صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با کتاب تظاهرات ریوی در بیماران مبتلا به نقایص ایمنی اولیه آشنا شوید

کتاب تظاهرات ریوی در بیماران مبتلا به نقایص ایمنی اولیه تألیف دکتر سید علیرضا مهدویانی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر نیما رضایی توسط انتشارات بین‌المللی  Springer به چاپ رسید.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از بیمارستان مسیح دانشوری، کتابPulmonary Manifestations of Primary Immunodeficiency Diseases  (تظاهرات ریوی در بیماران مبتلا به نقایص ایمنی اولیه) که توسط دکتر سید علیرضا مهدویانی فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر نیما رضایی به تالیف درآمده، توسط  انتشارات بین المللی  Springer  انتشار یافته است.
 

به گفته دکتر مهدویانی بیماری های نقص ایمنی اولیه گروهی از بیماری های مادرزادی هستند که به دلیل اختلال در سیستم ایمنی بدن انسان بروز کرده و استعداد ابتلا به عفونت های مکرر، بیماری های خود ایمنی و بدخیمی ها  را در فرد افزایش می دهند.
 

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی با اشاره به شیوع 1 در 10 هزار نفری این بیماریها در کشور های اروپایی و امریکایی، اظهار داشت: بروز عفونت‌های مکرر از تظاهرات مهم بیماران مبتلا به نقص ایمنی است که عمدتاً در دستگاه تنفس و گوارش بروز می‌کند و عدم‌تشخیص به‌موقع و عدم درمان بیماری منجر به بروز عوارض برگشت‌ناپذیر و عفونت‌های تهدیدکننده زندگی در مبتلایان می‌شود.
 

وی تشخیص به‌موقع و درمان مناسب را باعث جلوگیری از بروز عفونت‌های مکرر، کاهش میزان بستری شدن بیماران در بیمارستان و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان عنوان کرد و افزود: مطالعات مختلف نشان داده است که 90-70 درصد مبتلایان تشخیص داده نمی شوند و این امر به علت پایین بودن سطح آگاهی جامعه پزشکی نسبت به این بیماری ها است.
 

دکتر مهدویانی افزایش سطح آگاهی جامعه پزشکی و فراهم بودن امکانات تشخیصی را باعث شناسایی بیماران و در نتیجه کاهش میزان اشغال تخت های بیمارستانی، کاهش میزان غیبت از کار والدین بیماران و کاهش مرگ و میر مبتلایان دانست.
 

وی با اشاره به شیوع بالای نقائص ایمنی اولیه در کشورهای آسیایی و ایران به دلیل ازدواج های فامیلی و لزوم تشخیص به موقع این بیماران، سیستم تنفسی را شایعترین محل درگیری و تظاهرات این گروه از بیماری ها برشمرد و خاطرنشان کرد: در این کتاب  آخرین یافته ها و پیشرفت‌های علمی درزمینهٔ مشکلات ریوی بیماران مبتلا به نقایص ایمنی اولیه، نحوه برخورد و درمان این تظاهرات موردبحث قرارگرفته است.
 

به گفته مؤلف این کتاب که دارای 10 فصل است و با همکاری دانشمندانی از کشورهای اروپایی، آمریکایی نگاشته شده است، به‌عنوان یک منبع کامل، مستدل و عملی درزمینهٔ تظاهرات ریوی بیماران مبتلا به نقایص ایمنی می‌تواند مورداستفاده گروه پزشکان و پرستاران قرار گیرد.

انتهای پیام/ 


١٢:٥٢ - سه شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٧٥٠٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٩٢