صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های نشر؛ کتاب واژه نامه سوانح ترافیکی منتشر شد

کتاب واژه نامه سوانح ترافیکی نوشته دکتر حمید سوری استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به تازگی در 1000 نسخه توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به چاپ رسیده است.
در این کتاب که توسط دکتر سوری با همکاری دکتر مشیانه حدادی متخصص پزشکی اجتماعی به تالیف درآمده است، متداول ترین واژه هایی که در مقوله سوانح ترافیکی به طور عام یا نسبتا تخصصی کاربرد دارند، درج شده است.
این مجلد صرفا یک فرهنگ لغت نیست که به معادل سازی کلمات به زبان فارسی توجه کرده باشد، بلکه ترجمه و معادل انگلیسی لغات عمدتا بر اساس واژه های مصطلح در متون تخصصی داخلی، نظرخواهی از متخصصان امر و مراجع علمی نوشته شده است. همچنین با توجه به این که سوانح ترافیکی یک مساله چندجانبه و میان رشته‌ای است و دارای ابعاد و منظرهای مختلف می باشد، مخاطبان این کتاب نیز متخصصان یک رشته خاص نیستند.
در تبیین و برآورد بار ناشی از سوانح ترافیکی داشتن تعریف دقیقی از واژه های مرتبط به خصوص در مورد حادثه ترافیکی، مجروح یا مصدوم ترافیکی و متوفی ناشی از سانحه ترافیکی اهمیت ویژه ای دارد. این تعاریف برای اندازه گیری رخدادهای مربوط ضروری است و در صورت عدم وجود این اندازه های صحیح، اطلاعات برای سیاستگذاران و تصمیم گیرندگان نه تنها کمک کننده نیست بلکه گمراه کننده نیز خواهد بود و باعث می شود مقایسه رخدادها بین زمان ها، مقایسه رخدادها در جوامع مختلف و یا برآورد اثربخشی مداخله های مناسب با خطا همراه باشد.
سازمان جهانی بهداشت به دلیل وجود ابهام در گزارش موارد مرگ ناشی از سوانح ترافیکی بسیاری از کشورها را ناقص و دارای کم شماری قلمداد کرده و با به کار گیری روش ها و مدل های مرتبط، سعی می کند آنها را تصحیح کند. وجود خطا در تعیین اندازه های رخداد مرگ، یا مصدومیت ناشی از سوانح ترافیکی و سایر اندازه های مرتبط با سلامت و بیماری عمدتا تابع تعریف بیماری یا مرگ، طبقه بندی آن‌ها، کامل بودن داده ها و کم شماری یا کم برآوردن، چند بارشماری و گاه در نظر گرفتن شدت و وخامت رخدادها است.
در واقع تعریف دقیق یک سانحه ترافیکی بستگی به مفهوم و مفاد آن دارد و این تعریف و طبقه بندی بسیار دشوار و محل چالش است و تفاوت هایی در تعریف دقیق این موارد در حوزه سلامت یا حوزه راه یا پلیس وجود دارد.
مناسب ترین منبع برای تعریف و طبقه بندی سانحه ترافیکی، کدگذاری بین المللی بیماری ها نسخه 10 (ICD10) معرفی شده است.
در کل باید نتیجه گیری کرد که اگر حادثه به دلیل تأثیر مستقیم بلاهای طبیعی باشد، نیت، قصد و عمدی در رخداد آن وجود داشته باشد و در مکان های خصوصی یا راه هایی که امکان دسترسی عموم به آن وجود نداشته باشد حادثه ترافیکی محسوب نمی شود.
گفتنی است کتاب عنوان شده شامل 315 صفحه و 16 فصل است که موارد حوادث حمل و نقل زمینی و فوت ناشی از حادثه ترافیکی، مصدومیت شدید ناشی از سانحه ترافیکی برخی از این فصول هستند.
علاقمندان به تهیه کتاب می توانند به محل انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مراجعه کنند و یا با شماره ۲۲۴۳۷۸۸۳ جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.
برای مشاهده صفحات اولیه این کتاب اینجا کلیک کنید.

 


١٤:٠٣ - يکشنبه ١٠ تير ١٣٩٧    /    عدد : ٦٣٩٩٥    /    تعداد نمایش : ٥٢٨