صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با کتاب تربیت جنسی کودکان بيشتر آشنا شويد

کتاب تربیت جنسی کودکان تالیف دکتر هدیه ریاضی و همکاران توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، کتاب تربیت جنسی کودکان توسط  دکتر هدیه ریاضی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری ژنو مارتین و آرمین فیروزی به تالیف رسیده است.

در این کتاب آمده است؛ سنین کودکی یکی از مهمترین مراحل زندگی افراد است. کودک در این دوره به اکتشاف و کاوش تمایلات، خصوصیات تکاملی و جنسی خود، چه به تنهایی و چه از طریق تعامل با دیگران می پردازد. بنابراین نیازمند تربیت جنسی مناسب است.

 

تربیت جنسی فرآیندی است که از طریق آن افراد اطلاعات و دانش لازم در مورد مسائل جنسی و هویت جنسی را کسب کرده و نگرش ها، عقاید و ارزش های خود را تشکیل می دهند. بنابراین برای نیل به رشد جنسی سالم همانند دیگر حیطه های رشد، لزوم تربیت و آموزش جنسی مشخص می شود.

 

کودکان قشر قابل توجهی از جمعیت آسیب پذیر جامعه را تشکیل می دهند. مطالعات نشان می دهد 30درصد از کودکان تا قبل از رسیدن به سن 6 سالگی مورد سوءاستفاده جنسی قرار می گیرند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی 50 درصد از کودکان که در طول زندگی خود یکی از انواع سوءاستفاده جنسی را تجربه می کنند، سکوت کرده و با این تروما زندگی می کنند.

 

در ایران مطالعات کمی در این زمینه وجود دارد و در بررسی که توسط دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی انجام شده، میزان کودک آزاری جنسی را 8 تا 15 درصد گزارش کرده اند. عدم تربیت جنسی کودکان می تواند آنها را در برابر سوء استفاده و اذیت و آزار جنسی آسیب پذیر سازد.

 

اذیت و آزار جنسی تاثیربسیار منفی بر کودکان داشته و باعث ایجاد رفتار جنسی نامناسب با سن و مشکلات رفتاری در کودک قربانی می شود. این امر نهایتا می تواند تاثیرات مخربی بر سلامت خانواده وجامعه داشته باشد. والدین و مربیان اولین افراد کلیدی هستند که وظیفه خطیر و دشوار تربیت جنسی کودک در سالهای نخستین زندگی را برعهده دارند.

 

عدم آشنایی والدین و مربیان با فرآیند تکامل جنسی و نحوه پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان از عوامل مهم در بروز مشکلات است. درصورت عدم برخورداری کودک از تربیت جنسی صحیح، امکان رخداد تبعات جبران ناپذیری در زندگی فردی و زناشویی وی وجود دارد. لذا توانمندسازی والدین و مربیان از اهمیت خاصی برخوردار است. در این راستا ارائه منابع مناسب با محتوا و پروتکل مشخص از اولویت های تربیت جنسی کودکان به شمار می رود.

 

متاسفانه بیشترکتب و متون موجود، در حیطه بلوغ و آموزش جنسی بزرگسالان است و منابع کاربردی در حیطه تربیت جنسی کودکان که بتواند پاسخگوی نیازهای والدین و مربیان باشد بسیار اندک است.

 

کتاب حاضر بر مبنای نیاز والدین به رشته تحریر در آمده است. پزشکان، مشاوران، کارشناسان مراکز بهداشتی درمانی، ماماها و دانشجویان می توانند از مطالب این کتاب برای آموزش به والدین و جوابگویی به ابهامات آنان در حوزه تربیت جنسی کودکان استفاده کنند. امید است که مطالعه این کتاب بتواند تا حد قابل توجهی راهگشای مشکلات موجود در زمینه تربیت جنسی کودکان باشد.

 

این مجموعه مشتمل بر10 فصل و 140 صفحه است که از جمله عناوین فصول مذکور می توان به اصول تربیت جنسی، هویت و نقش جنسیتی، مراحل رشد طبیعی جنسی در کودکان، ارائه یک مدل ارزیابی والدین و مداخله نهایی، آشنایی والدین و مربیان با شیوه های صحیح تربیت جنسی فرزندان،  سؤالات جنسی کودکان، توصیه های کاربردی، سوءاستفاده جنسی از کودکان (آزار جنسی)، خودارضایی و تربیت جنسی از دیدگاه اسلام اشاره کرد.

 

علاقمندان برای تهیه کتاب می توانند به انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کرده یا با شماره تلفن  ۲۲۴۳۷۸۸۳ برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.

 

  برای مشاهده صفحات اول کتاب اینجا را کلیک کنید.

 

انتهای پیام/


١٤:٠٢ - چهارشنبه ٨ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٥٧٤    /    تعداد نمایش : ٤٤٤