صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با کتاب اپیدمیولوژی و استراتژی‌های پیشگیری از سرطان روده بزرگ در ایران و جهان آشنا شوید

کتاب اپیدمیولوژی و استراتژی‌های پیشگیری از سرطان روده بزرگ در ایران و جهان تألیف دکتر سید رضا فاطمی و همکاران توسط انتشارات نگارش شرق انتشار یافت.

این کتاب توسط دکتر سید رضا فاطمی فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکارانش و با همکاری مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تألیف درآمده است.

در مقدمه این کتاب مؤلف آورده است: سرطان همواره تداعی‌کننده مرگ و نابودی بوده و علت این تداعی شوم؛ فرصت‌طلب بودن، تمایل به گسترش و عدم توانایی بشر برای به دام انداختن آن در مراحل اولیه است. متأسفانه اکثر سرطان‌ها در مراحل اولیه توسط خود فرد قابل‌پیشگیری و پیش‌بینی نیستند و هنگامی فرد متوجه وجود بیماری می‌شود که به علت وسعت درگیری و دست‌اندازی گسترده، روند درمان غیرموثر شده و موجب کوتاهی عمر می‌شود.

پیشگیری یکی از رسالت‌های بخش سلامت و بهداشت در تمام دنیاست و پیشگیری از سرطان‌ها از حدود 40-30 سال قبل به‌طورجدی در حال اجرا است. از بین سرطان‌ها، سرطان روده بزرگ به‌واسطه ماهیت و پیشرفت کند بیماری در مراحل اولیه این فرصت را به تیم سلامت و بیمار می‌دهد که با مداخلات پیشگیری‌کننده مانع از ایجاد این سرطان شده و یا موجب کشف بیماری در مراحل اولیه شود.

از حدود 30 سال پیش رقابت گسترده‌ای در سراسر جهان در امر پیشگیری از سرطان و سازمان‌دهی آن آغازشده است. پیشگامان سیستم‌های پیشگیری از سرطان روده در جهان، آمریکا و بعد از آن ژاپن بوده اند که با اجرای 30 ساله برنامه پیشگیری کاهش چشمگیری در موارد ابتلا و مرگ در اثر سرطان کولون در این کشورها دیده شد. متاسفانه هنوز هم بسیاری از کشورهای خاورمیانه و آسیایی فاقد طرح جامع پیشگیری از سرطان روده بزرگ می باشند.

مولف خاطرنشان کرده است که برنامه پیشگیری از سرطان روده بزرگ در ایران از سال 1387 بصورت آزمایشی آغاز شد که در افراد با ریسک بالا انجام پذیرفت و تا سال 1390 بیش از نیمی از استانها این برنامه را آغاز کردند.

کتاب مذکور مشتمل بر 168 صفحه و 5 فصل است که از عناوین فصول این کتاب می توان به آشنایی با سرطان کولورکتال، پاتولوژی سرطان کولورکتال، اپیدمیولوژی مناطق مختلف جهان، روش‌های غربالگری سرطان روده بزرگ، استراتژی‌های غربالگری سرطان کولورکتال، استراتژی و اپیدمیولوژی سرطان کلورکتال در ایران اشاره کرد.

در این مجموعه سعی شده است ضمن آشنایی خوانندگان با سرطان روده بزرگ و روش‌های پیشگیری و برنامه‌های جهانی، اپیدمیولوژی این سرطان در ایران و جهان و برنامه‌های پیشگیری از سرطان روده در ایران نیز موردبررسی قرار گیرد. در بخش دیگری از کتاب مذکور نیز استراتژی‌های مختلف پیشگیری از سرطان روده بزرگ در کشورهای اروپایی، آسیایی، آمریکایی و آفریقایی ارائه‌شده است.

 

 


١٢:٥٥ - شنبه ١٧ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٦٠٦٧    /    تعداد نمایش : ٣٢٩