صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب آشنایی با مبانی فیزیک هسته ای منتشر شد

کتاب آشنایی با مبانی فیزیک هسته ای تالیف و ترجمه  دکتر هادی صبری و همکاران توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این کتاب به عنوان یک مرجع کامل حاوی نکات و مطالب ارزشمند می تواند مورد استفاده دانشجویان علاقمند به یادگیری مبانی فیزیک هسته ای، متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی و تصویر برداری پزشکی و دیگر دانشجویان قرار گیرد.

 

کتاب حاضر توسط  دکتر هادی صبری دانشيار گروه فيزیک هسته ای دانشگاه تبریز، دکتر پردیس غفاریان دانشيار دانشگاه علوم پزشکی شهيد بهشتی و فيزیسيست بالينی بخش پت سی تی و سيکلوترون بيمارستان مسيح دانشوری، رضا ملک زاده كارشناسی ارشد فيزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ماهک اصولی علمداری كارشناسی ارشد فيزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و الهه یزدانی كارشناسی ارشد فيزیک هسته ای دانشگاه تبریز تالیف و ترجمه شده است.

 

در مقدمه کتاب آمده است؛ کتب ارزشمند بسیاری در زمینه فیزیک هسته ای منتشر شده است که از جنبه های مختلفی موضوع فیزیک هسته ای را مورد مطالعه قرار داده اند اما با توجه به حجم زیاد و عدم فرصت کافی؛ داوطلبان آزمون های تحصیلات تکمیلی وزارت بهداشت مجبور به مطالعه گزینشی برخی از مطالب مورد نیازاین کتب مرجع بودند.

 

با توجه به رشد متقاضیان ادامه تحصیل دررشته های فیزیک پزشکی و تصویر برداری پزشکی که بسیاری از آنها دانش آموخته رشته های مختلفی مانند فیزیک، رادیولوژی، تکنولوژی پزشکی هسته ای، رادیوتراپی، مهندسی پزشکی، مهندسی هسته ای گرایش پرتو پزشکی هستند، مولفان درصدد تهیه کتابی برآمدند که باعث افزایش یادگیری مخاطبان شود.

 

نگارنده، این مجموعه را یک کتاب خود آموزی ذکر کرده که با هدف آموزش و دانش افزایی تکمیلی ضمن توضیح درس به ارایه نکات و راه حل های کنکور، حل مسایل و ارایه تمرین ها و نمونه سؤالات پرداخته است و اطلاعات آموزشی لازم را در چارچوب کتب مرجع و برنامه درسی در اختیار فراگیران قرار می دهد.

 

این مجلد دارای 360 صفحه و مشتمل بر 8 فصل است که با تبیین مفاهیم اولیه فیزیک هسته ای و تفاوت های آن با فیزیک اتمی آغاز می شود و خواننده را  وارد دنیای علم هسته ای می کند. در فصل بعدی اصول مکانیک کوانتمی که در فهم فیزیک هسته ای موثرهستند بیان شده است. در فصل سوم، چهارم و پنجم کتاب نیزخواص استاتیک هسته ها که زیربنای اصلی ساختار هسته را تشکیل می دهند بررسی می شود.

 

فصول بعدی نیز به بحث خواص دینامیکی یا خواص وابسته به زمان هسته ها مانند واپاشی پرتوزا و واکنش های هسته ای اختصاص دارد. مباحث مربوط به واپاشی پرتوزا و  واکنش های هسته ای به صورت گسترشی از مفاهیم ساختار هسته ای ارایه می شوند تا یکپارچگی مطالب کتاب رعایت شود.

 

در فصول نهم و دهم نیز به ترتیب نمونه سوالات کنکور کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی و کارشناسی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی سال های گذشته درج  شده است.

 

از ویژگیهای مهم این کتاب  می توان به وجود یک ساختار منسجم و منظم در طول همه فصلها،  گرد آوری بیش از 600 سؤال تستی طبقه بندی شده به همراه پاسخنامه تشریحی فیزیک پزشکی و تصویر برداری پزشکی ، ترسیم و وجود بیش از 80 جدول و شکل در طول فصول مختلف،  ارایه بیش از 180 نکته، مثال، تمرین و کادرهای جمع بندی در فصل های مختلف کتاب اشاره کرد که به عنوان یک منبع و مرجع کامل می تواند مورد استفاده متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی و تصویر برداری پزشکی قرار گیرد.

 

علاقمندان برای تهیه کتاب می توانند به انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کرده یا با شماره تلفن  ۲۲۴۳۷۸۸۳ برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.

 

برای دیدن صفحات اول این کتاب اینجا  کلیک کنید.

انتهای پیام/

کد خبرنگار: 7700 س.ع


١٢:٥٢ - سه شنبه ١٧ دی ١٣٩٨    /    عدد : ٨٧٣٤٠    /    تعداد نمایش : ٣٧٤