صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله دکتر ساسان پور بر سکوی بالاترین های Nanoscale HOT Article Collection ایستاد

مقاله دکتر ساسان پور به‌عنوان یکی از مقالات 2018 HOT Article Collection انتخاب شد.


به گزارش روابط عمومی  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مقاله دکتر پژمان ساسانپور عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی و فیزیک پزشکی (نویسنده مسئول) با عنوان"Nanoparticles affect bacterial colonies’ optical diffraction patterns" به‌عنوان یکی از مقالات مجموعهNanoscale HOT Article Collection 2018  در مجله Nanoscale (IF 7.2) انتخاب‌شده است.


این مقاله که با همکاری محققین دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر انجام‌شده با استفاده از یک روش اپتیکی نوین مبتنی بر طرح پراش لیزر و اثرات تفرقی نور که در آزمایشگاه بیوفوتونیک گروه مهندسی و فیزیک پزشکی پیاده‌سازی شده، تأثیر نانو ذرات مغناطیسی بر ساختار کلونی باکتری‌ها مطالعه شده است.


استفاده از روش تمام نوری (all optical) ارائه‌شده، به‌صورت غیر مخرب قادر به تمایز بین کلونی گونه‌های مختلف باکتری بوده و همچنین امکان بررسی تغییرات ساختاری در گونه‌های مختلف باکتری تحت استرس‌های فیزیکی-شیمیایی را فراهم می‌سازد. نتایج بیان‌شده در این مطالعه نشان می‌دهد که روش ارائه‌شده، قابلیت استفاده در مطالعاتی که به بررسی برهمکنش‌های مداخله کننده (مانند دارو یا محرکهای محیطی) در فرآیند رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ها  می‌پردازند را به‌صورت کاملاً غیر تداخلی و به‌صورت زمان –واقعی (real time) دارد.


پیش‌ازاین، فعالیت دیگری از این آزمایشگاه، با استفاده از روش اپتیکی مبتنی بر تغییر خواص پلاریزاسیون نور در تشخیص و تمایز گونه‌های مختلف باکتری در مجله Scientific Reports با عنوان Detection and discrimination of bacterial colonies with Mueller matrix imaging به چاپ رسیده است.


علاقه‌مندان می‌توانند جهت دسترسی به مقالات از لینک‌های زیر اقدام نمایند.


Nanoscale:


https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2019/nr/c8nr09332f/unauth#!divAbstract
 

Scientific Reports:


https://www.nature.com/articles/s41598-018-29059-5

 

انتهای پیام/


١١:٢٣ - يکشنبه ٧ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٧٣٥٧٠    /    تعداد نمایش : ١١٩١