صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های نشر/دانشنامه سلامت معنوی اسلامی انتشار یافت

کتاب دانشنامه سلامت معنوی اسلامی تألیف استاد دکتر فریدون عزیزی اخیراً توسط  پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتشاریافته است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر عزیزی در پیشگفتار کتاب مذکور پزشکی را حرفه‌ای برای حفظ، تأمین و ارتقاي سلامت انسان‌ها عنوان کرده است که این مهم میسر نمی‌شود مگر این‌که پزشک همه ابعاد وجودی انسان را بشناسد و در جهت حفظ، تأمین و ارتقاي چهار بعد سلامت یعنی سلامت جسمی، سلامت روانی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی انسان‌ها کوشا باشد.

 

نگارنده در این پیشگفتار با اشاره به رشد سریع و فراوان علوم ازجمله علوم پزشکی پس از رنسانس در کشورهای اروپایی خاطرنشان می‌کند که علیرغم این پیشرفت فراوان و عمیق، غفلت از ابعاد وجودی انسان موجب جدایی پزشکی از معنویت و تنزلشان طبابت در حد دامپزشکی شده بود.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مجلد با استناد به نظریات آیت‌الله جوادی آملی در خصوص اثبات وجود روح، اثبات تجرد و غیرمادی بودن روح و ملکوتی بودن آن، اصالت سلامت معنوی را یادآور می‌شود.

 

این چهره ماندگار علوم پزشکی کشور در ادامه با اشاره به‌ضرورت تغییرات محتوایی دوره‌های آموزشی در راستای ایجاد بستر لازم برای ارائه مراقبت‌ها و مشاوره‌های معنوی از گفتگوها و همایش‌های سالیانه ای که طی سالیان اخیر درزمینهٔ سلامت معنوی در منابع علمی، دانشگاه‌ها و فرهنگستان علوم پزشکی برگزارشده است ابراز خرسندی می‌کند و برلزوم انجام پژوهش‌های بیشتر در این حوزه و ورود این  بعد مهم سلامت در ارائه خدمات سلامت کشور تأکید می‌کند.

 

این کتاب مشتمل بر سه بخش و یازده فصل است و مبانی سلامت معنوی از دیدگاه اسلام و قبول آن به‌عنوان رکن اصلی سلامت بشر، رویکردها و روش‌های سنجش آن، سطوح سه‌گانه پیشگیری از بیماری‌های روانی، مطالب مربوط به آموزش پزشکی و مراقبت‌های معنوی  عناوین برخی از فصول این کتاب ارزشمند است.

 

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نشانی تهران-  بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی-  جنب بیمارستان آیت‌الله طالقانی پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم مراجعه کنند.

انتهای پیام/ 


١٢:٤٨ - چهارشنبه ١٧ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٧٤٠٣٢    /    تعداد نمایش : ٣٢٥