صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با کتاب "اصول و مبانی کاربردی درساخت پروتز کامل" آشنا شوید

کتاب "اصول و مبانی کاربردی درساخت پروتز کامل" با تلاش دکتر ساسان همایون و دکتر رحاب قویزی (اعضای هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی) در سال 1396 منتشر شده است.
کتاب حاضر جهت تکمیل آموزش عملی دانشجویان پری کلینیک تالیف شده تا به گونه ای درک بهتری از روش های عملی متداول دراختیار آنها قرار گیرد و درضمن نکات کلینیکی و مواد دندانی مربوط به ساخت پروتز کامل نیز یادآوری شده است.
درمان بی درمانی کامل که یکی از درمان های بسیار مشکل برمبنای رعایت اصول علمی می باشد، پاره ای اوقات با ساده اندیشی با آن برخورد می شود و حفظ انساج باقیمانده به دست فراموشی سپرده می شود. حاصل این ساده اندیشی گذاشتن یک وسیله مکانیکی بدون رعایت اصول بیولوژیکی و فیزیولوژیکی دردهان می باشد. هیچ پروتز کامل ثابت یا متحرک متکی بر ایمپلنت به نتیجه نخواهد رسید، مگر با برنامه ریزی دقیق تر حتی بیشتر از پروتزهای کامل عادی متکی بر بافت. درمان های برگشت ناپذیر ایمپلنتی توجه درمانگر را بایستی درساخت یک پروتز کامل عادی به عنوان یک راهنما و پیش نیاز درمان بیشتر جلب نماید.
تجربه نشانگر این است که دانشجویان موفق در کلینیک در درمان افراد بی دندان، دانشجویانی هستند که درپری کلینیک از مرتبه بهتری برخوردار بوده اند. کتاب پیش رو فرصت مناسبی را برای دانشجویان فراهم می سازد که براحتی قدم به قدم فراگیر نیازهای آموزشی خود باشند. ازنکات بارز این اثر، تهیه تصاویر بوسیله مولفین می باشد که جنبه مرجع داشته و برمبنای نیازهای آموزشی دانشجویان فراهم گردیده است. همچنین ارایه مطالب علمی به زبان ساده نیز ازدیگر محسنات این کتاب ارزشمند می باشد.
کتاب مذکور در 9 فصل و 157 صفحه تنظیم شده است. فصل اول به بحث آناتومی کاربردی در پروتز کامل متحرک؛ فصل دوم و سوم قالب گیری اولیه و نهایی؛ فصل چهارم درخصوص ثبت روابط فکین؛ فصل پنجم درمورد انتقال روابط ثبت شده به آرتیکولاتور؛ فصل ششم انتخاب چیدن دندان ها؛ فصل هفتم درخصوص فرم دادن سطوح صیقلی؛ فصل هشتم درمورد مراحل پخت، جداسازی از کست، پرداخت و پالیش پروتز کامل متحرک و درنهایت فصل نهم به مبانی کاربردی مواد دندانی در پروتز کامل، اختصاص دارد.
علاقمندان به تهیه کتاب می توانند به محل انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک، جنب بیمارستان طالقانی، قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کنند و یا با شماره ۲۲۴۳۷۸۸۳ جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.


 


١٤:١١ - دوشنبه ٥ آذر ١٣٩٧    /    عدد : ٧٠٧٠٠    /    تعداد نمایش : ٣١٧