صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

"مقدمه ای بر سیستم ایمنی انسان و انواع واکسن ها" منتشر شد

کتاب "مقدمه ای بر سیستم ایمنی انسان و انواع واکسن ها" تالیف دکتر مژگان بنده پور  توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به چاپ رسید.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  (sbmu)به نقل از مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی، این کتاب توسط دکتر مژگان بنده پور دکترای ژنتیک مولکولی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و با همکاری زهره جعفری و سحر صادقی دانشجویان دکترای زیست فناوری پزشکی دانشگاه به نگارش درآمده است.

 مولف در این مجموعه خاطرنشان کرده است: واکسیناسیون یکی از علوم بین رشته ای است و طراحی یک واکسن مناسب نیاز به تخصص های مختلف و همکاری بی دریغ این متخصصان دارد.
 

طراحی واکسن مناسب نیاز به تخصص های مختلفی نظیر ژنتیک، بیوتکنولوژی، ایمونولوژی، میکروب شناسی، ویروس شناسی و اشراف کامل به مکانیسم بیماریزایی و اپیدمیولوژی هر بیماری دارد و همچنین راه مصرف واکسن، نوع ادجوانت، جمعیت هدف، برآورد هزینه تولید آن بر حسب الویت مصرف هر واکسن در منطقه تعیین کننده است.
 

بنابراین برای شروع تحقیق در اینحوزه باید از عوامل و سلول های موثر سیستم ایمنی گروه هدف شروع  کرد البته نکته جالب این است که  سیستم ایمنی در موجودات مختلف از تفاوت هایی برخوردار است.
 

در این کتاب سیستم ایمنی انسان  به طور جامع اما مختصر مورد بررسی قرار گرفته و در ادامه به نکات کلیدی طراحی واکسن پرداخته شده است. در جلد دوم این کتاب نیز به طور مفصل و تخصصی تر در مورد  واکسن و ادجوانت  بحث و بررسی صورت گرفته است.
 

این مجموعه دارای 144 صفحه و مشتمل بر هفت فصل است که با حمایت مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1399 به چاپ رسیده است که حاصل تجربیات ارایه شده دکتر مژگان بنده پور عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در کلاس های دوره دکترا در قالب واحد درسی کاربرد بیوتکنولوژی در طراحی و ساخت واکسن  است که در جلد اول آن مقدمات و انواع واکسنها شرح داده شده و در شماره های بعدی آن واکسن ها بطور اختصاصی و  با مشاوره  متخصصان عفونی و اساتید علوم پایه مورد بحث قرار می گیرند.
مطالعه این کتاب به دانشجویان و محققان این حوزه توصیه می شود.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه کتاب می توانند با انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به شماره تلفن  ۲۲۴۳۷۸۸۳ تماس بگیرند.

برای مشاهده صفحات اول این کتاب اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 


١٠:٥٨ - شنبه ١٩ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٧٣٣٦    /    تعداد نمایش : ٢٠٠