری تخصصی باکتری شناسی و دکتر مهدی گودرزی عضو هیات علمی گروه میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  زیر نظر دکتر حسین گودرزی عضو هیات علمی گروه میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به رشته تحریر درآمده است.

کتاب عنوان شده حاصل تلاشی مجدانه به منظور تدوین و تالیف دانسته ها و تجربیات نگارندگان در راستای بهبود و گسترش علوم در زمینه مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است. متاسفانه در ایران شناسایی و تشخیص باکتری مایکوباکترویوم توبرکلوریس جایگاه خود را نیافته، به شکلی که شناسایی این باکتری در تشخیص روزانه از اهمیت کمتری در مقایسه با سایر باکتریها برخوردار است. اما متاسفانه بیماری سل از سالیان گذشته تاکنون باعث مرگ و میر بسیاری از آدمیان شده است.

سل یا توبرکلوزیس یک بیماری عفونی است که همچنان بعنوان یک تهدید برای بهداشت جهانی مطرح می باشد. طبق آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه 10-8 میلیون نفر مورد جدید آلوده به سل در جهان گزارش می شود که از این تعداد حدود 2 میلیون نفر جان خود را از دست می دهند. براساس آمار این سازمان در سال 2014 میزان شیوع سل در ایران، 23 نفر در هر 100 هزار مورد گزارش شده است. با توجه به شیوع روزافزون بیماری سل ، شناخت دقیق عامل این بیماری، شرایط آزمایشگاهی لازم برای تشخیص آن، انواع روشهای تشخیصی، نحوه درمان و آشنایی با رژیم های مختلف درمانی، نحوه پیشگیری و همچنین چگونگی انجام روشهای صحیح آزمایشگاهی از مهمترین مطالبی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

کتاب حاضر مطابق با آخرین یافته ها و همگام با مراجع معتبر علمی دنیا تالیف شده و  امید است این گام، طلیعه مبارکی برای نگارندگان درجهت تعمیق و توسعه مطالعات در عرصه میکرب شناسی به شمار آید و ضمن زمینه سازی خدمت بیشتر به جامعه، آگاهی بیش از پیش عموم مردم؛ به ویژه دانشجویان با بیماری سل و راههای مقابله با آن را فراهم آورد.

این مجلد مشتمل بر 13 فصل و 130 صفحه است که مباحثی تاریخچه، اساس باکتریولوژی سل، بیماری زایی سل، اپیدمیولوژی سل، اپیدمیولوژی مولکولی سل، ایمنی زیستی آزمایشگاه سل، تجهیزات ایمنی، لباسها و تجهیزات ایمن فردی، برنامه های آمادگی و مقابله با شرایط اضطراری، روشهای متعارف تشخیصی، روشهای تشخیصی جدید، درمان، روشهای روتین آزمایشگاه سل از عناوین فصول این کتاب می باشد.

علاقمندان می توانند برای تهیه این کتاب به محل انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مراجعه کنند یا با شماره ۲۲۴۳۷۸۸۳جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.

برای مشاهده صفحات اول کتاب اینجا کلیک کنید.

 


١٤:٠٥ - شنبه ١٥ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦١٤٨٦    /    تعداد نمایش : ٤٠٦