صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب کاربردهای نوين نانوفناوری در پزشکی انتشار یافت

کتاب کاربردهای نوين نانوفناوری در پزشکی تالیف دکتر میرشهرام صفری و همکاران توسط  انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به چاپ رسید.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کتاب کاربردهای نوين نانوفناوری در پزشکی توسط  دکتر میرشهرام صفری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، علی دهاقین کارشناس ارشد مهندسی پزشکی، تارا افشارفرد کارشناس ارشد نانوتکنولوژی پزشکی، فاطمه عسکری مهندس پزشکی و ياشار فرهنگ مرنی دانشجوی دکتری عمومی پزشکی تالیف شده است.

 

در مقدمه کتاب آمده است؛ نانوفناوري شامل تحقيق و توسعه فناوري در سطح اتم و مولكول ها در اندازه هاي تقريبي 1 تا 100  نانومتر برای دستيابي به درك اساسي از پديده ها و مواد در سطح نانو و همچنين ساخت و استفاده از ساختارها، وسايل و سيستم هايي كه داراي ويژگي و عملكرد جديد به د ليل داشتن اندازه كوچك است.

 

به گفته مولف، علم و فناوري نانو امروزه تقريباً در تمامي حوزه هاي علم، فناوري و صنعت مانند شيمي، مواد، زيست شناسي، الكترونيك، كشاورزي و صنايع غذ ايي، انرژي، آب، ساختمان، اتومبيل و...  كاربرد وسيع يافته است. ازجمله مهم ترين و رو به رشدترين حوزه هاي كاربرد نانو، حوزه پزشكي و سلامت است و پيش بيني مي شود اين حوزه در آينده بيشترين سهم را از بازار محصولات نانو به خود اختصاص دهد.

 

در سال هاي اخير طب مدرن تبديل به يكي از شاخه هاي اصلي پژوهش هاي نانوفناوري شده و در آينده علم پزشكي مي تواند تا حد زيادي از اين فناوري بهره مند شود. نانوفناوري منشأ مواد جديدي است كه فرصت هاي زيادي را براي تحولات جديد در شاخه هاي مختلف علوم پزشكي عرضه مي كند و در حال حاضر اين فناوري متمركز بر روش هاي نوين و درحال توسعه پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري هاي مختلف است.

 

نانوفناوري پزشكي به موضوعاتي نظير سيستم هاي نوين دارو رساني ، داروهاي هوشمند، روش هاي تشخيص بيماري ها، معرفي محصولات و تجهيزات جديد پزشكي نظير نانوروبات ها و بافت مصنوعي مي پردازد كه هدف آن بهبود كيفيت زندگي است. اين شاخه جديد پزشكي روش هاي قديمي را دگرگون خواهد كرد و يك افق جديد از قابليت هاي تشخيصي و درماني براي صنايع دارويي و تجهيزاتي فراهم خواهد ساخت و پيشرفت هاي شگفت انگيز بيولوژي سلولي و مولكولي را تسريع مي كند.

 

در اين كتاب سعي شده تا تصويري واضح از كاربردهاي نانوفناوري در پزشكي براي خوانندگان ترسيم شود. در ابتدا تعاريف اوليه يادآوري مي شود و در ادامه كاربردهاي نانوفناوري درفصل هاي مجزا با تمركز بيشتر بر موارد پركاربردتر ارائه شده است .

 

این کتاب دارای 330 صفحه و 9 فصل است  که از عناوین فصول مذکور می توان به مروريبرنانومواد، نانوفناوري در پزشكي، نانوفناوري درتصويربرداري پزشكي، نانوفناوري در دارورساني، كاربردهاي نانوفناوري درطب نظامي، كاربردهاي نانوفناوري از ميدان جنگ تا بيمارستان، نانوفناوري درتحيقات آزمايشگاهي بر روي حيوانات، كاربردهاي نانوفناوري در دندانپزشكي اشاره کرد.

 

علاقمندان برای تهیه کتاب می توانند به انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کرده یا با شماره تلفن  ۲۲۴۳۷۸۸۳ برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.

 

برای دیدن صفحات اولیه این کتاب اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١١:٥٦ - يکشنبه ٢٩ دی ١٣٩٨    /    عدد : ٨٧٧٧٦    /    تعداد نمایش : ٤٢٣