صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

چاپ مقاله اعضای هیات علمی دانشگاه در مجله پژوهش در دین و سلامت

مقاله اعضای هیات علمی گروه رادیوتراپی مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی امام حسین(ع) در مجله پژوهش در دین و سلامت دانشگاه به چاپ رسید.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  به نقل از بیمارستان امام حسین(ع)، مقاله دکتر مرتضی طباطبایی فر و دکتر شقایق کامیان اعضای هیات علمی دپارتمان رادیوتراپی بیمارستان امام حسین(ع) با عنوان "بررسی تاثیر شنیدن آوای قرآن در کاهش تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان مراجعه کننده به بیمارستان امام حسین (ع)" در مجله مذکور منتشر شد.

 

تهوع و استفراغ از مهمترین عوارض آزار دهنده شیمی درمانی در سرطان محسوب می شود که همواره روشهای مختلفی برای پیشگیری، کاهش و یا درمان آن نظیر روان درمانی یا موسیقی درمانی و... به کار برده می شود. در این مطالعه  محققان به بررسی تاثیر صوت قرآن بر کاهش درجه و بروز این عوارض (تهوع و استفراغ) در مبتلایان به سرطان مراجعه کننده به بیمارستان امام حسین(ع) پرداختند.

 

این مطالعه بر روی تعدادی از بیماران مبتلا به سرطان که در بخش رادیوتراپی انکولوژی بیمارستان امام حسین(ع) به صورت سرپایی شیمی درمانی شدند، انجام پذیرفت. 


بیماران در این مطالعه دو دوره متناوب شیمی درمانی ، درمانهای رایج  ضد تهوع و استفراغ را با شنیدن صوت قرآن و بدون شنیدن آن دریافت کردند. سپس به تکمیل پرسشنامه ای درباره بروز و شدت عوارض مذکور طبق نظام درجه بندی استاندارد بین المللی پرداختند و  هر بیمار با  وضعیت قبل و بعد از این نوع درمان مقایسه شد.

 

نتایج این مطالعه نشان داد که شنیدن صوت قرآن حتی به مدت کوتاه مدت می تواند به طور چشمگیر موجب کاهش تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی شود. با توجه به تاثیری که شنیدن صوت قرآن در مطالعات دیگر از جمله القای بیهوشی داشته، شاید بتوان از این روش در کنترل عوارض آزار دهنده درمان سرطان نیز استفاده کرد.

 

این مقاله در دوره سوم و شماره سوم مجله پژوهش در دین و سلامت دانشگاه پاییز 1398  به سه زبان فارسی ، انگلیسی و عربی از صفحه 45 الی 58 منتشر شده است.

 

انتهای پیام/

 


١٠:٤٠ - يکشنبه ١٢ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٧١١    /    تعداد نمایش : ٣٦٩